YE, İÇ, SARF ET… VATANDAŞA GELİNCE ŞÜKRET!.. « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

24 Ocak 2021 - 16:21

YE, İÇ, SARF ET… VATANDAŞA GELİNCE ŞÜKRET!..

Son Güncelleme :

09 Aralık 2020 - 15:18

YE, İÇ, SARF ET… VATANDAŞA GELİNCE ŞÜKRET!..

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin,  2021 Bütçe görüşmelerinde partisi  adına yaptığı konuşmada, iktidarın 18 yılda kurduğu düzeni “Müteahhitlere gelince yap işlet devret.Ormanlara gelince yak izle seyret.  Kendilerine gelince ye, iç, sarf et. Vatandaşa gelince nankörlük etme şükret” sözleriyle tanımladı. 

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin’in genel kuruldaki konuşması şöyle:

“Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu diye bir kurum kuruldu. Yeni kurulan bir kurum. İlişkili olduğu bakanlık Hazine ve Maliye Bakanlığıdır. Ama gelin görün ki devlet kurumu olan bu yapının merkezi Ankara değil, İstanbul’dadır.  Neden, çünkü müstefi bakan damat bey zamanında öyle uygun görmüştü. Bu kurumun yetki alanlarına baktığımızda BES’i ve Tarım Sigortalarını görüyoruz. TARSİM yerine göre çiftçinin dostu, yerine göre düşmanı olan bir sigorta…”

ÇİFTÇİ SEFALETE TERK EDİLDİ

“Pandeminin içerisindeyiz. 5 maske dağıtmaktan aciz iktidar, uçak biletinden KDV’yi kaldırıp, uçakla seyahati yasaklayan dahiyane pandemi önlemlerini alırken, ülkede yüz binlerce çiftçiyi ise adeta sefalete terk etti. Geçtiğimiz baharda sokağa çıkma yasağı getirildi.

Vatandaş hükümetten destek bekliyordu ki, hükümet vatandaşa IBAN gönderdi. Sokağa çıkma yasağı getirildi. Çiftçiler “biz üretimi nasıl yapacağız” dedi. Bir tebliğ daha geldi. “ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler çıkıp ekim yapabilir” denildi. ÇKS kaydı bu ülkede çiftçilerin büyük problemlerinden birisidir. Köyde yaşayan çekirdek bir aile tarlasında ekim yapmak istiyor. ÇKS sistemine de kayıtlı değil. Devletten araziyi ipotekli gösterip kredi veya traktör alabiliyorlar.

Pandemi sürecinde dediniz ki “ÇKS’ye kaydın yoksa sokağa çıkamazsın, ekim yapamazsın.” Üreticiyi mağdur ettiniz. Üretici zarardayken, destek paketleri geldi. Aynı çiftçi kredi ertelemesi için başvurdu. Bu sefer “ÇKS’ye kaydın yoksa kredi ertelemesi yapamazsın, TARSİM’den faydalanamazsın” denildi.”

ÇİFTÇİ MAĞDUR, MAHSUL TARLADA ÖLMÜŞ, FİYATLAR PAZARDA ATEŞ PAHASI

“Yani göz göre göre çiftçi, mağdur edildi. 2019’da ÇKS’ye kayıtlı 2 milyon 83 bin çiftçi vardı. 2020’de bu sayı 1 milyon 803 bine düştü. Bir diğer yandan TARSİM eksperlerinden dolayı çiftçiler çeşitli illerde sıkıntılı. Afetlerin mağdur ettiği çiftçiler, kayıtlı oldukları TARSİM’e, “gelin zararımızı hesaplayın” diyor.  Tarlada hiçbir şey kalmamış ama eksperler zarar yoktur diye raporu düzenleyebiliyor. Sonuç: Çiftçiler mağdur olmuş, mahsul tarlada ölmüş,  pazarda ise fiyatlar ateş pahası!”

KENDİLERİNE GELİNCE YE, İÇ, SARF ET…

Değerli Milletvekilleri,

AKP’nin 18 yılda kurduğu düzen özetle şu:

Müteahhitlere gelince yap işlet devret

Ormanlara gelince yak izle seyret!

Kendilerine gelince ye, iç, sarf et!

Vatandaşa gelince nankörlük etme şükret!

2021 Bütçesinin yapacağınız son bütçe olması dileğiyle, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”  http://balikesir24saat.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank