ZEYTİNLİK ALANA TURİZM TESİSİ ! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

6 Haziran 2021 - 04:43

ZEYTİNLİK ALANA TURİZM TESİSİ !

ZEYTİNLİK ALANA TURİZM TESİSİ !
Son Güncelleme :

29 Mart 2021 - 12:17

Taksim Gezi Parkı’nı masa başı kararla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) elinden alması ile gündeme gelen Vakıflar Genel Müdürlüğü(VGM), yeni rant projelerini uygulamaya koydu. VGM, Balıkesir Burhaniye’de deniz kıyısında bulunan ve üzerinde 250’den fazla zeytin ağacının bulunduğu 24 bin metrekarelik araziye turizm tesisi yaptırmak için ihale açtı.

Odatv’nin haberine göre zeytin ağaçlarını yok edecek olan projenin muhammen bedeli 26 milyon 767 bin 174 TL olarak belirlendi. Resmi Gazete’de,“Yapım Karşılığı Uzun Sureli Kiralama İhalesi” adı altında yayınlanan ilana göre, ihaleyi alacak olan yapılacak olan turizm tesisini, kira karşılığı 30 yıl işletecek.
Burhaniye Pelitköy Mahallesi’nde yer alan 5 bin 455 metrekare büyüklüğündeki 480 ada 1 parsel ile 18 bin 514 metrekare büyüklüğündeki ve 474 ada 1 parsel çok sayıda zeytin ağacı bulunuyor. İlana göre sadece 474 ada 1 parsel üzerinde 233 adet zeytin ağacı bulunuyor. Diğer parsel üzerinde ise 30’dan fazla zeytin ağacı yer alıyor. İhale 6 Nisan 2021 tarihinde yapılacak.

ZEYTİN AĞAÇLARI RANT İÇİN YOK EDİLECEK

Vakıflar Genel Müdürlüğü, rant için zeytin ağaçlarını hiçe sayması, Taksim Gezi Parkı’nı da nasıl değerlendirebileceği konusunda da kafalarda soru işaretleri yarattı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ilanına göre söz konusu zeytin ağaçlarının geleceği şöyle belirlendi:

“Taşınmazlar üzerinde bulunan ve inşaat alanına rastlayan zeytin ağaçlarından sökümden sonra tekrar dikime müsait olanların Ayvalık Vakıf Zeytinlikleri İşletme Müdürlüğü’nün uygun göreceği bir yere taşınarak yeniden dikilmesi, ağaçların durumu, mevsim koşulları ve diğer nedenlerle dikimi müsait olmayanların ise(odun olarak satılıp bedelinin Bölge Müdürlüğümüze ödenmesi amacıyla) Ayvalık Vakıf Zeytinlikleri İşletme Müdürlüğü’ne teslim edilmesi, bütün bu işlemlerin Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Ayvalık Vakıf Zeytinlikleri İşletme Müdürlüğü ve ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetimi ve gözetiminde, tüm masrafları kiracı tarafından karşılanarak gerçekleştirilmesi, inşaat alanı dışında kalan ağaçların bakım, muhafaza ve tüm güvenlik önlemlerinin yine kiracı tarafından sağlanması, buna karşılık ağaçlardaki ürünlerin kiracıya ait olması.”

https://odatv4.com/gezi-parkina-el-koyan-kurumun-projelerine-odatv-ulasti-27032110_m.html

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.