YENİDEN SAMSUN’DAN ANKARA’YA « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Haziran 2021 - 18:13

YENİDEN SAMSUN’DAN ANKARA’YA

YENİDEN SAMSUN’DAN ANKARA’YA
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2020 - 12:59

“…Sessiz, durgun başı eğik kalmayınız. Uyanınız milli bağımsızlığımızı çiğniyorlar. Haklarınızı savunmak için birleşiniz düşmanın karşısına dikiliniz. Sesinizi duyurunuz, bütün dünyaya;  ben Türk’üm bağımsızlık bana atalarımdan miras kaldı,  onu sana vermem diye haykırınız.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk –Mayıs-1919 – Havza

Tam bağımsızlık ideali için, “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan  Milli Mücadelenin Önderi Mustafa Kemal böyle sesleniyordu Anadolu’ya.

“Bağımsızlık Mustafa Kemal’den armağandı bize…”(1) diyerek, Ata’sından aldıkları Tam bağımsızlık bayrağını dalgalandırmak için 49 yıl sonra Türk Gençliği Deniz Gezmiş’in önderliğinde, Samsun’dan Ankara’ya “Tam Bağımsız Türkiye için Mustafa Kemal Yürüyüşü”nü başlatıyorlardı.

30 Ekim 1968’de başlayan, zorluklara, engellemelere tutuklamalara rağmen  10 Kasım’da Anıtkabir ziyaret edilerek  özel defterine;

Büyük Önder, Amerikan emperyalizmine karşı ikinci Milli Kurtuluş Savaşımız’da izindeyiz. Milli Kurtuluş Savaşımız yok edilemez. Onu yok etmek için bütün Türk Milleti’ni yok etmek gerekir.”

“Tam Bağımsız Türkiye için Mustafa Kemal Yürüyüşçüleri” (2) yazılmasıyla yürüyüş sona erdiriliyor.

“… Dünya gençliğinin özgür bir dünya için 1968 kalkışması…”(3) Türkiye’de karşılığını, Amerikan Altıncı Filosunun askerlerinin Dolmabahçe’de denize dökülmesiyle buluyordu.

Amerikan askerlerinin denize dökülmesine, (16 Şubat 1969)Dolmabahçe’de demirli 6. Filo’ya ait bir gemiyi “kıble” yapıp namaz kıldılar.(4) İşte bunlar çok üzülmüşlerdi.

Tıpkı; Yunan ordusunun 9 Eylül 1922’de İzmir’de denize dökülmesine   Yunan ordusu halifenin ordusu sayılır. Hiç de zararlı bir topluluk değildir. ” (5) diyerek  üzülen öncülleri gibi…

Unutmayalım bir de  Fesli- fessizleri var.  “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen Kadir  Mısırlıoğlu vb…gibi…

Nedense ! Büyük kurtarıcının “Kahramanı kadar gafili de, haini de çok bir milletiz” (6) sözünü anımsıyor insan!..

 “Yollar yürümekle aşınmaz” diyorlardı. Yollar aşınmadı ama, Denizlerin idam edilmesiyle  (6 Mayıs 1972) başlayan süreçte,  emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin uygulamaları sunucunda Cumhuriyet devrimleri aşındırıldı.

Gün,19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in başlattığı, zorluklarla dolu, “Tam Bağımsızlık” yolunda ayrılmadan, ayrışmadan, birleşme günü. Denizlerin devrettiği “Tam Bağımsız Türkiye için Mustafa Kemal Yürüyüşü” nü sürdürme günü.

Ama asla  unutulmamalı ki, Bu topraklarda Mustafa Kemal’ler tükenmez!

Bu topraklarda Mustafa Kemal’ler yenilmez!

İnan, Aslan’ım,  bu topraklarda Denizler tükenmez!

İdam edilmelerinin 48. Yılında  Ü Ç   F İ D A N A  saygıyla!…

Kaynaklar:

  • Uğur Mumcu –Cumhuriyet Gazetesi, Sesleniş- 25 Ağustos 1975
  • Soner Yalçın – Sözcü Gazetesi 11. Mayıs 2014
  • Güngör BERK -org.tr  6 Mayıs 2015
  • Sinan Meydan -tv- 15.12.2010
  • Yeniçağ Gazetesi: 04.2012 -Zihniyet deşifresi- (İskilipli Atıf Hoca  )
  • Turgut Özakman : Şu Çılgın Türkler 555 (Bilgi Yayınevi)

Ayhan Öztürk

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.