“YANLIŞ KENTLEŞME POLİTİKALARI AFETLERİ GETİRİYOR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

2 Ağustos 2021 - 18:36

“YANLIŞ KENTLEŞME POLİTİKALARI AFETLERİ GETİRİYOR”

“YANLIŞ KENTLEŞME POLİTİKALARI AFETLERİ GETİRİYOR”
Son Güncelleme :

23 Ağustos 2020 - 17:12

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, Giresun’da meydana gelen sel felaketinin ardından yazılı açıklama yaparken, “Karadeniz’de afetlere neden olan kentleşme politikalarına son verilmelidir” dedi.  

“Uyarıları dinleyen siyasiler olsaydı böyle felaketlerle karşılaşmazdık” diyen TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici’nin açıklaması şöyle:

“Giresun İli Dereli, Doğankent ve Yağlıdere İlçelerinde 22-23 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleşen yoğun yağışların ardından yaşanan heyelan ve sel felaketlerinde 4 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 12 yurttaşımız ise halen kayıptır. Pek çok yurttaşımızın yaralandığı Dereli, Doğankent, Tirebolu ve Yağlıdere ilçelerinde onlarca yurttaşımız ise heyelan nedeniyle zarar gören yerleşim yerlerinde mahsur kalmıştır. Bazı yerleşim yerlerine ulaşım sağlanamayan; kuvvetli yağışlar nedeniyle su baskını, heyelan ve sel riskinin sürdüğü bölgede kaygı verici gelişmeler devam etmektedir.”

“HES VE BARAJ PROJELERİ İÇİN AĞAÇLAR KESİLDİ…”

38 adet HES bulunan, 7 tanesinin ise yapımına devam edilen Giresun’da; HES ve baraj projeleri için ağaçların kesilerek bölgenin heyelana açık hale getirilmesi, derelerin akış rejiminin bozularak sel riskinin artırılması, yeşil alanlarda ve dere yataklarında imar affı yoluyla kaçak yapılaşmaya izin verilmesi yerleşim yerlerini afetlere karşı savunmasız bırakmış; yoğun yağış ve bölgede bulunan HES’lerin baraj kapaklarının kontrolsüz biçimde açılması ve baraj duvarlarının yıkılması yaşanan felakete neden olmuştur.”

“NE ZAMAN FARK EDECEKLER”

Ülkemizi bu felaketlerin esiri yapan yanlış imar planları ve uygulama politikaları ile derelerimizin -ormanlarımızın doğasını bozan HES’lere,  DENİZ DOLGULARINA,  DERE YATAKLARININ İŞGALİNE son verilmesi gerektiğini,
ülkemizi yönetmekte olanlar ne zaman fark edeceklerdir. Bu kadar bilim insanı, meslek odalarımız bu yanlış yatırımların ve kentleşme politikalarının felaketlere neden olacağı uyarısını yıllardır beyan ettiler böylesi felaketlere isyan ediyorum üzüntü duyuyorum.Uyarıları dinleyen siyasiler olsaydı böyle felaketlerle karşılaşmazdık.

“ACILARDAN DERS ALMADIK”

“Karadeniz Bölgesi’nde daha önce de Samsun, Artvin, Trabzon, Düzce ve daha pek çok yerleşim yerinde yıkımlara sebep olan merkezi ve yerel yönetim politikaları, yaşanan acılara ve kayıplara rağmen sürdürülmektedir. Haziran ve Ağustos 2019’da Trabzon ve Düzce’de yaşanan sel felaketlerinin yıldönümünde; bölgede afet risklerini azaltacak önlemlerin alınmadığı anlaşılmaktadır.

Doğal değerlerini yitirerek afetlere açık ve güvensiz hale gelen kentsel ve kırsal yerleşim alanlarında; bölgede en fazla yağışın düştüğü sonbahar mevsimiyle birlikte önümüzdeki aylarda yaşanabilecek su baskını, sel ve heyelanlara karşı önlem alınmalıdır.

Yaşanan afet sonrası başarılı iyileşme süreçleri için; toplum yararı ve sosyal devlet anlayışıyla bilim insanlarının, meslek odalarının, akademik kuruluşların ve tüm ilgili kesimlerin koordinasyonu ve işbirliği sağlanarak bölgede oluşan tahribat tespit edilmeli, yurttaşların uğradığı zarar telafi edilmelidir.

“SORUMLULAR YARGIDA HESAP VERMELİ”

“Mimarlar Odası olarak; kaybettiğimiz yurttaşlarımızı saygıyla anıyor, ailelerine ve toplumumuza başsağlığı diliyor; kayıp yurttaşlarımızın bir an önce bulunmasını ve yaralıların sağlığına kavuşmalarını temenni ediyoruz.

Bu bağlamda, çevre karşıtı yatırım ve plan kararlarının ivedilikle durdurulması; asli sorumluluklarını yerine getirmeyerek bu felaketlere sebep olan sorumluların bağımsız yargıya ve topluma hesap vermeleri için mücadelemizi sürdüreceğimizi değerli kamuoyumuzla paylaşıyoruz” (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.