“YASAK KALDIRILMALI, ZAFER BAYRAMI KUTLANMALI” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

30 Temmuz 2021 - 06:26

“YASAK KALDIRILMALI, ZAFER BAYRAMI KUTLANMALI”

“YASAK KALDIRILMALI, ZAFER BAYRAMI KUTLANMALI”
Son Güncelleme :

26 Ağustos 2020 - 13:44

25 ve 26. dönem CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm,  “Pandemi bahane edilerek zafer bayramımızı kutlamamızı engellemek isteyenler şunu çok iyi bilmelidirler ki 30 Ağustos Zaferi  sıradan bir meydan muharebesi ile kazanılmış bir zafer değildir. 81 ilimizde 30 Ağustos Zafer Bayramımıza getirilen etkinlik yasağı derhal kaldırılmalı ve kutlamalar zafer bayramımıza yakışır şekilde yapılmalıdır” dedi. 

İçişleri Bakanlığı’nın pandemiyi gerekçe gösterip, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını “kısıtlama” yönündeki kararına tepkiler sürüyor.

“30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarımız engellenemez” diyen CHP’li Tüm açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

81 ilimizde 30 ağustos zafer bayramımıza getirilen etkinlik yasağı derhal kaldırılmalı ve kutlamalar zafer bayramımıza yakışır şekilde yapılmalıdır.

Pandemi bahane edilerek resmi törenler dışında tüm yurtta yapılacak olan 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin yasaklanmasını asla kabul etmiyoruz.

Bizlere pandemiyi gerekçe gösteren, devlet büyüklerimize buradan sormak istiyorum.

  • 15 Temmuz etkinlikleri pandemi varsa neden yapıldı..?
  • Malazgirt Zaferinin 949. Yıl dönümü nedeniyle yapılan kutlama ve etkinliklere neden izin verildi.
  • Ayasofya açılışı nedeniyle 350 bin yurttaşımız Pandemi hiçe sayılarak kurallara uyulmadan neden bir araya getirildi..?
  • 3,5 milyon öğrencimizin canı hiçe sayılarak pandemide neden sınava sokuldu?

Madem pandemi var o zaman tüm bunlarda yasaklanmalıydı.

Pandemi bahane edilerek zafer bayramımızı kutlamamızı engellemek isteyenler şunu çok iyi bilmelidirler ki 30 Ağustos Zaferi  sıradan bir meydan muharebesi ile kazanılmış bir zafer değildir.

30 Ağustos 1922 Zaferi, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmasının yanında, yalnızca bizim değil; tüm ezilmiş ulusların, hatta tüm insanlığın, özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin ve bu doğrultuda atılmış tarihi bir adımın bayramıdır.

Kısacası Cumhuriyet’e uzanan yolda, emperyalizme karşı Anadolu’nun her yerinden birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, halkımızın yiğitçe verdiği bir mücadele sonucu kazanılan özgürlüğümüze kavuştuğumuz günün adıdır 30 Ağustos…

Bizler için 98 yıl önce 30 Ağustos Zafer Bayramı Cumhuriyet’e ve demokrasiye açılan bir kapıydı.

Fakat son yıllarda Cumhuriyet’in kazanımları hızla yok ediliyor. Demokrasi tek adam rejiminde baypass edilmiş durumda. Sürekli geliştirilmesi, ilerletilmesi gereken kazanımlarımız tam tersine,  iktidar eliyle teker teker kaldırılmaya, yok edilmeye çalışılıyor.

Bu gün gelinen noktada, bir kez daha demokratik ve çağdaş bir Cumhuriyet için 98 yıl önce kazanılan zaferin ışığında mücadeleye devam etmeliyiz.

30 Ağustos’un bize bıraktığı değerlere, bağımsızlığa, demokrasiye ve özgürlüğümüze sahip çıkmalıyız.

Bu büyük zaferin ışığı altında ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesiyle, eşitlikçi, özgürlükçü, halkçı, demokratik, laik,  iş, emek ve yurttaşlık bilincinin var olacağı güzel ve yaşanabilir bir Türkiye umuduyla 30 Ağustos Zafer Bayramınızı yürekten kutluyorum.

Başta Türkiye Cumhuriyet’i Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

Yaşasın 30 AĞUSTOS Zafer Bayramımız…” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.