“ORTALIK YANGIN YERİNE DÖNÜŞMEDEN TAM KAPANMA SAĞLANMALI” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Eylül 2021 - 21:40

“ORTALIK YANGIN YERİNE DÖNÜŞMEDEN TAM KAPANMA SAĞLANMALI”

“ORTALIK YANGIN YERİNE DÖNÜŞMEDEN TAM KAPANMA SAĞLANMALI”
Son Güncelleme :

12 Nisan 2021 - 15:48

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, COVID-19 ile bilimin ışığında akılcı bir mücadele yerine algılarla mücadelenin tercih edildiğini belirtirken, “En kısa zamanda sosyal ve ekonomik destek paketleri açıklanarak, ortalık yangın yerine dönmeden tam kapanma sağlanmalıdır.” dedi. İller arası seyahatin yasaklanmasını isteyen Uçan, vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamasını önerdi.

“AVRUPA’DA BİRİNCİ, DÜNYADA DÖRDÜNCÜ SIRADAYIZ”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Dünya’da etkisini mutant geçirerek arttıran Covid-19 ülkemizde pandeminin başladığı günden bugüne kadar en yüksek vaka ve ölüm sayısına ulaşmıştır. Bir aylık seyir ‘kademeli normalleşme’ uygulamasının fiyasko olduğunu göstermiştir.
An itibarı ile pandeminin 3.pikini yaşıyoruz. Vaka sayıları ülke genelinde 5-10 kat artarken, ilimiz ilk yüksek riskli iller arasında olup, vaka sayısı giderek artmıştır. Bakanlığın geçen haftadaki verilerine göre ilimizde günlük en az 800-900 yeni vaka tespit edilmektedir. Sahadan aldığımız verilerde de artışın devam ettiği görülmektedir.Ülkemiz günlük vaka sayısında Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir. ”

YOĞUN BAKIMDA ARTIŞ

“Servislerde ve yoğun bakımlara yatışlarda ciddi bir artış gözlenmektedir. Salgın hastanelerde önlenmeye çalışılmaktadır. Bu gidiş ile önümüzdeki günlerde servis ve yoğun bakımlarda yer bulma sıkıntısı yaşanmasından kaygı duyuyoruz.”

“2 GÜNLÜK KAPANMA İLE SALGIN ÖNLENEMEZ”

“Bilimin ışığında akılcı bir pandemi mücadelesi yürütülememektedir. Toplumsal düzeyde bulaşıcılık önlenememiştir. Pandemi algılar üzerinden yönetilmeye çalışılmaktadır. AVM’ler açık, insanlar sokakta, işçiler çalışıyor ve toplu taşıma araçları kalabalık. Hayat 5 gün tüm hızıyla devam etmekteyken iki günlük kapanmalarla salgın önlenemez. Hükümet ekonomik kaygılarla hareket etmektedir. Ekonomi insan hayatından önemli değildir. Giden her bir can ailesi için bir hayattır, hükümet için ise rakamdan ibarettir. En kısa zamanda sosyal ve ekonomik destek paketleri açıklanarak, ortalık yangın yerine dönmeden tam kapanma sağlanmalıdır. Kasım-Aralık aylarının bir benzerini yaşamaya ne sağlık çalışanlarının ne de halkımızın tahammülü kalmamıştır.”

“PANDEMİ İLE MÜCADELE İLE İLGİLİ 4 ÖNERİ”

“Bir yıldır salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarının meslek örgütlerinin ve sendikalarının hiçbir talebi tam karşılanmamıştır. Sağlık çalışanları tükenmişlik ile karşı karşıya bırakılmıştır. Her gün yeni ölümlere tanıklık etmek istemiyoruz.
1. Aşı teminindeki sıkıntılar giderilerek, hızlı aşılama yapılmalı ve test sayısı arttırılarak kısıtlamalara gidilmelidir.
2. İller arası seyahat yasaklanmalı, toplumsal hareketlilik ve kapalı ortamlarda toplanmalar yasaklanmalıdır.
3. Hangi bilimsel kriterlere göre belirlendiği anlaşılamayan ölçütlerle; futbol sektörü değil, hizmetin sürdürülebilmesi için öncelikli sektörler “öğretmenler, basın mensupları ,kargo ve paket servisi yapan elemanlar, adalet bakanlığı personelleri, zabıtalar, cezaevlerinde bulunanlar, askerler, polisler,” öncelikli olarak aşılanmalıdır.
4. Hükümet pandemiyi şeffaf bir şekilde, insan hakları merkezli yönetmelidir.
İnsan hayatından daha önemli ve değerli bir şey yoktur. Hükümeti daha fazla gecikmeden insan hayatını koruyacak tedbirleri almaya, vatandaşlarımızı da mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaya ve fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uymaya çağırıyor”uz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.