YIRCALI ÖNCÜLÜĞÜNDE ÖRNEK KAMPANYA « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Haziran 2021 - 16:09

YIRCALI ÖNCÜLÜĞÜNDE ÖRNEK KAMPANYA

YIRCALI ÖNCÜLÜĞÜNDE ÖRNEK KAMPANYA
Son Güncelleme :

29 Ekim 2020 - 12:24

Türk Eğitim Vakfı (TEV) pandemi döneminde başlayan uzaktan eğitimden, bilgisayarı olmadığı için yararlanamayan öğrenciler için kollarını sıvadı. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, “Bir bağışla, onu eğitime bağla” parolasıyla başlatılan kampanyaya 10  bilgisayarla destek verdi.  

Proje ile toplamda bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Yırcalı, “TEV’e bağışlanacak olan çelenk, cenaze ve mutlu gün, kart ve online bağışlarının hepsini teknoloji desteğine aktaracağız. Tüm öğrencilerimizin bu imkanlardan faydalanabilmesi için herkesi Türk Eğitim Vakfı’nın Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi’ne katılmaya davet ediyoruz. Destek olmak isteyenler bir öğrenci için 4 bin TL’lik bağış miktarının hepsini veya bir kısmını bağışlayarak bir öğrenciyi daha eğitime kavuşturabilir. Biz zor günlerin altından birlikte kalkmayı çok iyi bilen bir ülkeyiz.” dedi.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, bu kapsamda, bilgisayarı olmayan öğrencileri belirlemek için önce, 4 bin bursiyer üzerinde “Bursiyer İhtiyaç Analizi Araştırması” yaptıklarını ve araştırma sonuçlarına göre, ilk etapta 254 öğrencinin bilgisayar ihtiyacını karşılayacaklarını açıkladı.

TEV’e gönüllü destekte bulunan Akademetre’nin araştırması kapsamında 4 bin 500 üniversite bursiyerinden bine yakın öğrencinin evinde hiç bilgisayar olmadığı belirlendi. Bu farkındalıkla TEV, teknolojiye erişimi kısıtlı öğrenciler için Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi’ni başlattı.

ÖĞRENCİNİN TEMEL İHTİYACI BİLGİSAYAR VE İNTERNET

Pandemi döneminde, öğrencileri salgından korumak ve hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için eğitim faaliyetlerine ara verildi ya da öğrenim sürecini evlere taşındı.

Bu farkındalıkla 53 yıldır Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) Akademetre’nin gönüllü desteği ile bursiyer ihtiyaçlarını tespit etme ve onlara bu konuda nasıl destek olabileceğine yönelik yaptırdığı “Bursiyer İhtiyaç Analizi Araştırması”, öğrencilerin Covid-19 ve uzaktan eğitim sürecinde yaşadıklarına ışık tutuyor.

“Bursiyer İhtiyaç Analizi Araştırması” sonucuna göre; öğrencilerin temel ihtiyaçlarının internet bağlantısı ve bilgisayar desteği olduğu ortaya çıktı. Bilgisayar ihtiyacı olan üniversite bursiyerlerinin yüzde 93’ü hanesinde ya hiç bilgisayarı olmadığını ya da öğrenim gören birden fazla kardeş varken sadece bir bilgisayar olduğunu belirtti.

Bu öğrencilere destek sağlamak amacı ile TEV, “Bir bağışla, onu eğitime bağla” mottosuyla Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi’ni hayata geçirdi.

TEV, bu hareket kapsamında gençlerin uzaktan eğitimdeki temel ihtiyaçlarına çözüm olmak adına herkesi bu harekete destek olmaya çağırarak, yapılacak bağışlarla evinde hiç bilgisayar olmayan bin bursiyerin eğitim yolculuğuna umut olunabileceğini vurguluyor. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.