MİMAR VE MÜHENDİSLERDEN AVUKATLARA DESTEK « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

30 Temmuz 2021 - 14:51

MİMAR VE MÜHENDİSLERDEN AVUKATLARA DESTEK

MİMAR VE MÜHENDİSLERDEN AVUKATLARA DESTEK
Son Güncelleme :

23 Haziran 2020 - 2:40

Türk Mimar Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB)  Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu, Baro Başkanları tarafından başlatılan Savunma Yürüyüşü’nün Ankara girişinde polis tarafından engellenmesi üzerine  basın açıklaması yaparken, yürüyüşün önündeki engellerin kaldırılması istendi.

Mimarlar Odası, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Metalurji Odası Balıkesir şube ve temsilcilikleri , Ankara’da yürümeleri engellenen ve oturma eylemine geçen Baro başkanlarına  tam  destek verdi.  TMMOB İKK Sekreteri Kemal Yenigün’ün tüm odalar adına yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Meslek kanunlarında yapılmak istenen antidemokratik değişikliklere karşı çıkmak için Ankara’ya yürüyen Baro Başkanlarının polis zoruyla engellenerek şehir girişinde alıkonulmalarını kınıyoruz.

Anayasamıza göre herkes, önceden izin almadan, barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Hiç kimsenin, Anayasa’da açık biçimde yer alan bu hakkın kullanılmasını keyfi biçimde engelleme yetkisi bulunmamaktadır.

Baro başkanlarının şehre girişleri ve Anıtkabir’e ziyaretleri önündeki engel derhal kaldırılmalıdır. İnsan hak ve özgürlüklerini keyfi biçimde sınırlandırmaya yönelik baskıcı uygulamalara derhal son verilmelidir.”

“BAROLARIN YANINDAYIZ”

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şubesinden yapılan açıklamada ise “Siyasi iktidarın meslek kuruluşlarının görev ve yetkilerini kısıtlamak, örgütlü yapılarını zayıflatarak görevlerini kamu ve toplum yararına yerine getirmelerinin olanaklarını ortadan kaldırmak amacıyla gündeme getirdiği düzenlemelere karşı yürüttükleri mücadele kapsamında Ankara’ya yürüyen Baro Başkanları’na güvenlik güçlerince müdahale edilmesini ve şehre girişlerinin engellenmesini kınıyoruz” denildi.  (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.