SARI’DAN “ACI” GERÇEKLER « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

3 Ağustos 2021 - 18:16

SARI’DAN “ACI” GERÇEKLER

SARI’DAN “ACI” GERÇEKLER
Son Güncelleme :

04 Haziran 2020 - 4:03

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, personele 14 milyon 500 bin lira borçları olduğunu belirtirken, Büyükşehir Belediyesi’nden ise 22 milyon lira alacakları olduğunu iddia etti. Yaşanan sıkıntılar sonrası Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterin yanında “bu yaptığınız zulüm” diyerek ağladığını açıklayan CHP’li Sarı, “Ak Parti’den seçilmiş bir belediye başkanı olsaydım şu anda böyle bir şey olmazdı. Acı olan da bu…” dedi….

Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, işçi ve memurlara aylardır maaş ödeyemediği şeklindeki iddialar sonrası CHP İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Erdek BüyükehirMeclis üyesi Canan Kırdar da katıldı.

1999-2009 (ANAP-AK Parti) , 2014-2019  (CHP) yılları arasında belediye başkanlığı yaptığını ve belediyecilik konusunda donanımlı olduğunu vurgulayan Sarı, belediyenin borcunun ve yaşanan ekonomik sıkıntının 2009-2014 arasındaki pervasız yatırım ve harcamalardan kaynaklandığını, buna rağmen 500 milyonlardan 239 milyon liraya indiğini öne sürdü. Ana borcu vergi ve SGK borcunun oluşturduğunu belirten Sarı, bu konuda da ciddi bir af çalışması olduğuna dikkat çekti.

“PERSONEL DÜRÜST OLDUĞUMU BİLİYOR”

2014’de 432 personelle belediyeyi devraldığını söyleyen Sarı, personel sayısının şu anda 293 olduğunu açıkladı. Belediye personeline 14 milyon 500 bin lira borçlu olduklarını açıklayan Sarı, ” Benim personelim, ne kadar dürüst olduğumu bildiği için cansiperane çalışıyor. Hiç bir zaman da beni sabote etmediler. Bir önceki seçimde de maaş alacakları vardı. Personel beni isterse 24 saatte batırabilir” dedi.

“BİRİ ÇIKTI “

Belediyede bir çalışanın  kendisine iftira attığını söyleyen Erdek Belediye Başkanı Sarı “Bir tane d…  çıktı. Bir baltaya sap olamayacağı için askerlikte teskere bırakmış. Diyarbakır’a atanınca korkup,  istifa ediyor. Bana geldi. Bunu 2016’da işe aldım. Çünkü memura ihtiyacım vardı. 217 memur kadromuz var, buna karşın belediyede sadece 67 memur görev yapıyor. İşe alırken de belediyenin durumunu anlattım. Bu beyefendiyi evlendirme memuru yaptım torpilli olduğu için.  Şimdi zabıtaya görevlendirme yaptım diye bana utanmadan ‘particilik yapıyor’ diye iftira atıyor. Sen ne zaman işe girdin? CHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Sarı zamanında işe girdin. Ben senin partini sordum mu? Son seçimde hangi partiye oy verdiğini sordum mu?  Siyasi baskı yapmış mıyım? Hayır. Sadece zabıtada ihtiyaç var diye görevlendirme yazısı yazmışım” diye konuştu.

“GENEL SEKRETERİN YANINDA AĞLADIM”

“20 ay maaş alamamak ne demek ” diyen Başkan Sarı şunları söyledi:
“Erdek öyle bir yer ki fabrikası yok. Şu anda personelim benim kara kaşıma, kara gözüme dayanmıyor. ‘Sigortam yatsın’ diye iş isteyen, maaş alamayacağını bilerek iş isteyenler var. Demirel’in meşhur bir lafı var, ‘vardı da biz mi yedik’ diyor ya belediyenin durumu da öyle… 20 ay maaş alamamak ne demek? Ben Büyükşehir’de genel sekreterin yanında ağladım. ‘Yaptığınız zulüm’ dedim, ‘bu para benim alacağım’ dedim. İmar affında 6,5 milyon lira gitti. Çevre Bakanlığı parayı aldı, belediyelere 1 lira para yok. Nereden bulayım parayı Merkez Bankası’nı mı soyayım? Sahte para mı basayım? Para yok yani durum bu. Erdek Belediyesinin 1,5 milyon lira aylık maaş gideri var. 400 bin lira para geldi. 1000’er lira dağıttım. Gelen parayı ne geliyorsa çalışana dağıtıyorum. Şu anda yatırım yaptığımız yok. Bir şey yaptığımız yok. ‘Para var, Hüseyin Başkan cebine  indirmişsin’ diyen varsa hemen istifa ederim, 24 saniye bile durmam. Bu durum birçok belediyede mevcut. ”

“AK PARTİ’DEN SEÇİLSEYDİM …”

“Bana karşı personelin bu kadar iyi niyetli olmasının sebebi şu… Herkesin 300 zeytin ağacı var. Bir milyon zeytinimiz var. Evini pansiyona veriyor. Akmasa da damlıyor. Geçim sıkıntısı fazla olmuyor. Bandırma’da bir ay maaş vermeseler belediyenin önünde davul çalınır. Ama bizim idare olarak para basma, para çalma, hırsızlık yapıp bir yerden getirme şansımız yok. Yapacağımız popülist davranmadan,  alacaklarımızı tahsil etmek. Bütün ekonomik değerlerimizi peşkeş çekmemek ve  giderleri de bu noktada kısmak. Nüfus artmasına rağmen Büyükşehir yasasıyla gelirlerimiz düştü. Yapacak bir şey yok. Uyku uyuyor mu başkan. Uyuyamıyor. Personelim maaş istemiyor. 500 lira para istiyor. ‘Oğluma harçlık vermek için istiyorum’ diyor. Patron olsan ne yazar belediye başkanı olsan ne yazar. AK Parti’den seçilmiş bir belediye başkanı olsaydım şu anda böyle bir şey olmazdı. Acı olan da bu…”

“CİDDİ BİR BLOKAJ VAR”

Başkan Sarı AK Parti’den istifa edip, CHP’ye geçtiğini , AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen’in de Erdekli olduğunu anımsatırken,  bu nedenle kendisine ciddi bir blokaj konduğunu iddia etti. Sarı, bu blokaj yüzünden Belediyeye ait  yaklaşık değeri 200 milyon lira olan 28 mülkü satıp borçları kapatmak için yaptığı girişimden de sonuç alamadığını söyledi.

“ALACAKLAR İÇİN DAVA AÇTIM”

Büyükşehir Belediyesi’nden 2019 sonu itibariyle faturalandırılmış alacağının 8 milyon lira olduğunu iddia eden Sarı toplam alacaklarının ise 22 milyon lira olduğunu öne sürdü. Sarı bu konuda şu açıklamayı yaptı:
“Büyükşehir bunu kabul ediyor mu, etmiyor. Onun için dava açtım mı, açtım. Açtığım kısım 2,5 milyonu kapsayan 2014-2015-2016 kesin hesapları sonucunda ortaya çıkan kısım. Sonrasında da 5,5 milyonluk kısım için dava açılacak. Bizim normalde 8 milyon lira onların adına yürüttüğümüz işlemler için alacağımız var. Şu ana kadar Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bağlı kuruluşu BASKİ katı atık bedeli tahsil edip de 2016’dan bu yana bir delikli kuruş Erdek Belediyesi’ne yollamadı. BASKİ oluşuncaya kadar oluşan faturalarla ilgili tahakkuk yapmadı. O davanın sonucu 2 milyon lira. Bu da hukuki süreç devam ediyor. Ondan sonra 40 bin abone var. Bunu 18 bin abone yapıyorsun. Kanunda ‘katı atık bedeli alınırken, su tüketimi esas değildir’ diyor. Dolayısıyla keyfe keder ilçe belediyeleri … Yaz-kış nüfusu arasındaki farktan zor durumda olanlar CHP’li belediyeler olduğu için BASKİ ve meclis ayak sürüyor. Yani 40 bin aboneden katı atık ücreti alacakken aldırmıyor. Benim hesabıma göre 2014-2019 dönemi itibariyle 10 milyon lira eksik tahakkuk var. Yargıya güveniyoruz ve sonucunu bekleyeceğiz. Benim hesaplarıma göre 22 milyon lira Büyükşehir Belediyesi’nden alacağımız var. Bunun içinde 1 milyon 600 bin küsur alacaktan dolayı kesilen Çevre Temizlik Vergileri de var. Asıl BASKİ’nin başı ağrıyacak. Bizim adımıza tahsil ettikleri bedelli zamanında ne icraya ne de bize yatırıyorlar. İstedim diye panik yapıyorlar. Eğer samimiyseniz oturup konuşuruz. ” Coşkun YAMAN / Memet KOŞAR (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.