“ŞEHİR HASTANELERİ DEVLETLEŞTİRİLMELİ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 20:15

“ŞEHİR HASTANELERİ DEVLETLEŞTİRİLMELİ”

“ŞEHİR HASTANELERİ DEVLETLEŞTİRİLMELİ”
Son Güncelleme :

17 Ekim 2019 - 13:50

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Şehir Hastanelerinin halkın sağlığını tehlikeye düşürmesini ve devlet bütçesinde büyük kamu zararlarının oluşmasını önlemek amacıyla hazırladığı ” Şehir Hastanelerinin Sözleşmelerinin Dövizden Türk Lirasına Çevrilmesi” ve ‘”Şehir Hastanelerinin Devletleştirilmesi’” üzerine kanun tekliflerini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Kamu Özel İşbirliği modeliyle hastane yapımının ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktığını fakat 20 yıllık bir süre zarfından sonra bu modelden vazgeçtiğini belirten CHP’li Şahin; “İngiltere’de bu model kullanılarak devletin bütçesi adeta yağmalanmış ve ardından bu model hızla terk edilmiş. Şimdi ise İngiltere bu modeli dünyanın fakir ve gelişmekte olan ülkelerinde teşvik etme adına hem resmi hem de özel kanallarla çalışma yapıyor.” dedi.

“BU SÖMÜRÜ SİSTEMİNİN PARÇASI OLMAYIN”

İngiltere’nin kurduğu bu yeni sömürgecilik anlayışının bir parçası olduğunu iddia ettiği hükümeti eleştiren Milletvekili Şahin; “Belirli bir grup şirket kar elde edecek diye tüm halkın sağlığını tehlikeye atmaktan hükümet hiç çekinmiyor. İngiliz danışmanlık şirketlerinin etkisinde kalınarak bu sisteme geçilmiş, kanunlar çıkartılmış. Biz hükümeti bu yeni sömürü sisteminin parçası olmaması için uyarıyoruz. Çünkü bu hastanelerin kurulmasının tek amacı kar ve rant elde etmek. Sağlık gibi hayati bir alan, özel ekonomik çıkarlar için feda edilemez” açıklamasında bulundu.

12 milyar dolara tamamı yapılabilecek şehir hastanelerine halkın toplamda 30.9 milyar dolar kira bedeli ödemek zorunda kalacağını ve vergi mükellefi vatandaşların 25-30 yıl boyunca ağır maddi yük taşıyacaklarını belirten Şahin, “Ülkemizin bu yanlıştan dönmesi adına öncelikle dövizle yapılan sözleşmelerin Türk Lirasına çevrilmesi ve hemen ardından ise acil olarak tüm Şehir Hastanelerinin Devletleştirilmesi gerekiyor. Biz bu konudaki kanun tekliflerimizi Ağustos ve Eylül aylarında Yüce Meclisimize sunduk. Bu talan düzeni son bulmalı, sağlık alanında kurulan uluslararası sömürü sistemine ortak olunmamalı.’’ diye konuştu. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.