VALİ AÇIKLADI : BALIKESİR’DE VAKALAR NEDEN ARTTI, RİSKLİ İLÇELER HANGİLERİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

6 Haziran 2021 - 09:54

VALİ AÇIKLADI : BALIKESİR’DE VAKALAR NEDEN ARTTI, RİSKLİ İLÇELER HANGİLERİ

VALİ AÇIKLADI : BALIKESİR’DE VAKALAR NEDEN ARTTI, RİSKLİ İLÇELER HANGİLERİ
Son Güncelleme :

06 Mart 2021 - 2:10

* Vali Hasan Şıldak, “Gerek mutasyonlu vakaların çokluğu, gerekse sanayi tesislerimizdeki yoğun vaka çıkışı ilimizin genel vaka sayısını artırdı.” derken, Balıkesir’in pik yapmadığını, bu nedenle bağışıklık oranının da düşük olduğunu açıkladı.

* Özellikle Bandırma, Gönen, Susurluk, Altıeylül, Bigadiç, Dursunbey’in şu an diğer ilçelere göre daha riskli durumda olduğunu belirten Şıldak, “Bu ilçelerdeki vatandaşlarımızın çok daha duyarlı olmalarını rica ediyorum” diye konuştu.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak,”Dinamik Denetim Süreci” kapsamında denetimlere katılırken, birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Balıkesir’in çok yüksek riskli iller grubunda yer aldığını anımsatan Şıldak, “Aslında ilimiz koronavirüsün başlangıcı olan 2020 yılının Mart ayından bu tarafa bütün vaka sayılarının nüfusa oranına göre bakıldığında ülkemiz genelinde en iyi olan illerden biridir. Ancak son dönemde bilindiği gibi virüs salgını dönemsel yükselmeler yaşıyor. Şu anda biz bir yükselme dönemine denk geldik. Böyle bir dönemden geçerken yeni kontrollü hayat döneminin de başlangıcında bu kritere takıldık ve kırmızı grupta yer aldık. Bütün vatandaşlarımızın desteğiyle en kısa zamanda kırmızı gruptaki yerimizi turuncuya, sarıya ve maviye doğru dönüştürme azmindeyiz. İki haftalık periyotlarla, 15 günde bir yapılacak olan yeniden değerlendirme aşamasına geldiğimizde biz 15 Mart itibariyle diğer gruba; en azından turuncu gruba geçmek istiyoruz. Bunun için sahada olacağız, kararlı bir şekilde denetimlerimizi yapacağız. Hep birlikte hareket ederek ilimizi ‘Çok Yüksek Risk Grubu’ndan çıkaralım” dedi. Şıldak kırmızının maviye dönüşmesi için öncelikle ildeki yaya ve araç yoğunluğunun azalması gerektiğini vurguladı.

4 BİN KİŞİ İLE DENETİM

Dinamik Denetim Süreci ile ilgili bilgi veren Şıldak şu açıklamayı yaptı:
“Bugün itibariyle İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla bütün illerimizde yeni bir döneme geçildi. Koronavirüs salgın hastalığını normalleşme süreci içerisinde kontrol almak amacıyla yeni dönem “Dinamik Denetim Modeli” uygulamasına bugün başladık. İlimizde de şu an itibariyle bütün ilçelerimizde kaymakamlarımızın koordine ettiği ve Valiliğimizin üst koordinasyonunu gerçekleştirdiği 4 bin kişiden oluşan ekiplerimizle sahadayız. Bu denetimlerimiz sürekli olacak. Her gün bizler de; yöneticiler de yani vali, vali yardımcılarımız, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, kurum müdürlerimizle birlikte vatandaşımızın bu konuya olan ilgisini, dikkatini çekmek, farkındalığı yükseltmek, koronavirüse karşı mücadelede bilinç düzeyini artırmak için sahada olacağız”

“CUMARTESİ GÜNÜ ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN”

Yeni uygulama ile cumartesi günü de dışarı çıkılabileceğini anımsatan Şıldak, “Cumartesi sabah beşten akşam dokuza kadar sokağa çıkmak mümkün ama biz şunu istiyoruz; vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça, gerekmedikçe dışarı çıkmasın. Pazar günü ise alışveriş vb amaçlarla da olsa dışarıda bulunmayalım.Her bir vatandaşımızdan anlayış ve bir süre daha fedakarlık bekliyorum. Vatandaşlarımıza duyarlı yaklaşımları için teşekkür ediyorum.” dedi.

“VAKA ARTIŞLARINDA MUTASYONLU VİRÜS ETKİLİ OLDU”

Vali Şıldak Balıkesir’deki vaka sayılarında yaşanan artışta mutasyonlu virüsün etkisinin bulunduğunu açıkladı. Mutasyonlu virüsün ilk görüldüğü illerden birinin de Balıkesir olduğunu anımsatan Şıldak bu konuda şunları söyledi:
“Şu anda pek çok ilçemizde mutasyonlu virüs var. İngiltere kaynaklı olan bu virüs çok daha hızlı yayılmaktadır. Bu hızlı yayılım vaka sayılarını da birden bire tırmandırmaktadır. Yine geçtiğimiz haftalarda, 17 Şubat itibariyle Bandırma ilçemizde ve çevresini de etkileyen bazı sanayi kuruluşlarında, gıda üretim tesislerinde yüksek sayıda vakaya rastladık. Bu vakaların yayılımı mutasyonla birleşince çok daha hızlı oldu. Bandırma, Gönen, Susurluk ilçelerimiz başta olmak üzere buradaki kaynak odak nokta ilimizin pek çok noktasına da vaka taşıdı, transfer etti. Bununla birlikte İlimizdeki genel vaka sayılarında da bir artış gördük. Son olayı bu şekilde özetlemek istiyorum. Gerek mutasyonlu vakaların çokluğu, gerekse sanayi tesislerimizdeki yoğun vaka çıkışı ilimizin genel vaka sayısını artırdı. ”

“PİK YAPMADIĞIMIZ İÇİN BAĞIŞIKLIK ORANIMIZ DÜŞÜK”

“Buna üçüncü bir unsuru da eklemek gerekir. Balıkesir pik yapmış bir il değil. Bağışıklık oranımız bu yüzden hala düşük. Yüzde 15’in altında bir bağışıklığa sahibiz. Bazı büyükşehirler yüzde 30’un üzerine geçmiş durumda. Örneğin Bursa, İstanbul gibi illerde hastalık çok yoğun yaşandığı için, daha önce vaka sayıları çok yükseldiği için bağışıklık düzeyleri yüksek. Bizim şu anda yükselmemizin bir nedeni de budur. Yani toplumsal bağışıklık seviyemizin düşük kalmasıdır. Aslında bu, ilimizde virüsle yapılan mücadelenin etkili olduğunu gösteriyor”

“6 İLÇEDE VAKA SAYILARI YÜKSEK “

Balıkesir’deki vaka sayılarını ilçe bazlı olarak değerlendiren Vali Şıldak, “Şu anki uygulanan politika, hükümetimizin belirlediği, Sağlık Bakanlığımızın benimsediği yöntem, ilçe bazlı değil, il bazlı değerlendirmedir. Bazı ilçelerimizde toplam 3 vaka olan ilçemiz var, ama bunun yanı sıra bin vaka olan ilçemiz var. Bu noktada belki önümüzdeki dönemde bu gündeme gelebilir. Yeni bir kısıtlama şu an öngörmüyoruz. Bu tür genel hayatı etkileyen kısıtlamalar hükümetimiz düzeyinde karara bağlanmaktadır. Ben ilçeler bazında da dikkat çekmek istiyorum; özellikle Bandırma, Gönen, Susurluk, Altıeylül, Bigadiç, Dursunbey ilçelerimiz şu an diğer ilçelerimize göre daha riskli durumda. Buralardaki vatandaşlarımızın çok daha duyarlı olmalarını rica ediyorum. Bu ilçelerimiz diğer ilçelere göre vaka sayısı olarak nüfusuna göre yoğunluk taşıyor. Özellikle Bandırma ilçemizde yaşayan değerli vatandaşlarımızdan günlük hayatlarının her aşamasında çok çok dikkatli olmalarını rica ediyorum” diye konuştu. Vali Şıldak, vakaların yüksek olduğu ilçelerde de denetimlere bizzat katılacağını açıkladı.

“VATANDAŞIMIZ ÇOK DİKKATLİ OLMALI”

Vaka sayılarının düşürülmesi noktasında neler yapılabileceğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Şıldak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Muhakkak suretle artık her bir vatandaşımızın çok dikkatli olması lazım. Çünkü mutasyonlu virüs çok hızlı yayılmaktadır. Bir kişinin ortalama altı kişiye bulaştırdığını biliyoruz. Çevremizdeki bütün ilişkilerimize ve mesafe kuralına, tabi ki maske kuralına çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bu süreçte kesinlikle ev, akraba, komşu ziyareti gibi yakınlaşmayı, teması gerektiren durumlardan kaçınmamız gerekiyor. Biz bugünden itibaren ilimizde adeta bir seferberlik havasında topyekun bir mücadele başlatıyoruz. Polisimiz, Jandarmamız, bütün denetim ekiplerimiz sahada olacaklar. Gece-gündüz bu denetimlerimizi sürdüreceğiz. Sanayi tesislerimizde, bütün iş yerlerimizde yoğun denetim sağlıyoruz. Farklı farklı ekip grupları oluşturduk. Bütün esnafımızın iş yerlerini hiçbir sınırlama olmadan tekrar açabilmesi için, herkesin mesleğini, işini icra edebilmesi için, okullarımızın tamamen yüz yüze eğitime geçebilmesi için, bu sokak ve caddelerde rahatça dolaşabilmek için şu an açıklanmış olan, yürürlükte olan bütün kurallara harfiyen uyalım. Bu duyarlılığı gösterirsek Balıkesir’in rengi çok daha erken, çok daha önce diğer illerden daha iyi seviyeye gelecektir. Ama uymadığımız takdirde virüs affetmiyor, yayılmaya devam ediyor”

“VAKALAR DÜŞMEZSE EK TEDBİRLER ALINACAK”

Balıkesir’de önümüzdeki 15 günlük süreçte vaka sayılarının düşme yaşanmadığı takdirde ek tedbirler de alınabileceğini vurgulayan Vali Hasan Şıldak; “Tablo bu süreçte daha da kötüleşirse yerelde bize tanınan inisiyatif çerçevesinde ilave tedbirler, daha katı kurallar getirebiliriz. Ama biz bu aşamada, bu şartlar altında mevcut kuralların sadece ve sadece uygulanmaya ihtiyacı olduğunu, bunların yeterli olduğunu değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımızdan, iş yerlerimizden, bütün sektörlerden destek bekliyoruz. Topyekün birlik olma, dayanışma içinde bu kuralları uygulama zorunluluğu var. Amacımız kesinlikle kimseyi cezalandırmak, idari yaptırım uygulamak değil. Artık bilinçlenelim, farkına varalım istiyoruz. Bu farkındalıkla seviyemizi iyi hale getirelim istiyoruz” dedi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.