SİYASAL İSLAM+EMPERYALİZM = MADIMAK… « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

17 Ocak 2021 - 18:19

SİYASAL İSLAM+EMPERYALİZM = MADIMAK…

Son Güncelleme :

02 Temmuz 2019 - 0:29

SİYASAL İSLAM+EMPERYALİZM = MADIMAK…

2 Temmuz 1993 Sivas’ta 33 (+2 otel çalışanıyla beraber 35) aydın insanımız yakılarak öldürüldü.. Onlar içeride yanarken dışarıda insanlığı tartışılan kalabalık keyifle ve ülkem de donmuş vaziyette seyrediyordu… O günler de buna karşı dindarımız da dahil olmak üzere birlikte büyük bir toplumsal direnç gösterebilseydik belki her şey bölgemizde çok farklı gelişirdi. Ilımlı İslama yol açmak için yapılan en üst dereceden bir projeydi. Seçilen il bile önemli bir uyarıydı. Görmedik, ğöremedik ya da görmek istemedik. Cumhuriyetin kuruluşunun yol haritasının belirlendiği il üzerinden yeniden dizayn ediyoruz, diyorlardı. Ham madde kaynaklarının paylaşılmasında kendini her daim haklı gören emperyalizm bölgeye gözyaşı ve kan ve acı bıraktı. Milyonlarca insan yaşadıkları nedeniyle ülkelerini terk ettiler ve sığınmacı ya da mülteci konumunda yollara dökülüp darmadağın oldular. Ülkeler parçalandı. Bölgede savaş öncesinin gerginliği devam ediyor. Yarın neler olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz…
Biz o günlere dönelim ve o güne yavaş yavaş gelelim….
*24 Ocak Uğur Mumcu, katledildi. MÇP, adını MHP olarak değiştirdi.
*28 Ocak Genelkurmay darbe devrinin kapandığını söyledi.
*Adnan Kahveci şaibeli bir trafik kazası öldü.
*17 Şubat Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis ve yanındaki komutanlar helikopter havada infilak ettirilerek katledildi.
*18 Şubat Şanlı Urfa İnsan Hakları Derneği üyesi gazeteci Kemal Kılıç katledildi.
*24 Şubat Said-i Nursi’nin itibarı iade edildi.
*Danıştay Nazım Hikmet’in vatandaşlığa alınmasını reddeden yerel mahkemenin kararını onayladı.
*5 Mart Savaş uçaklarının bombalaması sonucu kamptan kaçmak isteyen 60 PKK militanı çığ altında kalarak öldü.
*6 Mart bir eve yapılan baskın sonucu DEV-SOL’un üst düzey beş yetkilisi öldürüldü.
*17 Mart PKK lideri Abdullah Öcalan 20 Mart-20 Nisan arası tek taraflı ateşkes ilan etti.
*17 Nisan Cumhurbaşkanı Turgut Özal öldü.
*24 Nisan Demirel Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı.
*7 Mayıs DEP kuruldu.
*16 Mayıs Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı seçildi.
*26 Mayıs Salman Rüsdi’nin Şeytan Ayetleri kitabını yayınlamaya başlayan Aydınlık gazetesi toplatıldı.
*Almanya da Neo Naziler 5 Türk’ü evlerinde yakarak öldürdü.
*SHP Genel Başkanı İnönü, Eylül ayındaki kurultayda aday olmayacağını açıkladı.
*13 Haziran Tansu Çiller DYP Genel Başkanı seçildi.
*25 Haziran Tansu Çiller Başbakan oldu.
*2 Temmuz Sivas’ta Pir Sultan Abdal şenliklerine katılan sanatçılar kaldıkları otelde çıkan kundaklama sonucu yakılarak öldürüldü.
5 Temmuz Çiller Hükümeti güvenoyu aldı.
5 Temmuz Öcalan’a rağmen(talimatı ben vermedim dediği için böyle yazdım) Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü’nde PKK tarafından 33 sivil öldürüldü. Köy ateşe verildi.
2 Temmuz geliyorum demişti…
Hükümet kurulma aşamasındaydı. Yurt dışında olan Sayın Çiller o gece sabaha karşı gelmişti ve gün boyu ortalıkta görünmemişti. Toplumda yaratılacak algı çok önemliydi. Olaylar başladığında ülke halkı İnönü’nün başbakanlığa vekalet ettiğini düşünüyordu. Oysa durum öyle değildi. Ankara’ya ve Sayın İnönü’ye eksik bilgi gönderilmişti. Dolayısıyla hem barış süreci bitirilecek hem de kin tohumları bu sefer daha sert ekilecekti… Ve bölgede siyasal din cirit atacaktı.
Alevler sönmedi, sönmeyecek…
Kaybettiğimiz o güzel insanlarımız yanarken ülke daha büyük yangınlara hazırlanıyordu. O gün ya da bugün milyonlarca insan sokağa çıkıp sessizce bu olayı lanetleyebilseydi yenilerine olmayacak diyebilirdik… Temennim ve arzum yenilerinin olmamasıdır… Bunun içinde önce insan olmayı becerebilmek gerekiyor….
Anıları önünde saygıyla eğiliyorum…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.