ONUN KAHRAMANI SİZSİNİZ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

12 Eylül 2021 - 22:05

ONUN KAHRAMANI SİZSİNİZ

ONUN KAHRAMANI SİZSİNİZ
Son Güncelleme :

20 Kasım 2019 - 22:39

Bazı zamanlar hepimiz bir süper kahramana ihtiyaç duyarız. Bizi içinde bulunduğumuz durumdan kurtaracak, “Bak, hepsi geçti.” diyecek, duruma müdahale edemese bile “Ben buradayım, bir yere gitmiyorum.” diyecek bir süper kahraman olsun isteriz. Bazen bu süper kahramanın yolu kendiliğinden düşer bizim hayatımıza, bazen ise biz öyle olmasını istediğimiz için bir insana anlam yükleriz.

Terapi sürecinde danışanlarımız da bizi süper kahraman olarak görebilirler. Terapi süreci; baş etmekte güçlük çektikleri durumlarda yardımcı olmak, müdahale edemediğimiz anlarda “Ben buradayım. Bir yere gitmiyorum. Seni burada koşulsuz seviyor ve kabul ediyorum.” demek, terapi süreci bittiğinde “Bak, başladığımızda bu noktadaydık, şimdi ise buradayız.” şeklinde değişim ve dönüşüm sürecini göstermek ve en önemlisi kişinin sahip olduğu içsel gücü ortaya çıkarmak üzerine kuruludur. Kısaca tanımlamamız gerekirse, sağlıklı insan ilişkilerinin özetidir.

Çocukların baş etme mekanizmaları, yetişkinlere kıyasla daha zayıftır. Sahip oldukları içsel gücü keşfedebilmeleri için, koşulsuz olarak sevildiklerini ve kabul edildiklerini bilmek oldukça önemlidir. Ebeveynlerinin ne olursa olsun, ona ne kadar kızarlarsa kızsınlar, kendisini çok sevdiklerini ve yanında olduklarını bilmesi; herhangi bir olumsuzlukta duygu durumunu düzenleyebilmesi için önem taşımaktadır. Çünkü ilişki içerisinde var olur, ilişki içerisinde iyileşiriz. Yani ebeveynlerin ceza yöntemi olarak, “Derhal odana git, seni görmek bile istemiyorum şuanda!” demesi ya da “Böyle yaparsan, seni sevmem.” şeklinde uyarılarda bulunması çocuğu duygusal olarak zorlamakla birlikte var olan ilişkiyi de baltalamaktadır.

Olumsuz bir durum yaşandığında, öncelikle çocuğu sakinleştirmek çok önemlidir. “Biliyorum senin için oldukça zor. Ağlayabilirsin. Kendine sakinleşmek için biraz zaman ver. Ben yanındayım. Buradayım. Seni çok seviyorum.” diyerek duygu durumu dengelemek, ilişkinin iyileştirici gücüne bir şans vermek ve sonrasında çözüm için harekete geçmek doğru olacaktır.

Unutmayın! Çocuklarınız için sizden daha önemli bir süper kahraman yok. Ve daha da güzeli bunun için özel güçlere ihtiyacınız yok.

 

 

Uzm. Klinik Psikolog Sedef Olcay Atıcı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.