RÜZGARLAR, RÜZGARLAR… « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

30 Temmuz 2021 - 08:26

RÜZGARLAR, RÜZGARLAR…

RÜZGARLAR, RÜZGARLAR…
Son Güncelleme :

12 Ağustos 2020 - 9:18

“Açık bırak  pencereni / Örtme perdeni bu gece

Sana yaptım bu şarkıyı / Sana yaptım bu besteyi

Rüzgarlar, rüzgarlar getirebilsin,

Aç artık avuçlarını /Yum gözlerini iyice

Ağlayıp yalvarmak için / Diz çoküp yakarmak için

Açık bırak pencereni…” Zeki Müren

Yaz mevsiminin son ayı Ağustos’ta; Anadolu değişik mevsimsel olayları yaşamaktadır. Kasıtlı, ve dikkatsizlik sonucu yaşanan  orman yangınları, yüreklerimizi sızlatıyor. Gelecek günlerde neler yaşayacağız, kim bilir?

Rüzgarların esme yönüne göre, yarar ve zararlarını kavramakta zorlanan insanlarız. Kuzey rüzgarlarının soğukluğu, güney rüzgarlarının sıcaklığı, batı rüzgarlarının serinliği, doğu rüzgarlarının sertliği karşısında çaresiz kalan insanlarımız, sorunlar içinde depreşip duruyor.

Batıdan esen demokrasi rüzgarları ılık ve serin olunca; insanlar açılıp saçılarak sere serpe bir yaşamı tercih etmekteler. Demokrasi nimetleri kendilerine sunulduğunda; tüm mevsimlerde, tüm zamanlarda,  aynı yaşamı sürdürebileceklerini sanmaktadırlar.

Asıl yanılgımız, kendimize sunulan, hak ve özgürlüklerin sonsuz ve bitimsiz olduğu inancıdır. Günlük takıntılarımız, bizlere değişik baskı ve zulümler, ölümler yaşatmaktadır. Doğu rüzgarlarının eseri…

Ülkemizde, ve dünyada yaşanan doğal afetlerin yaralarının sarılması için tüm Türk Milleti ve Dünya uluslarının kendi aralarındaki dayanışmanın en güzel örneklerini verdiklerine şahit oluyoruz.

Tüm insani değerlerin en yoğun olarak yaşandığı bu olağan üstü dönem ve durumlar; insanın yaşadığı evrende  yalnız olmadığı düşüncesini pekiştiriyor. Bu durumu iyi düşünmemiz yararlı olur.

Demokrasi rüzgarları arasından esen yalan rüzgarlarının, akıl dünyamızı alt üst ettiğine tanık oluyoruz. Yalanları, yanlışlıkları okuyarak, gözleyip yaşayarak öğrenip, bilgileniyoruz. Akıl dağarcığımıza birçok yalan ekliyoruz. Onca yıllardır millete söylenen yalanların başında doğu rüzgarlarının nasıl estiğini, kim tarafından bu rüzgarların üflendiği hakkındaki  bilgilere baktığımızda; 5000- 10000 bin yıllık geçmişinde güney ve doğu rüzgarları, yaşadığımız coğrafyaya huzur ve barış getirmemiştir. ŞAVAŞLAR, SAVAŞLAR, SAVAŞLAR…..

Yangınlar, baskınlar, tufan ve çöl rüzgarlarıyla yükselen toz bulutları havamızın kalitesini bozmuştur. Mevsimler altüst olarak yaşanmıştır. Yaz mevsiminde kışı, kış mevsiminde yazı yaşadığımız günler gördük.

YALANLARIN DANİSKASI; ”Atatürk camileri ahır yaptı…’” iftiraları ortaya salınarak siyasi rant elde etmeye çalışanlar, bugün yaşadıkları saltanatın asıl kaynağının “Demokratik Laik Cumhuriyet” olduğunu bir anlasalar dünyaları değişecek.

Onlarca yalan ortalığa salınıyor, sonra hiç bir şey olmamış gibi sus pus, dut yemiş bülbüle dönüyor. Kendilerini akil hissedenler kıs kıs  bıyık altından gülmekteler.

Eskiler diyorlar ki; “Hiç bir sözün yoksa yalanında mı yok?.” Ülkemiz yalan ve yasa dışı eylemlerini hırs ve öfke rüzgarlarının estiği bir coğrafya. Yapılanlar ve yaşanan haksızlıklar, hep kutsallar, istikrar adına. Bu değerler adına yola çıkanlar tarafından fütursuzca kullanılmaktadır.

Çıkar sahipleri, iktidarların tüm nimetlerinden yararlanmak için yalan rüzgarlarının estiği, yüksek tepelere yel değirmenleri kurarak, çıkarlarına, yeni çıkarlar eklemişlerdir.

Ortadoğu’nun siyasal bataklığından çıkar umanların, çıkarlarının kursaklarında kalacaklarını bilmeden, güney rüzgarlarından medet ummaktadırlar. Binlerce yıldır Ortadoğu’nun kendi içinde barış ve huzuru sağlayamadığını, tüm kutsal kitaplara konu olduğunu göremeyenler, günlük çıkarlarının ötesini göremeyenlerdir. Kendilerini Ortadoğu’nun Fatih’i sananlar, havanda su dövdüklerini zaman içinde anlayacaklardır.

Vahşi kapitalizmin, tüm Ortadoğu halklarını birbirine düşürerek kendi çıkarlarını koruma peşinde olduğunu tüm dünya bilmektedir.  * İ D U R A K İ *. “BARIŞ BAHANE, SÖMÜRÜ ŞAHANE.”

“Balık suya, ne kadar muhtaç ise; vahşi kapitalizm de sömürüye o kadar muhtaçtır.”

“Pentagonizm” isimli kitabın son cümlesidir. 1970’lerden  günümüze aktarıldı.

Gaz, toz ve virüs bulutları altındaki insanlarımızı, her türlü felaketten,akıllı davranışlar kurtarsın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.