ÖĞRETMENİMİN EVİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

3 Ağustos 2021 - 06:41

ÖĞRETMENİMİN EVİ

ÖĞRETMENİMİN EVİ
Son Güncelleme :

27 Ağustos 2020 - 0:41

Aşağıdaki yazı Savaştepe İlköğretmen Okulu’nda Türkçe öğretmenim olan sevgili Pervin Öztabağ tarafından kaleme alındı.

Sayfasında yayınlandı. Biz öğretmenlerin içinde bulunduğu sıkıntıları gündeme getiren öğretmenimizin sesinin  daha çok duyulması için bir öneride bulundum.

– Öğretmenim bu yazınızı Balıkesir24saat’te yayınlayalım dedim.

Çok memnun oldu. Teşekkürler etti.

Sevgili öğretmenim Pervin Öztabağ hanımefendinin bize verdiği emeklerin küçük bir karşılığı olarak bu konuda destek veren Balıkesir24saat’e ve Coşkun Yaman beye teşekkürlerimle.

***

ÖĞRETMENİMİN EVİ

“Sahibi olmayan Mülk’ün batması, haktır, sen sahip olursan, bu vatan batmayacaktır.”
Mehmet Akif ERSOY

Konumuz, Kadıköy’ün merkezi Kızıltoprak Tuğlacıbaşı Mah. Hasan Amir Sokaktaki bahçeli beyaz köşk…

1952 yılnda, hamiyetli, çağdaş, öğretmenleri seven bir hanımefendi olan Fatma Şadiye Toptani tarafından, “tapuya muallimlerin hizmetinde kullanılmak kaydıyla” bağışlanmıştır.
1967 yılından itibaren, Öğretmenler Dinlenme Yurdu olarak kullanılır, tam 53 yıl…
Bir ara, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’yle protokol imzalanarak (Kızıltoprak Öğretmenevi) olarak çalıştırılmıştır. (1991 yılı)

“İkinci derecede tarihi eser” statüsünde olan tarihi köşk, 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı 5 numaralı kurulca ele alınmış, restorasyon projesine uygun bulunup yenilenmek gerekçesiyle Öğretmenevi kapatılmıştır. Aradan 7 yıl geçmesine rağmen proje başlatılamamıştır.
Sonuçta; yeri, konumu çok değerli olan bu bahçeli köşk beklemeye terk edilmiştir. Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği Genel Merkezi yönetimi bu değerli emanete özveri ve gayretle sahip çıkma durumundadır.

Şartlı tapu vasiyetine rağmen tarihi köşk, Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge tarafından, kamu yararına görev yapan “Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği’ni işgalci sayarak” köşkün 30 gün içinde tahliye edilmesini tebliğ ediyor. Buna karşı Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği de, bu haksız tutuma karşı yürütmeyi durdurma talebiyle dava açıyor. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, bu haklı talebi kabul edip yürütmeyi durdurma kararı veriyor.
Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu karara itiraz ediyor. İtirazı değerlendiren İstanbul Nöbetçi İstinaf Dairesi, yürütmenin durdurması isteğini değiştirecek bir durum olmadığı gerekçesiyle durdurma kararlılığını yerinde buluyor.
Günümüz öğretmen camiası her yönden zor günlerdedir. Ayrıca bir de Korona günlerinde nefes alacağı bu yere eskisinden daha çok ihtiyaç duymaktadır.
Milli Eğitimimiz büyük zorluklar, karışıklıklar içindedir. Eğitim camiasını bir araya getirecek çağdaş mekanlara kuvvetle ihtiyacı vardır.
Beyaz bahçeli köşk konusu, öğretmenler için haklı bir davadır. Son durum, Cumhuriyetin birçok kurumunda olduğu gibidir. Bu zor durumda Vakıflar son darbeyi vurup, burayı kendi istediği doğrultuda tasarruf etmek istemektedir.
İki kez yürütmeyi durdurma kararı, haklılığımızı ortaya koymaktadır.
Bu acil durumda üzücü bir ortam olmadan bir yerden başlamalı, bu değerli mekanı Kadıköy öğretmenleri hizmetine sunma imkanları aranmalıdır.
Hak, kuvvetle desteklenmelidir.

Pervin ÖZTABAĞ
Emekli Türk Dili Öğretmeni

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mustafa Dikmen 27 Ağustos 2020 / 22:07 Cevapla

Teşekkürler Fatma Zehra arkadaşım