“ÖZÜR DİLEMEYECEĞİZ, HESAP SORACAĞIZ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

28 Temmuz 2021 - 20:51

“ÖZÜR DİLEMEYECEĞİZ, HESAP SORACAĞIZ”

“ÖZÜR DİLEMEYECEĞİZ, HESAP SORACAĞIZ”
Son Güncelleme :

28 Haziran 2021 - 21:11

AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik’in ” Ayvalıklıların bize bir özür borcu var” sözlerine bir tepki de Ayvalık Halk İnisiyatifi’nden geldi. Ayvalık Halk  İnisiyatifi adına konuşan CHP İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, “Biz özür dilemeyeceğiz. En kısa zamanda sizi iktidardan göndererek bunun hesabını soracağız.” dedi. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ise Adil Çelik’in”Bana bak Ensar Aytekin ” sözlerini anımsatırken, “Biz o kibirli yüzlere bakmayız. Bizim bakacağımız tek yer millettir, halktır, Ayvalık halkıdır. ” dedi.

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik’in yanan ormanlık alanın ağaçlandırılması için düzenlenen törende Ayvalıklılara ve çevrecilere yönelik kullandığı “Yanan alanları imara açacak diyorlardı, ağaçlandırıyoruz, bizlere büyük bir özür borçlusunuz. Ondan öte, o gün bu iddiaları dile getirenlerin içinde yoksanız bile şu an için bizlere bir teşekkür borçlusunuz” sözleri ile ilgili tartışmalar sürüyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in ardından bu kez Ayvalık Halk  İnsiyatifi Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği basın açıklaması ile tepkisini dile getirdi. Ayvalık İnisiyatifi’nin basın açıklamasına Çelik’in açıklamalarını gündeme getiren Milletvekili Ensar Aytekin’le birlikte  Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ve İYİ Parti’nin il başkanları Serkan Sarı ile Özlem Ural, ilçe başkanları ile Ayvalık  Belediye Başkanı Mesut Ergin ve çok sayıda yurttaş katıldı.
Basın açıklamasına katılanlar “Söz, yetki karar Ayvalık halkınındır. Özür dilemeyeceğiz. Siz teşekkür edeceksiniz” yazılı pankart açtı.

“POLEMİK YARATMAYA ÇALIŞMAYIN”

Ayvalık Halk  İnisitayifi’nin hazırladığı basın açıklamasını CHP İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı okudu. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Geçen yıl Şeytan Sofrası’nın alt tarafında çıkan orman yangını sonrası o bölgenin ranta açılmaması için gösterdiğimiz gayret ve baskılar bazılarını çok rahatsız etmiş. Geçen hafta aynı bölgeyi ziyaret eden ve devlet yetkililerinin de bulunduğu heyet içerisindeki bir devlet yetkilisi, ‘Evlet gerekli gördüğü bazı yerleri resmi kurumlara verebilir. Bunu halka sormak zorunda değildir. Hele söz konusu askerimiz olunca kimsenin söz söylemeye hakkı yoktur.’ demiştir.
Sayın yetkili, siz devletin bir memurusunuz. Halk da devleti oluşturan asli unsurudur. Kısacası siz hükümetin değil, halkın bir memurusunuz. Bizim yaşadığımız yer ile ilgi bir karar verilecekse, elbet ki bizim de görüşümüz alınacaktır. Bunun böyle olduğunu siz de biliyorsunuz ama söyleyemiyorsunuz.
Ayrıca, kentin güvenliğini sağlayan birimler üzerinden Ayvalık’ta polemik yaratamaya çalışmayın. İlk kurşunun atıldığı yerde yaşayan bizlerin güvenlik güçlerine olan saygısını sizin teraziniz tartamaz. Cunda da yapılmak istenen yapının ne için yapılmak istendiğini siz de biliyorsunuz.”

“ADİL ÇELİK HALKI KÜÇÜMSEDİ”

“Aynı heyette bulunan AKP Milletvekili Adil Çelik ise yaptığı konuşmada nezaket kurallarını, hiçe saymıştır. Mensubu olduğu siyasi partideki çoğu siyasetçi gibi bir kibir abidesi gibi davranmış ve halkı küçümsemiştir. Sayın Vekil konuşmasında ‘Bakın buralar ranta açılmadı, ağaçlandırıyoruz, Ayvalık halkının bize özür borcu var’ diyebilme cüretinde bulunmuştur.
Sayın vekil, biz halkız, biz asli unsuruz, siz sadece vekilsiniz. Biz her zaman var olmaya devam edeceğiz, ancak siz bir sonraki seçimde bulunduğunuz yerde olmayacaksınız.
Yakın geçmişimiz de dahil, insanlık tarihi sizin gibi kendisini halkın üzerinde görenlerle doludur.
Bizler;
‘Ne İskender takmışım, Ne şah ne sultan.
Göçüp gitmişler gölgesiz, Selam etmişim dostuma Ve dayatmışım.’ diyen halkız
Siz ne kadar zalim olursanız, direnişimiz o kadar güçlü olacaktır.
Biz sizden özür dilemiyoruz, dilemeyeceğiz. Çünkü siz; güzelim Ayvalık’ımızda bulunan doğal sit alanlarının derecelerini düşürerek gasp edilmesine göz yumanlarsınız.
Biz özür dilemeyeceğiz, Çünkü siz Kaarayit mahallesindeki maden rantı için mera kararlarını bir gecede değiştirenlersiniz.
Biz özür dilemeyeceğiz, Çünkü siz pirina bacasından çıkan dumanla evlerimizin balkonunda bile oturamadığımız fabrikaları kontrol edemeyen önlem alamayanlarsınız.
Biz özür dilemeyeceğiz, çünkü siz; Kaz Dağlarında yüz binlerce ağacı kesenlersiniz.
Biz özür dilemeyeceğiz, çünkü siz; Bergama’da başlayan ve bugün Erzincan’dan, Balıkesir’e, Niğde’den, Fatsa’ya ülkenin onlarca yerinde siyanürlü atık barajı ve cehennem çukuru oluşturanlarsınız.
Biz özür dilemeyeceğiz, çünkü siz; neredeyse her derenin önüne bir, bazen birkaç tane HES yaparak suları borulara ve betonların arkasına hapsedenlersiniz, o derelerin, ırmakların aktığı vadilerde yaşayan milyonlarca canlıyı ve kültürü yok edenlersiniz.
Biz özür dilemeyeceğiz, çünkü siz; 12 bin 500 yıllık Hasankeyf’i, ömrü 40-50 yıl olacağı belirtilen Ilısu Barajının suları altında bırakanlarsınız.
Biz özür dilemeyeceğiz, çünkü siz; beşli çete yararına Rize İkizdere’yi taş ocağı cehennemine çevirmek için can atanlardansınız.
Bizler özgücümüze güvenerek, her gün umudu büyüterek zulme karşı direneceğiz.
Kötülük ve zalimlik ancak biz olmaz isek kazanır. Sizler ve sizin gibileri için en uygun ortam korku iklimidir. Bizler korkuya teslim olmadan, bedel ödemeyi de göze alarak iyiliği, özgürlüğü her koşulda savunmaya devam edeceğiz.”

“BİZ HALKIZ”

“Sayın vekil; İşinize gelsin ya da gelmesin bizler memleketin havasına ve suyuna sahip çıkmak için sizin içinde bulunduğunuz iktidar gibi yanlış ve yanlı politikaları körü körüne savunup halkın sosyal barışını bozmak isteyen şirketlerin sözcülüğüne hiç soyunmadık.
Bizler devleti ve halkı soydurmayacağız diyenlerle birlikteyiz.
Sizler ise, ‘söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla da alırlar.’ diyerek halkına karşı soyguncu şirketleri savunanların yanındasınız.
‘Korkuyorlar, korkacaklar, korksunlar, Geliyoruz, geleceğiz yakındır.
Bölüşmüşler memleketin mallarını, Bekliyoruz hele gelsin bir yarın
Zorlanıp alınan haklarımızı, Fitil fitil alacağız, yakındır.’
Siz kimsiniz de özür dilemeyeceksiniz diye soracak olursan, cevabım kısa ve net olacak. Biz Halkız.
Biz Özür dilemeyeceğiz. En kısa zamanda sizi iktidardan göndererek bunun hesabını soracağız.”

“BU MİLLETE DİZ ÇÖKTÜREMEZSİNİZ”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin de yaptığı konuşmada, ” Bugün Ayvalık’tan, Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’ndan bu millete had bildirmeye çalışanlara, bu millete diz çöktürmeye çalışanlara, bu milleti özür dilemeye davet eden atanmışına da seçilmişine de Ayvalık halkının sözünü söylemek için buradayız. Şu unutulmasın insanlık tarihinde nice krallıklar, diktatörlükler, monarşiler, oligarşiler, halktan, milletten daha üstün olmamıştır ve hiç birisi millete diz çöktürememiştir. Bundan sonra da hiç bir kibirli zihniyet hiç bir diktatörlük millete diz çöktüremeyecektir. ” dedi.

“BİZ KİBİRLİ YÜZE DEĞİL, HALKA BAKARIZ”

Aytekin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milletvekili adaleti sadece isminde taşıyan Adil Çelik, bana da kibirli bir eda ile ‘Bana bak Ensar Aytekin’ diye manşet attırmış. Şunu unutmasın Adil Bey, biz o kibirli yüzlere bakmayız. Bizim bakacağımız tek yer millettir, halktır, Ayvalık halkıdır. Bunu bilmesini istiyorum. Bu kibirli zihniyete bu cevabı halk ilk seçimde sandıkta verecek. Türkiye’yi dolaşıyoruz, gittiğimiz her yerde gittiğimiz durum budur. O sandık gelecek, o sandık bu milletin önüne konacak, geldikleri gibi gidecekler. Millet getirdi, millet gönderecek, bu sandıktan bu milletin ittifakı çıkacak. Ve o ittifak iktidar olduğunda kendisine oy vermeyenlere illet demeyecek, zillet demeyecek , terörist demeyecek, bu ülkenin nüfus cüzdanını cebinde taşıyan herkesi millet olarak kabul edecek, başının tacı yapacak. İktidarımızda herkese karşı adaletli olacağız. Şu gökyüzündeki parlayan güneş gibi olacağız, herkese eşit, herkese adaletli olacağız ”

 “AYVALIK HALKI BU SAYGISIZLIĞI CEVAPSIZ BIRAKMAYACAKTIR”

CHP  İl Başkanı Serkan Sarı, Ayvalık halkı adına düzenlenen basın açıklamasına destek verdi. Basın açıklaması sonrasında bir değerlendirme yapan Sarı “Kurtuluş savaşında ilk kurşunu sıkarak kurtuluş meşalesini yakan bu coğrafyanın kahraman halkına yönelik olarak, ilçemizde düzenlenen bir törende sarf edilen sözleri kınıyorum. Ayvalık halkını özür dilemeye davet eden zihniyet ülkenin dört bir köşesini talan eden zihniyettir. Cesur Ayvalık halkı kendisine yapılan bu saygısızlığı asla cevapsız bırakmayacaktır. Hiç kimse halkın iradesinin üstünde değildir. Toprağımızın, suyumuzun, ağacımızın, doğamızın, doğal güzelliklerimizin ve yaşamın hakkını savunmaya devam edeceğiz, değerlerimizi hep birlikte koruyacağız. Halkın iradesi yok sayılarak hiçbir şey yapamayız, bunu göz ardı eden kim varsa ilk seçimlerde cevabını alacaktır” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.