“YEREL BASIN ÖLÜM DÖŞEĞİNDE” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

22 Eylül 2021 - 12:30

“YEREL BASIN ÖLÜM DÖŞEĞİNDE”

“YEREL BASIN ÖLÜM DÖŞEĞİNDE”
Son Güncelleme :

15 Nisan 2020 - 20:34

Covid 19 salgınının Basın İlan Kurumu gelirleri sekteye uğratılan yerel basın için “entübe” durumu oluşturduğunu belirten CHP Balıkesir Milletvekili Aytekin, ” Artık basın, ciddi şekilde ölüm döşeğindedir. Yerel basının bu süreçte daha çok desteklenmesi, halkın haber alma hakkına erişme noktasında önemlidir” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, yazılı bir açıklama yaparak Coronavirüs kapsamında çıkarılacak olan yeni ekonomik pakette yerel basına da yer verilmesi gerektiğini belirtti. Ensar Aytekin “Günün terimiyle söyleyecek olursak, entübe durumda olan basınımızı kurtarmamız; hepimiz için önemli bir görev olmalıdır. Bütün Türkiye’yi salgından korumak istiyoruz ama bu süreçte sağlığını riske atan basın emekçilerine en ufak bir katkı sunmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu üyesi Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Dünyada hızla yayılan ve ülkemizde hala kontrol altına alınamayan Covid19 salgını, ciddi tahribatlar yaratmaya başladı. İlk vaka ülkemizde görüldüğünde, alınan tedbirleri değerlendirmiş ve salgın biter ama daha sonra salgından çok daha büyük bir ekonomik yıkımla karşılaşırız demiştik. Öneri olarak sunduğumuz her şeyi, öncelikle siyasi bir söylem gibi düşündüler. Ancak daha sonra aklın yolu bir diyerek söylediklerimizi tek tek yapmaya başladılar. Şimdi yeni bir ekonomi paketi getiriyorlar. Paketin içerisinde borç ertelemeleri, şirketlerin nakit kar dağıtımının durdurulması, haksız işten çıkarmaların engellenmesi gibi daha önce bizim de önerdiğimiz talepler mevcut. Ancak, bu süreçte göz ardı edilen önemli bir grup var. Onlar da basın emekçileri. Bu pakette, ne ulusal ne de yerel basın emekçileri ve genel olarak kurumsal kimlikleri yer almıyor. Halbuki, ortada salgın dahi yokken, yerel basının can çekiştiğine yönelik açıklamalar yapmış, kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışmıştık.

YERELBASIN ENTÜBE!

Basın İlan Kurumu gelirleri sekteye uğratılan yerel basın için bu Covid19 salgını, günün sık kullanılan ifadesiyle entübe durumu oluşturmaktadır. Artık basın, ciddi şekilde ölüm döşeğindedir. Yerel basının bu süreçte daha çok desteklenmesi, halkın haber alma hakkına erişme noktasında önemlidir. Bu kapsamda yerel basının, SGK ve Maliye borçları dahil olmak üzere bütün borçları ertelenmelidir. Kredi imkanı kolaylaştırılmalıdır. RTÜK payı ve frekans bedelleri en az 6 ay alınmamalıdır. Basın İlan Kurumunun reklamlardan aldığı KDV payı ertelenmelidir. Türksat uydu bedelleri ertelenmeli ve TL’ye göre borçlar indirime tabi tutulmalıdır. Basın İlan Kurumu, zor durumdaki basın emekçilerine bütçelerinden destek olmalıdır. Medya emekçilerine, bankalar en az 5 yıl vadeli ve faizsiz nakit destek sağlamalıdır. Ve en önemlisi, gazete kağıt maliyetlerinde devlet desteği olmazsa olmazdır. Bu amaçla kullanılacak, kağıt ve mürekkep ithalinde vergi sıfırlanmalıdır.

Basın; söylemlerin halka ulaşmasında en önemli aracıysa bunu desteklemek şarttır.” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.