ÖNCE DOKTOR SONRA HASTANE ! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 23:30

ÖNCE DOKTOR SONRA HASTANE !

ÖNCE DOKTOR SONRA HASTANE !
Son Güncelleme :

30 Eylül 2019 - 1:05

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin,kanser hastalarının yeterli doktor olmadığı için çevre illerdeki hastanelerde tedavi olduğunu belirtirken, öncelikle Balıkesir’e tıbbı onkoloji uzmanlarının atanması ve sonrasında da onkoloji hastanesi yapılması için çalışmaların başlatılması gerektiğini bildirdi.

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nde görev yapan iki uzman tıbbi onkoloji hekiminden birinin istifa etmesi sonucu ve tedavileri devam eden yüzlerce kanser hastasının mağdur edilmesi üzerine, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Tıbbi onkoloji hekim sayısının yetersizliğine ve bu nedenle Balıkesir’de bulunan kanser hastalarının çevre illerdeki hastanelere gitmek zorunda kaldıklarına dikkat çeken milletvekili Şahin, “Kanser  hastalarının daha nitelikli hizmet alabilmeleri için Balıkesir ilinde tam teşekküllü bir onkoloji hastanesine ihtiyaç var. Bizde ilgili bakanlığa hemşehrilerimizin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak Balıkesir’e bir Onkoloji Hastanesi için çalışmalarının olup olmadığını sorduk’’ dedi.

ÖNCE ONKOLOJİ UZMANLARI ATANMALI SONRA HASTANE YAPILMALI

2014 yılında  Tabip Odası Başkanı olarak görev yaparken,  Balıkesir’in onkoloji hastanesine ihtiyacı olduğu tespitinde bulunduklarını , bu tespitin bugün daha da iyi anlaşıldığını söyleyen Şahin,  zaman kaybetmeden kanser hastalarının daha iyi hizmet alması için öncelikle Balıkesir’e tıbbı onkoloji uzmanlarının atanması ve sonrasında da onkoloji hastanesi yapılması için çalışmaların başlatılması gerektiğini bildirdi.

Türkiye’de ve Balıkesir’de kanser vakalarının  arttığını anımsatan milletvekili Şahin,  öncelikle neden kanser vakalarının arttığının bilimsel olarak incelenmesi ve gerekli koruyucu hekimlik uygulamalarının yapılmasını sonrasında hastaların yoğun olduğu bölgelere onkoloji hastanelerinin kurulmasının uygun olacağını çünkü onkoloji hastalarına özel bir tedavi gerektiğini söyledi.

BALIKESİR’DE KANSER HASTALARININ SAYISINI SORDU 

Bugün gelinen noktada sağlık hizmetinin şehir hastanelerine sıkıştırılmak istendiğini savunan Şahin, “Hekimlerimiz bu hastanelerde çalışmak istemiyor. İşte bir örneğini onkoloji bölümünden istifa eden bir hekimimiz ile açıkça görüyoruz. Şehrimizde yüzlerce kanser hastamız var. Fakat yeterli doktor ve sağlık tesisi bulunmuyor” dedi.

Milletvekili Şahin’in soru önergesi şöyle:

  • Her yıl artış gösteren kanser vakalarıyla ilgili olarak Bakanlığınızın Balıkesir iline ait kanser vakaları hakkındaki istatistiki verileri nelerdir? Balıkesir ilinde halen kanser tedavisi gören hasta sayısı nedir? Ayrıca Balıkesir’de son 10 yılda kanserden dolayı yaşamını kaybeden hasta sayılarının yıllara göre dağılımı nedir?
  • Bakanlığınızın onkoloji vakalarının artış sebeplerine yönelik epidemiyolojik ve bu vakaların azaltılması konusunda koruyucu hekimlik çerçevesinde bir çalışması var mıdır?
  • Bakanlığınızda ülkemize ve Balıkesir iline ait kanser vakalarının dağılımını gösteren bir kanser haritası var mıdır?

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.