“PANDEMİ İLE HATT-I MÜCADELE DEĞİL, SATH-I MÜCADELE YAPILMALI” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

6 Haziran 2021 - 10:18

“PANDEMİ İLE HATT-I MÜCADELE DEĞİL, SATH-I MÜCADELE YAPILMALI”

“PANDEMİ İLE HATT-I MÜCADELE DEĞİL, SATH-I MÜCADELE YAPILMALI”
Son Güncelleme :

03 Mart 2021 - 18:28

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, ” Pandemi ile hatt-ı mücadele değil, sath-ı mücadele yapılmalı, ve o satıh tüm ülke olmalıdır. İller arası geçişkenlik, hareketlilik nedeniyle alınacak bilimsel önlemler ülke düzeyinde uygulanmalıdır. Yapılabilecek en önemli mücadele; aşı tedarikinin hızla sağlanması ve risk gruplarının hepsinin bir an önce aşılanmasıdır.” dedi. 

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu adına  Başkan  Dr. Necdet Uçan’ın yaptığı açıklama şöyle:

“11 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan eyaletinde görülerek tüm dünyaya yayılan Sars-CoV-2 virüs enfeksiyonu kısa sürede Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından küresel alarm verilerek pandemi ilan edilmiştir. COVID-19 pandemisin de bugüne kadar 115 milyon kişi hastalanmış, 2,5 milyondan fazla kişi ise ölmüştür. DSÖ’nün kısa sürede pandemi ilan ettiği olağandışı durum karşısında salgının ilk başlarında Avrupa ülkeleri çok olumsuz etkilenmiştir. Virüsün ülkemize daha geç gelmesinin yarattığı iyimser hava, rakamlar üzerinde oynama ve gerçek verilerin toplumla paylaşılmaması ve gerekli önlemlerin zamanında alınmaması ile bir süre sonra iyimser tablo kötü bir tabloya, turkuaz tablo ise kara tabloya dönüşmüştür. Bugüne kadar ülkemizde açıklanan resmi sayılara göre 2,7 milyon kişinin hastalanmış, 28 binden fazla kişi de ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.”

“BU ANLAYIŞ İLE SALGININ ÜSTESİNDEN GELİNEMEZ”

“Hekimlerin örgütünü, sağlık ve diğer demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum örgütlerini kısacası paydaşlarını muhatap almayan ve şeffaflıktan uzak politikaların, hastalık verilerini ilçe ve mahalle bazında açıklamaktan kaçınan, epidemiyolojik çalışmaları bakanlık iznine bağlayan ve Bilim Kurulu’nu sadece Danışma Kurulu olarak gören anlayış ile salgının üstesinden gelmek mümkün değildir.”

“TAM KAPANMA UYGULANMALIYDI”

“Turkuaz renkli tabloyu ‘pembe’ olarak göstererek ülke düzeyinde 14-28 gün tam kapanma uygulanması gerekirken ‘kademeli normale’geçiş sağlamak, kısa bir süre sonra riski az olan mavi ve sarı renkte gösterilen illerin de ne yazık ki riskli iller halini almasına neden olacaktır. Ve bu tablo sürgit gidecektir.
İlimizde 8-14 Şubat’ta yüz binde vaka sayısı 83 ilen 15-21 Şubat haftasında 92’ye,20-26 Şubat’ta 142’e yükselmiştir. Bu % 70’den fazla artış anlamını taşımaktadır. Ve İlimiz turuncu renkten KIRMIZI renge geçmiştir.”

“YÜKÜMLÜ VATANDAŞ”

“Son alınan kararla illerde sorumluluk sayın valilere ve İl Hıfzıssıhha Kurullarına bırakılmış ve yükümlü vatandaş ilan edilmiştir. Vatandaşın çabası ile risk haritasının değişeceği belirtilmiştir. İl düzeyinde, yerel olarak yapılacak çalışmalar, alınacak önlemler ve Maske+Mesafe+Hijyen kurallarına uymak tabii ki çok önemlidir, pandemi sönümlenmeden alınan bu kararlar çok erkendir. Pandemi ile hatt-ı mücadele değil, sath-ı mücadele yapılmalı, ve o satıh tüm ülke olmalıdır. İller arası geçişkenlik, hareketlilik nedeniyle alınacak bilimsel önlemler ülke düzeyinde uygulanmalıdır.

Yapılabilecek en önemli mücadele; aşı tedarikinin hızla sağlanması ve risk gruplarının hepsinin bir an önce aşılanmasıdır.” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.