SAĞLIKTA ŞİDDET CORONA GÜNLERİNDE BİLE DEVAM EDİYOR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Nisan 2021 - 07:13

SAĞLIKTA ŞİDDET CORONA GÜNLERİNDE BİLE DEVAM EDİYOR

SAĞLIKTA ŞİDDET CORONA GÜNLERİNDE BİLE DEVAM EDİYOR
Son Güncelleme :

04 Nisan 2020 - 17:44

Atatürk Şehir Hastanesi’nde COVID-19 Polikliğinde görevli Dr. Güngör Angın bir hastanın fiziksel şiddetine maruz kaldı. Olayı kınayan Balıkesir Tabip Odası, “Bizler alkış değil, ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkmasını bir kez daha talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nde 2 Nisan perşembe günü meydana gelen olayda COVID-19 Polikliniği’nde görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Güngör Angın muayene sonrası bir hastanın fiziksel şiddetine maruz kaldı. Angın olay sonrası Beyaz Kod uygulamasını devreye soktu.
Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu da yazılı bir açıklama ile olayı kınadı.Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Pandemi ile mücadelede canını ortaya koyan sağlık çalışanlarına karşı hasta ve yakınlarından gelen şiddet eski hızıyla devam etmektedir. Bizler alkış değil, ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkmasını bir kez daha talep ediyoruz. İdeal ve güvenli şartlarda ‘iyi hekimlik’ yapmak istiyoruz”

BEYAZ KOD NEDİR?

Beyaz Kod sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için kullanılan acil durum yönetim aracıdır. Sağlık çalışanları şiddet olaylarına maruz kaldıklarında yeterli müdahale ve dış güvenlik gücü desteği sağlanarak, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve gerçekleşen olayların analizinin yapılarak ilgili sağlık kurumuna özgü tedbirlerin alınması için çalışma yapılması amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir.
Sağlık çalışanları şiddet olaylarının bildirmek için 24 saat hizmet veren “113″ numaralı telefonu veya www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki bildirim formunu kullanabilir. Eğer şiddete maruz kalan kişiler beyaz kod bildirimini kendileri yapmadılarsa olayla ilgili tutanaklarına istinaden kurum yetkilisi tarafından www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki bildirim formu doldurulur. Eş zamanlı olarak olayın ilgili kurumun hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettirilmesi sağlanır. İlgili birimlerden gelen değerlendirmeler sonucu şiddete maruz kalan çalışanlarını avukatlık hizmetleri birimiyle iletişime geçmesi sağlanır. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.