“POLİTİK BASİRETSİZLİK ŞİDDETİ ARTTIRIYOR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

5 Haziran 2021 - 19:18

“POLİTİK BASİRETSİZLİK ŞİDDETİ ARTTIRIYOR”

“POLİTİK BASİRETSİZLİK ŞİDDETİ ARTTIRIYOR”
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2021 - 17:03

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, TBMM Genel Kurulu’nda şiddetin önlenmesine dair önerge üzerine konuşurken, “politik alanı inşa edenlerin basiretsizliği, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de şiddet ortamına çevirmektedir” dedi. 

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, İyi  Parti’nin  şiddetin önlenmesine yönelik önergesi sonrası parti grubu adına yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi:

 “Şiddet; Dünya Sağlık Örgütüne göre kendisine başkasına, bir gruba veya topluma karşı kasti olarak fiziksel baskı veya güç kullanmak, tehdit etmek veya fiiliyata geçirmek, yaralama, ölüm, psikolojik zarar, gelişim bozukluğu veya mahrum bırakmaya neden olmak veya bu durumların gerçekleşme ihtimalini artırmaktır.

Kimliklere, inançlara, değerlere, varlıklara, canlılara, doğaya ve cinsiyetlere yönelik her türlü şiddetin temelinde hastalıklı bir ruh hali durumu vardır. Ve şiddet olaylarının kökü aslında politiktir.”

“ÜLKENİN PSİKOLOJİSİ BOZULDU”

“Politik alanı inşa edenlerin basiretsizliği, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de şiddet ortamına çevirmektedir.

 Pandemi dönemini yönetemeyen basiretsiz iktidar, bugün ülkenin psikolojisinin bozulmasının temel sebebidir. Ülkedeki insanların ruh sağlığı bozuldu, durduk yere çöp tenekesi tekmeleyen insanlardan hayvanları katledenlere, kadınlara, çocuklara kadar her yerde şiddet ne yazık ki günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Daha dün akşam bir mafya liderine cevap veren İçişleri Bakanı onunla aynı üslubu kullanabilmektedir. Eğer mafya lideri suçluysa, onunla aynı dili kullanan da suçludur! Şimdi, İçişleri Bakanı böyle yaparsa, onun bekçisi de parkta durduk yere insanları döver, duvara yaslayıp toplu bir şekilde saldırır. Çünkü ‘nasılsa arkamda şiddetten beslenen bir zihniyet var’ diye düşünür.

MECLİS KÜRSÜSÜNDEN “DİLİ HEP BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM” ÇAĞRISI

 “2020 yılında Umut Vakfı verilerine göre basına yansıyan 3 bin 682 silahlı şiddet olayında; 2 bin 40 kişi öldü, 3 bin 688 kişi de yaralandı. Bunun sebep ve sonuçlarını araştırmak zorundayız. Son olarak, kadına yönelik şiddet konusunda da şunu belirtmek gerekir. Burada kullanılan dil değişmelidir. Bu bir erkek şiddetidir. Bu cinayetlerin failleri erkeklerdir. Bu şiddeti yapanların, kol kanat gerenlerin, teşvik edenlerin övündükleri erkeklik, ayaklar altına alınmak zorundadır! Buradan, erkekler tarafından katledilen tüm kadınları bir kez daha saygıyla anıyor, verilen bu önergeyi desteklediğimizi ifade ederek, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.