“CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKIYORUZ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 19:06

“CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKIYORUZ”

“CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKIYORUZ”
Son Güncelleme :

23 Ekim 2019 - 18:56

Balıkesir’deki sivil toplum kuruluşları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bir şenlik havasında kutlanması için el ele verdi.  Cumhuriyeti Kutlama Platformu’nun 5 günlük kutlama programında   söyleşi, tiyatro gösterisi, konser, balo ve fener alayı da var…

Cumhuriyeti Kutlama Platformu’nda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) , Balıkesir Akademik Odalar Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) , Eğitim-Sen, KESK, Eğitim-İş, Hacı Bektaş Veli Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği, Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği, Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı (BAÇEV) , TÜRK-İŞ, DİSK ve Karesi Turizm yer aldı.

Platform üyeleri  bugün CHP İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyerek söyleşi, tiyatro gösterisi, konser, balo ve fener alayından oluşan etkinliklerle ilgili bilgi verdi.  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Balıkesir Şube Başkanı İsmail Erten, cumhuriyete sahip çıkmak için düzenledikleri etkinliklere tüm Balıkesirlileri beklediklerini söyledi.

“İnsan haklarına dayalı, laik, sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyete sahip çıkmak için bir araya geldik. Şimdiye kadar bu kadar geniş bir platformda bir araya gelmemiştik” diyen Erten açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Sözde değil, gerçekten cumhuriyetin nitelikleriyle birlikte onu ileriye götürmeye ant içmiş bir avuç insan olarak,   cumhuriyeti kutlamak için bir araya geldik. Bizim cumhuriyetimiz; insan haklarına dayalı, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Eğer bu ülkede laiklik yoksa bunun sonucunu 15 Temmuz’da  olduğu gibi acı bir şekilde gördük. Bir takım tarikatlara bu ülkeyi teslim edenler sonuçlarını ağır bir biçimde ödediler. Onun için laiklik cumhuriyetin vazgeçilmez bir ilkesidir. Sosyal devlet; yani ülkenin varlıklarının insanlar arasında eşit dağılımı esas alan, yaşamayı esas alan bir devletsek buna sahip çıkmaz zorundayız. Eğer sahip çıkamazsak, işsizliğin, anarşinin, ayrılıkçılığın arttığını görüyoruz. Sosyal devlet olursak, bir arada duracağımızı biliyoruz. Ve hukuk devletiyiz. Bu cumhuriyet aynı zamanda bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olmadığı zaman ne olduğunu Ergenekon’da, Balyoz’da, Kanun Hükmünde Kararnamelerde çok açık bir biçimde gördük”

25 EKİM’DE “CUMHURİYET VE KADIN” KONULU SÖYLEŞİ İLE BAŞLIYOR 

İlk etkinliğin 25 Ekim Cuma günü 9 Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Türkan Başyiğit’in vereceği ‘Cumhuriyet ve Kadın’ konulu söyleşiyle başlayacağını açıklayan Erten, ” Çünkü biz cumhuriyetin bir kadın projesi olduğunu da biliyoruz. Cumhuriyet kadına çok önem veriyor, kadını yüceltiyor, kadını erkekle eşit duruma getiriyor. Bunun için ilk etkinliğimizi Cumhuriyet ve Kadın konusunda Türkan Başyiğit’in katılacağı Salih Tozan’da saat 14.00’deki söyleşiyle başlatıyoruz.” dedi.

MERSİNLİ KADINLARDAN TİYATRO, ONUR AKIN’DAN KONSER

Erten sözlerini şöyle sürdürdü:

“26 Ekim Cumartesi günü Mersin’de köylü kadınların kurduğu bir tiyatro topluluğu var. Ümmiye Koçak çevre sorunlarına değinen bir oyunla kentimize geliyor. ‘Ana Gökyüzü Delinmiş’  isimli tiyatro Balıkesir Lisesi Tiyatro Salonu’nda saat 20.00’de sahnelenecek.  27 Ekim Pazar günü Onur Akın’ın katılımıyla Kuvayi Milliye Meydanı’nda halk konseri düzenliyoruz. 28 Ekim günü ‘yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz’ diyerek Cumhuriyet Balosu düzenliyoruz. Ekilmiş Restaurant’ta saat 19.30’da Cumhuriyet Balosu’nda buluşacağız. 29 Ekim günü ise bu günü  taçlandıran ADD’nin geleneksel öğle yemeğinde kuru fasulye, pilav ve hoşaftan oluşan bir menü var. Aynı günün akşamı bütün halkımızla birlikte, cumhuriyet sevdalıları, cumhuriyet yanlılarının katılımıyla Balıkesir’de bir fener alayı düzenliyoruz. Cumhuriyeti beş günlük bir şenlikle kutluyoruz. Bütün Balıkesirlileri bu etkinliklerimize bekliyoruz. Birlikte olalım, cumhuriyetimiz kutlu olsun” (balikesir24saat) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.