ÖNCELİK KENTSEL DÖNÜŞÜMDE « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

17 Ocak 2021 - 17:53

ÖNCELİK KENTSEL DÖNÜŞÜMDE

Son Güncelleme :

10 Aralık 2020 - 12:10

ÖNCELİK KENTSEL DÖNÜŞÜMDE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, incelemelerde bulunmak üzere Balıkesir’i ziyaret etti. Şehirde yapımı süren çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Kurum, kentsel ve deprem dönüşümünün en öncelikli gündemleri olduğunu söyledi. 

“DEPREM DÖNÜŞÜMÜ ŞART”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığında düzenlenen İl Koordinasyon Toplantısı’nın ardından yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüme verdikleri önemi vurgulayan Kurum,  “Balıkesir de Kuzey Anadolu fay hatları üzerinde depremin yaşandığı, hissedildiği bir bölgemiz. Bu konuda belediyelerimizin önceliğinin de deprem dönüşümü olması gerektiğini bugün toplantımızda tekrar vurguladık.” dedi.

2023’E KADAR 15 BİN KONUT BİTECEK

Yeni yatırımları şehre kazandırmayı sürdürdüklerini anlatan Kurum, sözlerini xöşye sürdürdü:

“Türkiye’de bir hedef koyduk ve Balıkesir’de de çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda 2 bin 609 binada 5 bin 683 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık ve bu bağımsız bölümlerden de 5 bin 100’ünün yıkımını gerçekleştirdik. Bu kapsamda yaptığımız projelerde hem kira yardımı hem taşınma yardımı desteklerimiz oldu. Balıkesir’imiz için önemli olduğunu düşündüğümüz birçok projesine, birçok alanına tespitler yapmak suretiyle kentsel dönüşüm projelerini başlatacağımızı da bugün ilan etmek isterim. TOKİ kanalıyla bugüne kadar 7 bin 400 konutun yapımını bitirip vatandaşlarımıza teslim ettik. Balıkesir’de 2023 yılına kadar 15 bin konutun yapımını tamamlayıp vatandaşlarımıza güvenli yuvalarını teslim edeceğiz.”

ÇAMLIK DAHİL 7 MİLLET BAHÇESİ 

Şehirde yapımı devam eden millet bahçeleri hakkında da bilgiler veren Bakan Kurum, “Bugüne kadar 78 ilde 50 milyon metrekarelik alanda 42 millet bahçemizi tamamladık. Bu kapsamda Balıkesir’imizde de 1,5 milyon metrekare büyüklüğünde 7 tane millet bahçesi yapıyoruz. Bugün o millet bahçelerinden bir tanesi olan Çamlık bölgesinde olan Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyesi ve İller Bankası ortaklığında proje tamamlanmış durumda. Şehrin merkezinde herkesin ulaşabileceği, faaliyet gösterebileceği, genciyle çocuğuyla kadınıyla yaşlısıyla vakit geçirebileceği bir alan olarak tamamlandı.” dedi.

AKINCILAR YİNE GÜNDEMDE 

Bakan Kurum, şehrin merkezinde birçok kamu binasını da kapsayan önemli bir dönüşüm projesi gerçekleştirmek için karar aldıklarını, tarihi kent merkezindeki projeyi başlattıklarını açıkladı.

Dönüşümle beraber şehre önemli bir meydan kazandıracaklarını belirten Kurum, Akıncılar Mahallesi’nde vatandaşların rızası alınarak 50 bin metrekarelik bir alanı dönüştüreceklerini bildirdi.

“ZAĞNOS PAŞA CAMİİNİN SİLUETİNE ZARAR GELMESİN ”

Kurum, ayrıca 200 bin metrekareyi bulan toplam proje alanında yer alan tarihi yapıların restore edilerek, kültürel varlıklar olarak kullanılacağını, bisiklet yolları ve ticari alanların da projeye dahil olduğunu söyledi.

Zağanos Paşa Camii çevresinin düzenlenmesi projesini önemsediklerini kaydeden Kurum, “Cami etrafındaki meydanlaştırmayı arttıracak. Vatandaşların yöresel ürünlerinin pazarlarının kurulduğu, yapıldığı, 17 bin metrekarelik alandaki tüm binaların cepheleri, tabelaları, kaldırımları, aydınlatmalarının yenileneceği, Zağanos Paşa Camimizin silüetine zarar verecek bina yükseklikleriyle ilgili vatandaşlarımızın kamulaştırma bedellerinin büyükşehir üzerinden Bakanlığımızın desteğiyle ödeneceği bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda 10 milyon lirası hibe, 10 milyon lirası kredi desteği olmak üzere büyükşehir belediyemizle bu projeyi başlatıyor olacağız.” diye konuştu.

“KUŞ CENNETİ’NDE DE KAMULAŞTIRMA YAPILACAK”

Kuş Cenneti ile ilgili de çalışma başlatacaklarını ifade eden Kurum, şu bilgileri verdi:

“Kuş Cenneti’nde yaklaşık 1,5 milyon metrekare arazi, bu arazilerin mülkiyetleri şahıs mülkiyetinde, büyükşehir belediyemiz vatandaşlarımıza bedelini ödemek karşılığında hazineyle takasını gerçekleştireceğiz ve bu alanı ‘kesin korunacak alan’ ilan ederek, buradaki Kuş Cenneti Milli Parkı’mızı hazine mülkiyetinde yüzyıllarca korunacak ve gelecek nesillerimize, çocuklarımıza aktaracağımız bir doğal alanı korumuş olacağız. Bisiklet yolu projemizi çok önemsiyoruz, 50 kilometre bisiklet yolu yapacağız. Bu kapsamda 10 milyon liralık projenin 5 milyon lirasını Bakanlık olarak hibe, kalan kısmını da büyükşehir belediyemize destek vereceğiz. Sahillerimizde vatandaşımızın daha geniş alanda kullanabileceği projeler var. Ayvalık’ta gerekse Edremit’te vatandaşlarımızın sahil kullanımını engelleyen binaların kamulaştırılması dahil, buradaki düzenlemeler, yine buradaki sosyal ihtiyaçları büyükşehir belediyemizle birlikte bir proje gerçekleştireceğiz. Ayvalık bu noktada tarihi ve kültürel değerlerin yüksek olduğu bir şehir. Şehrin silüetine zarar verecek binaların kaldırılması, bu alandaki yürüyüş ve bisiklet yollarını yapacak ve hem Ayvalık’ta hem de Edremit’te gerçekleştiriyor olacağız.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.