ÖZGÜR AKILCILIK « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

15 Şubat 2021 - 10:02

ÖZGÜR AKILCILIK

ÖZGÜR AKILCILIK
Son Güncelleme :

11 Şubat 2021 - 4:13

Özgür ve akıl sözcüklerin anlamını açıklamak, akılcı bir yol değil, anlayışımca. Tutsak akıl,  akıl değil, üfürük ve tükürük dolu balondur.
Yaşamda herkesin tuttuğu bir taraf, yön, kişi, düşünce, anlayış, beğendiği, beğenmediği bir iş, yemek, davranış vardır. Kendi kendinize yaşarken, yaşantımıza yapılan tüm olumlu ve olumsuz etkiler duygusal, davranışsal, düşünsel söylemsel olarak, bizi kendine bağlı duruma getirip şartlandırır.
Tüm şartlandırmalar baskıdır, insana zulümdür.Ömrümüzce eşimize, ailemize, arkadaşımıza, mesleğimize, yaşadığımız sosyal, kültürel çevreye bağlılık, sadakat gibi bağlarla bağlılıklarımız vardır. Saydığımız değerleri yok saymak, insanın kendini yok saymasına sebeptir.
Bu bağlılıklarımız akıllı bağlılıklarımızdır. Seçimini  hiç kimsenin etkisi ve baskısı olmadan yapabilmek özgür akılın ürünüdür. Yaşamımız özgür olduğu sürece; mutlu,mesut, bahtiyar, sağlıklı ve neşe içinde olmamızın  kaynağı kendi özgür akılcı seçimlerimizdir.
Birilerinin bir şekilde yaşamımıza müdahalesi, her türlü yaşam çalışmamıza ket vurur. Huzursuzluğumuz artar. Çevremize ve kendimize zarar verme noktasında riskler yaratır.
Bu anlamda insanın aydınlanması ve aydınlatılması gündeme gelmektedir.
Akıl sadece insana özel, insanın kendine yarar davranışlarını belirlemeye yardımcı bir yetimizdir. Kendimize yararlı davranışların özünde akılcılık yatar. Kendimize zarar veren davranış seçimleri akılsızlıktır.
Toplum yaşamında ve kişisel yaşamımızda; kulaktan dolma, dedikodu, söylentiler yoluyla insanların akılları karıştırılır. İnsanın doğru ve özgürce akılcı davranmaları, akıllı düşünmeleri, üretmeleri engellenir.
Aydınlanmanın temeli kazandığımız dosdoğru bilgilerdir. Üstad Uğur Mumcu “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz” diyor.
Sorgulanmayan, tartışılmayan, değişimi içinde taşımayan bilgi davranış ve düşünceler özgür ve akılcı olamaz, akıl dışı bilgi ve davranışlar doğma, duyma, söylenti ve gerçeklere dayanmayan olgulardır.
Özgür akılcılık; yaşamın her alanın bilgisini sorgular, tartışır, dener, gözler ve izler.
Özgür akılcılık bilimin, sanatın ve her türlü güzelliğin yaratılmasının kaynağıdır.
İnsanlık tarihi boyunca, özgür ve akılcı davranış , düşünce ve eylemlerle , doğma düşünceler karşı karşıya gelmişlerdir.
İnsanın kendi aklının erdiği düşüncelerin peşinden, özgürce gitmesine taraf olmak; “Çağdaş Uygarlığın” temelidir. Bilim, sanayi, sağlık alanındaki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin temeli özgür akılcılıktır.
Toplumsal çatışmalarımızın temelinde yatan sosyal gerçekler; eğitim, gelenek, görenek, örf adet, kültür, sanayi, ekonomi,  coğrafi konumumuzdan kaynaklanan bağlılıklarımızdır. İçinde bulunduğumuz çok kültürlü toplumda, her kültürün diğer kültüre egemen olma savaşımı, ülkemizin huzur ve barışına göz diken saldırılar  tarih boyunca devem etmiştir.
Dünyada tüm yeniliklerin ve devrimlerin kaynağı özgür ve akılcı düşüncelerdir.İnsanlığın geçmişinde, insanlığa her türlü melaneti, musibeti yaşatan tutucu, yobaz, bağnaz, donuk düşünce ve davranışlar, özgür ve akılcı düşünceler karşı durarak yüz yıllarca toplumlara kan kusturmuştur.
Bugün ülkemizde yaşanan siyasal ve sosyal gerçeklerin temelinde yatan asıl gerçekler bunlardır. İnatlaşma, bilerek ve kastla bağnaz davranış ve sözler, insanları, kindar ve dindar bir nesil oluşmasına hizmet edenler özgür ve akılcı davranışlar içinde olamazlar….
Özgür ve akılcı davranışlar; doğruluk dürüstlük, açıklık, tutarlılık, yiğitlik, mertlik, koruyuculuk, kollayıcılık, sabır, sebat, sadakat, üretim, tüketim, sır tutma, cefa, vefa, tahammül(katlanma), katılım, eşit bölüşüm, adaletli davranışlar demokrasini özünü oluşturur.

Egemenliğin sahibi “kayıtsız ve şartsız millete ait”liğin kaynakları bu özgür ve akılcı davranış, düşünce ve eylemlerdir.
Son yılların laneti Covid- 19 insanların aklını başına getirmesi için özgür akıllı davranışları ve yaşam biçimini, kendinize dürüst davranmanızı istemektedir.
Kazanmış olduğunuz, para, mal, mülk ve her türlü sıfat ve makamların hiçbir anlamı olmadığı sonucunu vermektedir * İ D U R A K İ * söz ve davranışlarında özgür ve akılcı yolu kendine rehber edinmende büyük yararlar vardır.
Her gün bedenine kirli çamaşırları giyerek sokağa çıkan birisi, elbet bir gün birileri tarafından uyarılacaktır. Kir pas içindeki insanı bekleyen her türlü hastalıktan ve olumsuz davranışlardan alı koymak özgür akılcılıkla, sabır ve sakinlikle gerçekleştirilir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank