UnutMADIMAKlımda « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

19 Temmuz 2021 - 18:26

UnutMADIMAKlımda

UnutMADIMAKlımda
Son Güncelleme :

01 Temmuz 2020 - 23:55

2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Otel’de katledilen aydın ve sanatçılar Balıkesir’de de anılacak. Balyalı İnci Türk için de mezarı başında anma töreni yapılacak

2 Temmuz katliamının 27. yılında Balıkesir’de saat 13.000’de Alihikmetpaşa Meydanı’nda sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin katılımıyla basın açıklaması yapılacak. Saat 13.30’da ise Hacıbektaşi Veli Derneği’nde basın toplantısı düzenlenecek.

Balya Belediyesi de saat 15.00’de yine Sivas’ta hayatını kaybeden Balya’lı İnci Türk’ün ilçe mezarlığındaki kabrinde anma töreni gerçekleştirecek.

“İNSANLIK, SİVAS KATLİAMININ SUÇLULARINI ASLA AFFETMEYECEK”

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkanı Başdanışmanı Ahmet Akın, Sivas katliamının yüreklerde bıraktığı acının hala canlılığını koruduğu söyleyerek, “Bu insanlık tarihine geçen kara lekenin suçlularını asla affetmeyeceğiz” dedi.

“Sivas katliamı insanlık suçudur ve bu suç, tarihe kara bir leke olarak yazılmıştır” diyen Ahmet Akın, şöyle devam etti:

“Sivas katliamının yüreklerde bıraktığı acı hala canlılığını koruyor. Katliamın dava sürecinde yaşanan hukuksuzluklar halkın adalete inancını sarsmış ve halkın vicdanlarını yaralamıştır. Madımak’ta yaşanan insanlık suçudur. İnsanlık, bu suçu işleyenleri ve örtbas etmeye çalışarak adalete inancı yok edenleri asla ama asla affetmeyecektir. Sivas’ta yaşanan bu acıdan çok önemli dersler çıkarmalıyız. Adalete ve hukuka olan inancını kaybeden toplumlarda dayanışma bilincinden, kültür mirasından ve temel hak ve özgürlüklerden söz etmek mümkün değildir. Oysa toplum olarak bizim dayanışmaya, adalete hak ve özgürlüklere her şeyden daha çok ihtiyacımız var. Bizler birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri ile kazanımlarıyla katliamların bir daha yaşanmaması için birbirimize daha çok sarılacağız.

27 yıl önce Sivas katliamında yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyor ve yakınlarını yitirmiş olanların hiç dinmeyen acılarını paylaşıyorum.”

“SİVAS KANAYAN BİR YARADIR”

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin de , 2 Temmuz Sivas Katliamının yıldönümünde açıklama yaptı. Aytekin açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“27 yıl önce bugün aydınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız karanlık zihniyetin kurbanı oldu. O günden bu yana Madımak ’ta yanan ateşi adalet arayışımızla bir nebze olsun söndürmeye çalıştık.

Biliyoruz ki bu acının bir tarifi yok. 27 yıldır katliamda yiten canlarımızın sevdiklerinin adalet arayışına şahidiz. Ne yazık ki 2 Temmuz 1993 yılından bu yana yaşananlar vicdanımızı derinden yaralamıştır. Öyle ki 33 sanıktan 13’ü serbest bırakılmış, 7 firari sanık hala bulunamamıştır. Davanın zaman aşımına uğraması ise ailelerin adalet arayışına darbe vurmuştur.”

“VİCDANLARDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ”

“Ancak kimilerinin unuttuğu gerçek ise şudur: Halkın vicdanında zaman aşımına yer yoktur. Katliamdan bu yana kanayan yara sadece ailelerin değil, bu toplumun da yarasıdır. Bu nedenledir ki yüreğimizde sönmeyen yangına inat hala yan yanayız. Menekşelerin, Hasretlerin, Korayların, Metinlerin ve daha nicelerinin de yoldaşıyız.

Biliyoruz ki unutmak aynı katliamlara davetiye çıkarmak anlamına gelir. Bu nedenle ne unutacak ne de affedeceğiz. Sivas katliamı kanayan bir yaradır.

Bugün bir kez daha katliamda yitirdiklerimizi saygı ve özlemle anıyor, bu alçak katliamı bir kez daha lanetliyorum.”

(balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.