VOLEYBOL DERSİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

20 Ocak 2021 - 06:28

VOLEYBOL DERSİ

VOLEYBOL DERSİ
Son Güncelleme :

20 Aralık 2020 - 1:48

Sigortashop Kadınlar Voleybol 1. Ligi A grubunda 11. Hafta ve ilk devrenin son  maçında grup lideri Edremit Belediyesi Altınolukspor bugün grubun iddialı ekiplerinden biri olan Karşıyaka’yı Güre Atatürk Spor salonunda konuk etti. Aldığı 3-0’lık galibiyet ile A grubu ilk devre maçlarını lider olarak tamamladı. Bugün oynanan bu maç voleybolu seven ve yakından takip eden çoğu kişinin “KARŞIYAKA” nın favori olduğu ve maçı 3-0 ya da 3-1 gibi kazanacağı konusundaki tahmin ve umutlarını boşa çıkartan ve voleybolun bir takım oyunu ve sonucun ne olacağının asla tahmin edilemez olduğunun adeta dersini verir nitelikteydi.

Karşılaşmaya konuk ekip Karşıyaka’nın servisi ile başlandı. Daha setin başında bu maçın favorisinin kendilerinin olduğunu kanıtlamak istercesine bir çaba içerisine giren Karşıyaka, setin başından itibaren gerek attıkları etkili servisler ile gerekse Altınoluk sahasından kendilerine dönen topları olumlu kullanarak maçın henüz başında müthiş bir seri yakalayarak 3-7 öne geçti. Bu süre o kadar kısa geçildi ki, daha maçın başında tempolu ve seyir zevki yüksek bir maç olacağını hissettirdi.

Ancak işte tam da setin bu bu bölümünden sonra Altınolukspor fırtınası başladı. Altınoluk 4. sayısını aldığında Karşıyaka 8. sayıda idi. Bu andan itibaren servise geçen orta oyuncu Buse Serbest’in neredeyse karşılanması imkânsız şekilde kullandığı servisler ile Karşıyaka’yı resmen manşet karşılama bunalımına sokması, bu set için konuk ekip açısından sonun başlangıcı oldu. Attığı  müthiş servisler ile etkili olan ve Karşıyaka tarafında olumsuz alınan manşetlerden devam eden zayıf organize ataklar alan  Altınolukspor’un savunma alanında bulunan oyuncular takımın pasörü Duygu Ertaş Yüncü’ye öylesine olumlu toplar attılar ki Duygu da kendi alanına gelen bu olumlu topları  takımın hücum oyuncularına adeta altın tepside sunmaya başladı ve oyun bu  enfes paslar ve devamında ölümcül hücumlar ile taçlandı. Duygu’nun yönlendirdiği, insana resmen “VUR, VUR” dedirttiği paslar ile Maluh Olivera ve Ayşe Dil  yaptıkları hücumlar ile resmen ‘ 2 ve 4 numaralardan nasıl top öldürülür’ dersi verdiler. Duygu aynı zamanda file orta ve 6 numaradan yaptırdığı hücumlar ile resmen resital verdi. Karşıyaka son aldığı 8 sayıda resmen dondu kaldı. Altınolukspor 4.sayıda aldığı üstünlüğü üst üste 8 sayı alarak 12-8 e getirdi ve teknik molaya önde girdi.

Mola dönüşü Karşıyaka bir seri yakalayarak durumu 12-12 ye getirse de bu sefer Maluh Olivera’nın servise geçmesi ile Karşıyaka’nın etkisi saman alevi gibi kaldı. Füze gibi attığı smaç servisler ile Karşıyaka savunmasını adeta çaresiz bırakan Olivera’nın performansı  şapka çıkartılacak türdendi. Dikkat çeken ise servise geçen her Altınolukspor oyuncusunun manşeti zayıf olan oyuncuları bularak resmen nokta atışı yapmalarıydı. Sürekli sorun yaşayan oyuncuları buldu toplar. Manşet problemine çare bulmaya ve etkili servisleri kesmeye çalışan tecrübeli Hoca Reşat Yazıcıoğulları’nın yapmış olduğu oyuncu değişiklikleri de, üst üste aldığı molalar da oyunun gidişatını değiştirmedi. Sete çok hızlı giren Karşıyaka ilk setten 25-17 yenik ayrıldı.

Karşılaşmanın ikinci setine de etkili başlayan taraf Karşıyaka idi. Setin başında henüz ilk 5 dakika içerisinde 6 farkla  2-8 öne geçti. Öylesine düzenli oynamaya başladılar ki sanki bu maçın 3 sette bitmeyeceğini ilan etmek ister gibiydiler. Ancak işte tam da burada “voleybolun bir takım oyunu” olduğu, gerçeği tekrar devreye girdi. Altınolukspor öylesine çabuk bir şekilde toparlandı ki  servis noktasında olduğu halde yerini çabucak alan ve maçın tamamında sıfır hata ile oynayan pasör Duygu’nun resmen maestro gibi oynattığı takım, bu anlarda Gamze Türk, Ceyda, Maluh Olivera’nın köşe ve orta hücumları ile durumu 10-10 a getirdi.  Duygu Ertaş Yüncü, kaptan Ayşe Dil’i de es geçmedi ve kaptan  6 numaradan 3 muhteşem sayıya da imzasını koydu.

10-10 dan sonra hava yakalayan Altınolukspor bu setteki teknik molaya da 12-11 önde girdi. Teknik mola dönüşü karşılıklı sayılar ile geçildi. Bu bölümde Karşıyaka’nın tecrübeli oyuncuları Gülbahar’a yapılan bloklar, Simay Akdağ’ın da kuvvetli şekilde yapmaya çalıştığı hücumlar Altınolukspor bloklarını geçerek arka alana sert şekilde düşse de Altınoluk’un bu bölümde sahada olan liberosu Şule Yetimoğlu’nun yaptığı muhteşem savunmalar görülmeye değerdi. Servis karşılandığı anda oyunda olan diğer libero Merve İzbilir ve Şule Yetimoğlu  libero oyuncularının takımlar için ne kadar hayati öneme sahip olduğunun resmen dersini okuttu. Bu yüksek oyun kalitesi ve moralle sete devam eden Altınolukspor, seti ezici bir şekilde 16-14’ den alarak,rakibine  sayı dahi vermeyerek 25-14 kazanarak maçta setleri 2-0 a getirdi.

Üçüncü setten itibaren Karşıyaka takımının toparlanarak maça ortak olacağı düşünülürken, takımın kötü gidişatı bu setin daha en başında belli oldu. Servis noktasında yine Buse Serbest vardı. Buse’nin muhteşem ötesi ve etkili servisleri özellikle Karşıyaka liberolarını öylesine güç durumlara soktu ki maçın başından beri devam eden olumlu manşet alamama problemi  takımın pasörünün organize atak yaptırmasını imkansız hale getirdi diyebiliriz. Bu arada Duygu muhteşem oyununu 2 tane de ikinci pası rakip sahaya göndererek takımına sayı katkısı sağladı. Durum beklenenin aksine bir anda 9-2  ye geldi. Moral olarak tamamen çöken Karşıyaka’da Gülbahar ve Simay Akdağ da file önüne gelen orta oyuncu Ceyda Demirhan ile birlikte bloklara yardım eden pasör Duygu’nun ördüğü duvara takılmaya başlayınca artık maç tamamen ev sahibi lehine döndü.

Edremit Belediyesi Altınolukspor Karşıyaka’yı 3-0 yendi ve Sigortashop Kadınlar Voleybol 1. Ligi A grubunda ilk yarıyı lider bitirdi. (Fotoğraflar : Erkan ÜNLÜ) 

Teknik molaya yine 12-5 ile Altınolukspor üstünlüğünde girildi.  Altınolukspor’da bu andan itibaren Gamze Türk fırtınası esmeye başladı. Üst üste mükemmel hücumlara imza atan Gamze de bugün takıma yaptığı müthiş katkı ve aldığı sayılar ile göz doldurdu. Genel olarak maçlarda sayı alsa da sakin davranan Gamze’nin sevinç çığlıkları arkadaşlarını da etkilemiş olmalı ki Körfez rüzgarı fırtınaya dönüştü. Artık oynanan bu setin maçın son seti olduğunu hissettiren Altınolukspor, artık esen fırtınanın gücünü iyice arkasına almış ve yelkenlerini iyice bu rüzgar ile doldurmuş bir tekne misali skoru 20-7 gibi özelikle Karşıyaka için korkunç ve içinden çıkılamaz bir hale getirdi. Karşıyaka bir türlü toparlanamadı. Saman alevi gibi yapılan hücumlar etkisiz kaldı. Altınolukspor 23’ncü sayısını aldığında Karşıyaka 10’ncu sayıdaydı. Maçı daha fazla uzatmak istemeyen Altınolukspor üst üste hücumlar ile durumu 25-12 ve 3-0 set skoruna taşıdı. Belki de A grubunun en önemli ve zor maçını ve ilk devreyi galibiyet ile kapattı.

BU HOCAYA BU TAKIMA SULTANLAR LİGİ YAKIŞIR

Bu galibiyette özellikle Edremit Belediyesi Altınolukspor Başantrenörü Sevgili Ali Kamberoğlu’na ayrı bir parantez açmak istiyorum. Evet. Sevgili Ali, Seramiksan Kulübü ile 2 yıl  TVF 1. Lig, 1 yıl da Sultanlar Ligi tecrübesi yaşamış müthiş bir hoca. Hani derler ya büyüklerimiz. Dersini iyi çalışmış. Ancak hocanın dersini iyi çalışması çok önemli değildir. Oyunu oynayan hoca değildir. Ancaaak… Çalıştığı dersi oyuncularına empoze etmek, aktarma becerisine sahip olmak…. İşte sevgili Ali’nin büyük hocalığı. Tek tek Karşıyaka oyuncularının oyun karakterini not eden, oyuncularına da bunları tek tek anlatan ve buna göre çalıştıran bir hoca Ali Kamberoğlu. Bugün bunun semeresini ve ödülünü de hep birlikte gördük. Kadro olarak çok güçlü Karşıyaka karşısında takım oyunuyla takır takır, çatır çatır tek bir vücut gibi hareket eden, muhteşem bir galibiyet elde eden bir takım çıkarttı sahaya. Daha oyunun başında saha dizilişi ile bu maçı kazanmayı ne kadar çok istediğini açık açık belli eden hocam. Ellerine yüreğine sağlık. Sana ve tüm ekibe “SULTANLAR LİGİ” çok yakışır.

Özetle bugün en dikkat çeken şey, Sigortashop TVF Kadınlar 1. Liginde en güçlü takımlardan biri olan Karşıyaka’nın bugün bir türlü takım oyunu oynayamayışı, oyuna bir türlü giremeyişi oldu. Kadrosuna bakıldığında birbirinden değerli ve bireysel yetenekleri üst seviyede olan genç ve tecrübeli oyunculardan kurulu Karşıyaka’nın aldığı bu yenilgi, voleybolun bir takım oyunu olduğunu bilen ama bunu uygulayamayan bu düşünceden uzak bir oyun sergilemesi idi. Neredeyse hiç etkili atak yapamayan, ne orta, ne arka orta hücum yapabilen, savunması tel tel dökülen, hücumcuları da etkisizleştirilen Karşıyaka ne yazık ki bugün oynadığı oyun ile voleybol camiasında çoğu kişinin “HEZİMET” olarak nitelendireceği bir yenilgi ile Altınoluk’tan ayrıldı.

Edremit Belediyesi Altınolukspor oyuncuları maç sonunda bu muhteşem galibiyeti COVID-19 hastalığına yakalanan ve sağlığına kavuşan Kulüp Başkanı Sevgili Filiz Sırma Uluç’un yanına giderek sevgi gösterilerinde bulunarak armağan ettiler. Ben de sevgili başkanımıza geçmiş olsun dileklerimi yineliyor ve sağlık, sıhhat diliyorum.

Karşıyaka ve Edremit Belediyesi Altınolukspor’da görev yapan ve bugüne heyecan katan tüm oyuncu kardeşlerimi tüm hocalarımızı ve ekipleri tebrik ediyor ve başarılarını devamını diliyorum.

#çokyaşavoleybol

 

 

 

FİKSTÜR - 22 Ocak 2021 Cuma

Tümünü Gör

22:45

BeneventovsTorino

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Lütfi merdoğlu 20 Aralık 2020 / 10:50 Cevapla

İlkaya teşekkür ederim maça gitmiş kadar olduk takımada başarılar diliyorum

# TAKIMLAR O AV P
1 Beşiktaş 18 20 38
2 Fenerbahçe 18 16 38
3 Gaziantep FK 18 13 34
4 Galatasaray 18 18 33
5 Hatayspor 18 5 31
6 Alanyaspor 18 13 30
7 Trabzonspor 19 1 30
8 Fatih Karagümrük 18 6 27
9 Göztepe 19 6 25
10 Antalyaspor 19 -6 25
11 Yeni Malatyaspor 18 1 24
12 Sivasspor 18 -2 23
13 Başakşehir FK 19 -6 23
14 Konyaspor 19 0 22
15 Kasımpaşa 18 -8 22
16 Çaykur Rizespor 18 -11 21
17 Kayserispor 19 -9 19
18 Gençlerbirliği 19 -19 19
19 BB Erzurumspor 19 -16 16
20 MKE Ankaragücü 18 -9 15
21 Denizlispor 18 -13 14
# TAKIMLAR O AV P
1 Giresunspor 17 12 35
2 İstanbulspor 17 18 34
3 Samsunspor 17 8 33
4 Altay 17 14 32
5 Adana Demirspor 17 14 31
6 Tuzlaspor 17 3 30
7 Ankara Keçiörengücü 17 9 28
8 Altınordu 17 0 28
9 Bursaspor 17 4 27
10 Bandırmaspor 17 3 24
11 Adanaspor 17 2 21
12 Ümraniyespor 17 -8 20
13 Boluspor 17 -2 19
14 Menemenspor 17 -10 16
15 Balıkesirspor 17 -12 16
16 Akhisarspor 17 -12 13
17 Ankaraspor 17 -19 9
18 Eskişehirspor 17 -24 3
# TAKIMLAR O AV P
1 Manisa FK 18 42 48
2 Samsunspor 28 53 73
3 Hekimoğlu Trabzon 18 21 37
4 24Erzincanspor 18 16 36
5 Sarıyer 18 18 35
6 Uşak Spor 18 12 33
7 Kocaelispor 18 6 32
8 Amed Sportif 18 2 28
9 Tarsus İdman Yurdu 28 6 43
10 Çorum FK 18 13 26
11 Pendikspor 28 1 40
12 Ankara Demirspor 18 6 25
13 Afjet Afyonspor 17 -4 24
14 Kahramanmaraşspor 18 -3 23
15 Sancaktepe FK 17 -4 21
16 1922 Konyaspor 28 -7 33
17 İnegölspor 18 -6 18
18 Kırklarelispor 28 -16 33
19 Zonguldak Kömürspor 18 -10 17
20 Ergene Velimeşe 18 -17 14
21 Mamak FK 28 -4 31
22 Niğde Anadolu FK 17 -16 12
23 Hacettepe Spor 18 -20 9
24 Gümüşhanespor 18 -23 9
25 Şanlıurfaspor 17 -33 5
# TAKIMLAR O AV P
1 Bandırmaspor 28 32 60
2 Eyüpspor 19 31 47
3 Ankara Demirspor 28 25 57
4 Van Spor 19 12 37
5 Turgutluspor 19 -6 36
6 Sakaryaspor 19 12 35
7 Tuzlaspor 28 20 53
8 Kırşehir Belediyespor 19 12 33
9 Pazarspor 19 7 33
10 Kırklarelispor 19 8 30
11 Bodrumspor 19 14 29
12 Uşak Spor 28 9 44
13 Kahramanmaraşspor 28 -2 41
14 Serik Belediyespor 19 7 29
15 Ergene Velimeşe 28 9 37
16 Tarsus İdman Yurdu 19 8 27
17 Sivas Belediyespor 19 8 26
18 Karacabey Belediyespor 19 3 26
19 Etimesgut Belediyespor 19 -2 24
20 Pendikspor 19 1 20
21 1922 Konyaspor 19 0 19
22 Kastamonuspor 19 -11 19
23 Niğde Anadolu FK 28 -24 17
24 Mamak FK 19 -24 19
25 Elazığspor 19 -10 18
26 Bayburt Özel İdare Spor 19 -19 14
27 Kardemir Karabükspor 19 -51 0
# TAKIMLAR O AV P
1 Atletico Madrid 16 25 41
2 Real Madrid 18 15 37
3 Barcelona 18 20 34
4 Sevilla 18 7 33
5 Villarreal 18 9 32
6 Real Sociedad 19 13 30
7 Granada 18 -8 27
8 Cadiz 19 -7 24
9 Celta Vigo 18 -6 23
10 Real Betis 18 -9 23
11 Levante 18 -1 22
12 Athletic Bilbao 18 -1 21
13 Getafe 17 -3 20
14 Valencia 18 -1 19
15 Eibar 18 -3 19
16 Valladolid 19 -9 19
17 Deportivo Alaves 19 -8 18
18 Elche 17 -7 17
19 Osasuna 18 -12 15
20 Huesca 18 -14 12
# TAKIMLAR O AV P
1 Bayern München 16 23 36
2 Bayer Leverkusen 17 15 32
3 RB Leipzig 16 14 32
4 Borussia Dortmund 17 11 29
5 Wolfsburg 17 7 29
6 Union Berlin 16 12 28
7 Mönchengladbach 17 5 28
8 Eintracht Frankfurt 16 4 26
9 Freiburg 16 3 23
10 Stuttgart 16 8 22
11 Hoffenheim 17 -5 19
12 Augsburg 16 -8 19
13 Werder Bremen 17 -6 18
14 Hertha Berlin 17 -5 17
15 Arminia Bielefeld 16 -14 14
16 Köln 16 -14 12
17 Mainz 05 17 -21 7
18 Schalke 04 16 -29 7
# TAKIMLAR O AV P
1 Leicester City 19 14 38
2 Manchester United 18 10 37
3 Manchester City 17 16 35
4 Liverpool 18 16 34
5 Tottenham 18 16 33
6 Everton 17 7 32
7 West Ham United 19 5 32
8 Chelsea 19 10 29
9 Southampton 18 5 29
10 Arsenal 19 4 27
11 Aston Villa 15 13 26
12 Leeds United 18 -4 23
13 Crystal Palace 19 -11 23
14 Wolverhampton 19 -8 22
15 Newcastle United 18 -12 19
16 Brighton & Hove Albion 19 -7 17
17 Burnley 17 -13 16
18 Fulham 17 -11 12
19 West Bromwich 19 -28 11
20 Sheffield United 19 -22 5
# TAKIMLAR O AV P
1 Milan 18 20 43
2 Inter 18 22 40
3 Napoli 17 24 34
4 Roma 18 8 34
5 Juventus 17 17 33
6 Atalanta 17 18 32
7 Lazio 18 5 31
8 Sassuolo 18 4 30
9 Hellas Verona 18 5 27
10 Sampdoria 18 -1 23
11 Benevento 18 -13 21
12 Bologna 18 -7 20
13 Spezia 18 -9 18
14 Fiorentina 18 -11 18
15 Udinese 17 -8 16
16 Genoa 18 -12 15
17 Cagliari 18 -13 14
18 Torino 18 -9 13
19 Parma 18 -20 13
20 Crotone 18 -20 12