“YOLCUDUR ABBAS BAĞLASAN DURMAZ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Eylül 2021 - 02:40

“YOLCUDUR ABBAS BAĞLASAN DURMAZ”

“YOLCUDUR ABBAS BAĞLASAN DURMAZ”
Son Güncelleme :

27 Ekim 2019 - 21:21

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın,  AK Parti’nin milletten koptuğunu iddia ederken, “Açık, net söyleyeyim, sizin için söylenen şu; esnaf, sanatkâr bunu söylüyor: Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz” dedi.

CHP’li Ahmet Akın, TBMM görüşülen Gümrük Kanununda değişiklik öngören kanun teklifi üzerinde CHP Grubu adına konuştu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın eylül ayında 15 milyar 220 milyon dolar ile ihracat rekoru kırıldığını açıkladığını hatırlatan Ahmet Akın, “Bu rekordur, müjdelerdir, artık bunlara alıştık fakat her zaman rekor veya müjdenin altında millete muhakkak ya yanlış bir bilgi çıkıyor ya da bir felaketle karşı karşıya kalıyoruz” diye konuştu.

İktidara ihracat rakamlarının hesaplanırken hangi kriterleri esas aldığını soran Ahmet Akın, “Bu sorulara aldığımız yanıtlar açıklanan ihracat rakamlarının ne kadar doğru veya ne kadar -halk dilinde- atmasyon olduğunu bize gösterecektir. Onun için bu cevapları Sayın Bakandan bekliyoruz” dedi.

Ahmet Akın konuşmasında Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

“2002 yılında biz yüzde 67 bağımlıyken şu anda yüzde 77 bağımlıyız. Yani bütün dünya kendi bağımlılığını azaltmak için mücadele ederken biz de tam tersine bir revizyon var. ‘Ucuzlatacağız.’ diyorsunuz, pahalanıyor. ‘Millîleştireceğiz.’ diyorsunuz, yabancılaşıyor. Nükleeri bile millî ve yerli diye bu millete anlattınız. Nükleer enerji santrallerinin cıvatası bile yerli değil. Allah aşkına, onun için sizden ricam -ucuz da değil- 12,35 dolar sente satın alma garantisi veriyorsunuz, ardından da diyorsunuz ki: Bu elektrik ucuz olacak, millî olacak, yerli olacak. Yani resmen burada milletin aklıyla dalga geçmek bu. Bize güzel Allah’ın verdiği lütuflar var. Yenilenebilir enerjimiz var, rüzgârımız var, güneşimiz var. Allah bizden esirgememiş. Buna destek verelim. Evlerde, fabrikalarda insanlar tükettikleri enerjiyi kendileri karşılasın. Umuyorum ve bekliyorum ki bu daha ilerideki dönemlerde daha da artırılır ve bu konu daha da yaygınlaştırılır.”

ENFLASYON DÜŞTÜ DİYORSUNUZ, ÇARŞI PAZARI DOLAŞIN GÖRÜN ENFLASYONU

“Doğal gaz için bir teklif verdik, özeti şuydu: 100 lira doğal gaz parası ödeyen, ayda 75 lira ödeyecekti. Ama burada maalesef hem Milliyetçi Hareket Partili hem de AK PARTİ’li milletvekili arkadaşlarımız onay vermediler. Şimdi, değerli arkadaşlar, biz millet için mücadele ederken, o kadar vergileri düşürmek isterken, burada milletin 100 liralık faturasını 25 lira indirmeyi çok gördünüz, onun için buradan sizi milletimize şikâyet ediyorum.

İkinci olarak, şimdi, iki yılda hem sanayiye, tarımsal sulamaya, ticarethanelere, elektriğe yüzde 126 zam yaptınız; hem ayıp hem yazık hem de günah. Arkadaşlar, sanayicileri dolaşın, dolaşıyorsunuzdur ve size kesinlikle söylüyorlardır. Borçların ödeyemiyorlar, faturaları ödeyemiyorlar. Sayın Bakan çıkıyor, diyor ki ‘YEP yaptık.’ Ne o? Yeni Ekonomi Planı. İşte bu da tamamen aldatmaca. Diyor ki: ‘Enflasyon tek haneye indi.’ Allah aşkına, ‘Enflasyon düştü.’ diyorsunuz, kendi kendinize rakamlar açıklıyorsunuz, sürekli zam yapıyorsunuz. Alın elinize çantayı, çıkın pazara, görün enflasyonu; bu kadar basit. O attığınız, tuttuğunuz enflasyon rakamları asla doğru değil. Sadece bir yılda elektrik yüzde 70’e yakın, doğal gaz yüzde 55, gıda ürünleri yüzde 50, akaryakıt yüzde 35 artmış. Sanayici üretemiyor ama diyorsunuz ki: ‘Enflasyon düştü.’

İLK DOKUZ AYDA 80 BİN 769 ESNAF KEPENK KAPATTI

Biz hepimiz Türk devletinin vatandaşları olarak, evlatları olarak hep biliriz, esnaflarımızla beraberiz ama ‘Esnaf olmadan eşraf olmaz.’ cümlesini de öğrendik, bize bu öğretildi. Şu anda esnaf perişan durumda. Esnaf birliklerimizi devamlı dolaşıyoruz. Ben kendim Balıkesir’de, sizler kendi illerinizde görüyorsunuz; gerçek anlamda, esnaf kepenk kapatıyor.

Bakın, bu yıl içinde sadece ilk dokuz ayda 80.769 iş yeri kapandı. Şimdi kendinizi bu esnafın yerine koyun. Siz çıkıyorsunuz televizyonlarda pembe pembe tablolar, yok efendim, YEP’ler, onlar bunlar ama benim Balıkesir’deki vatandaşım kan ağlıyor; o ne olacak? Sizin YEP’iniz veya sizin yanlış raporlarınız, enflasyonunuz, aldatmacanız benim hemşehrimin filesini doldurmuyor arkadaşlar. Onun için, sizin destek verip bu insanların, halkımızın yanında olmanız gerekiyor.

Her fırsatta çıkıyorsunuz, diyorsunuz ki: “Biz çiftçinin yanındayız.” Seçim zamanlarında yanındasınız. Biz gerçek anlamda her zaman çiftçimizin, esnafımızın yanındayız, net olarak. Bakın, çiftçileri dolaşıyoruz değerli arkadaşlar. Balıkesir sadece bir örnek. Köylerimiz bomboş. Oradaki insanlar torunlarına hasret gidiyor, sadece yaşlı nüfus kalmış; üretemiyor, sütünü değerlendiremiyor, hiçbir şey para etmiyor. Tek yaptığı, gidip, kredi alıp borçlanmak. Onun için “Çiftçiye sahip çıktık.” mavalını okumayalım. Ama aslında birlik olalım, beraber olalım -bakın, burada bütün partiler birlikte- çiftçiyi köylünün, köylüyü milletin efendisi yapmak için aslanlar gibi mücadele edelim. Çiftçinin ekmeğiyle siyaset olmaz. Onlar kazanırsa ancak biz hep birlikte büyüyeceğiz.

Bakın, sadece şu, arkadaşlar: 2008 yılında 1 milyar 127 bin çiftçi varken 2018 yılında 697 bin çiftçi olmuş. Şimdi Allah aşkına bir düşünün, bu insanlar neden bıraktı? Üreten insan kazanandır, kazandırandır; topraktan kazanacak. Yüzde 40 çiftçiyi bitirdiniz. Şu anda çiftçilikle uğraşan yüzde 40 oranında düştü. Bu verilerin hepsi sizin kendi verileriniz, yayınlanan veriler. Oradan alıyoruz, bunu da üstüne basa basa söyleyeyim. En basiti, mazot. 2002 yılında benim Balıkesir’deki çiftçi kardeşim mazotu 1 lira 9 kuruşa alıyordu. Şimdi ne yapıyor? Bakın, 6 lira 50 kuruş. Hakikaten bu ülkede esnaflık yapmak, çiftçilik yapmak, sanayicilik yapmak, üretmek sihirbazlık. Gerçek anlamda sihirbazlık. Her şey üstüne geliyor; çiftçimiz üretemiyor, üretse satamıyor, satsa para etmiyor, bir de çıkıyorlar ne yapıyorlar? İşte, efendim rekorlar, efendim müjdeler, efendim iyi ekonomiler, tek haneli enflasyonlar… “

“AK PARTİ MİLLETTEN KOPTU”

“AK Parti milletten koptu. Net, koptu. Bunu biz görüyoruz sahada. Onun için siz millete biraz ısının. Gidin dolaşın. Bakın, hayvancılık öldü, çiftçilik bitti, esnaf bitti, besici kazanamıyor, süt üreticisi kazanamıyor, isyan ediyor. Ne yapıyor? Çiftçi üretemiyor, esnaf kapatıyor, sanayici üretemiyor, işçi, memur, emekli perişan durumda. İşçiye, memura, emekliye yüzde 15 zam yaptık… Hayal görüyorlar. Diyorlar ki: Öyle bir şey olamaz. Ama siz o kardeşlerimize yüzde 70 zamları yapıştırıyorsunuz. Ne olacak şimdi? Bu insanlar nasıl, sihirbazlık yapıp da mı bunları karşılayacaklar? Ayrıca, size göre, AK Parti’ye göre şöyle bir durum var: Ekonomi her yıl yüzde 5 büyüyecek. Arkadaşlar, bu kadar perişanlık varken, bu kadar ekonomik olarak zorluk varken, Allah aşkına “mış”la “mış”la bu ülkeyi yönetemezsiniz. Açık, net söyleyeyim, sizin için söylenen şu; esnaf, sanatkâr bunu söylüyor: Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz” (balikesir24saat) 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.