YAŞASIN CUMHURİYET « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Haziran 2021 - 16:23

YAŞASIN CUMHURİYET

YAŞASIN CUMHURİYET
Son Güncelleme :

28 Ekim 2020 - 20:21

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Cumhuriyet’in kuruluşunun  97. yılını Bayramını bir mesajla kutlarken, “Bugün bizler, o gün ‘Yaşasın’ nidalarıyla kurulan Cumhuriyet’in bekçileri ve bireyleri, bilmeliyiz ki adım attığımız topraklarda ecdadımızın kanı, okuduğumuz okulların temellerinde bir ulusun bilim aşkı, yediğimiz yemeklerde bir annenin cephedeki oğlu için döktüğü göz yaşı, yaşadığımız bu topraklarda bağımsızlığı için kendini feda eden atalarımızın ruhu barınmaktadır” dedi. 

CHP’li Sarı’nın mesajı şöyle:

“Türk Milleti, köklerindeki bağımsızlık ruhunu hiçbir zaman kaybetmemiş ve yarınları için mücadeleler vermiştir. Bu mücadelelerin en büyüklerinden biri olan Kurtuluş Savaşı da atalarımızın bağımsızlık için yapabilecekleri fedakarlıkların göstergesi oldu. Emperyalizme karşı verilen kurtuluş savaşı mücadelemiz sonrası  Lozan anlaşması ile topraklarımız, Cumhuriyetin ilanı ile halkımız bağımsızlığına kavuşmuştur. ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ diyerek Saray saltanatına karşı, halkın iktidarı için Cumhuriyet ilan edilmiştir. Kurtuluş Savaşı’yla birlikle gelen geleceğin Türkiye’si umudu, 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde, ‘Yaşasın’ nidalarıyla vücut buldu. Cumhuriyet’le beraber bağımsızlığını adalet, laiklik, demokrasi ve bilim temelleriyle sağlamlaştıran Anadolu Halkı, 97 yıllık yaşantısında birçok başarıya adım attı ve bugünlere geldi. Halkımız cumhuriyet ile birlikte özgürce düşünebilen , kendini özgürce ifade eden, devletin tek hakimi olmuştur. Bugün bizler, o gün ‘Yaşasın’ nidalarıyla kurulan Cumhuriyet’in bekçileri ve bireyleri, bilmeliyiz ki adım attığımız topraklarda ecdadımızın kanı, okuduğumuz okulların temellerinde bir ulusun bilim aşkı, yediğimiz yemeklerde bir annenin cephedeki oğlu için döktüğü göz yaşı, yaşadığımız bu topraklarda bağımsızlığı için kendini feda eden atalarımızın ruhu barınmaktadır. Bu millet bağımsızlığı, özgürlüğü uğruna canını vermekten asla çekinmemiştir. İstiklali ve istikbali için yılmadan usanmadan mücadele eden her türlü yokluğa ve güçlüğe rağmen bunu başarabilen bir milletiz. Bunu bilmeli, buna göre yaşamalı ve Cumhuriyetimize sahip çıkmalıyız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu bilinç ve düşünce ile 29 Ekim sabahı güneş güzel ülkemizin üzerinde bir kere daha doğarken, halkımızla geçmişimizi anacak ve Cumhuriyet’in varlığını kutlayacağız. Bu kapsamda Cumhuriyeti bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehitlerimizi, gazilerimizi, ülkesi için, yarını için mücadele etmiş tüm vatan severleri minnetle anıyor ve bugünlerimiz için teşekkürü bir borç biliyorum” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.