ÖĞRENCİYE ULAŞIM MÜJDESİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 19:01

ÖĞRENCİYE ULAŞIM MÜJDESİ

ÖĞRENCİYE ULAŞIM MÜJDESİ
Son Güncelleme :

23 Ekim 2019 - 21:55

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi , 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren il genelinde Balkart ile Toplu Taşıma araçlarını kullanan bütün öğrencilere bütçeden  %17 destek verecek.  Bu uygulama ile  2,00 TL olan öğrenci tarifesi 1,65 TL, KYK – Kampüs öğrenci tarifesi 3.00 TL yerine 2,50 TL olacak. Aradaki 0,35 ile 0,50 kuruşluk  fark Belediye bütçesinden sübvanse edilecek. Böylece şoför esnafı da herhangi bir zarara uğramayacak. Belediye bütçesinden yaklaşık 9 milyon TL öğrencilere aktarılacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi ve Ak Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Geçtiğimiz aylarda Mecliste bulunan partiler üniversite öğrencileri için indirim talebinde bulunmaları üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz bu konuda ilçelerimizde her derecede öğrenim gören bütün öğrencileri kapsayacak şekilde bir çalışma yapılması talimatını vermişti. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi ve Mali Hizmetler Dairesi Başkanlıkları’nın yapmış oldukları çalışmaları Büyükşehir Belediye Meclisi Plan Bütçe ve Ulaşım Komisyonlarına sunmaları üzerine teklif her iki komisyonda da oy birliği ile 24 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Meclis Toplantısında görüşülmesine karar verildi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz öğrenci kardeşlerimize destek olmak amacıyla verdiği talimat sonrasında yapılan çalışmanın sonuna gelindi. Buna göre 01.01.2020 tarihinden itibaren ilimiz genelinde Balkart ile Toplu Taşıma araçlarını kullanan bütün öğrencilere Büyükşehir Belediye Bütçesinden %17 destek (sübvanse)  Bu uygulama sonucunda 2,00 TL olan öğrenci tarifesi 1,65 TL, KYK – Kampüs öğrenci tarifesi 3.00 TL yerinde 2,50 TL olacak. Aradaki 0,35 ile 0,50 Krş’luk fark Belediye bütçesinden sübvanse yapılacak olup şoför esnafımızda herhangi bir zarara uğramayacak. Bu uygulama neticesinde Belediye bütçesinden yaklaşık 9.000.000 TL öğrencilerimize aktarılmış olacak. Öğrencilerimiz bu destekten Balkart aracılığı ile faydalanabilecek olup nakit ödemelerde böyle bir indirim söz konusu olmayacak”

KONU BUGÜN MECLİS’TE KARARA BAĞLANACAK

Öğrencilere  bu desteğin sağlanabilmesi amacıyla 100 ve 150 kontörlük ön ödemeli abonmanlık kart sistemi tanımlanacağını aktaran Şahin şu bilgileri verdi:

“Böylece öğrencilerimiz Kampüs hattı için 3 kontör, diğer şehir içi ulaşımlarda da 2 kontör harcayarak yolculuklarını yapabilecekler. Ayrıca öğrencilerden BTT otobüsleri arasında aktarma ücreti alınmayacak. Geçtiğimiz aylarda Mecliste bulunan partiler Üniversite öğrencileri için indirim talebinde bulunmaları üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz  bu konuda ilçelerimizde her derecede öğrenim gören bütün öğrencileri kapsayacak şekilde bir çalışma yapılması talimatını vermişti. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi ve Mali Hizmetler Dairesi Başkanlıkları’ nın yapmış oldukları çalışmaları Büyükşehir Belediye Meclisi Plan Bütçe ve Ulaşım Komisyonlarına sunmaları üzerine teklif her iki komisyonda da oy birliği ile 24 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Meclis Toplantısında görüşülmesine karar verildi”

Anımsanacağı gibi yaz aylarında ulaşım ücretlerine zam yapılmış, liseli ve üniversiteliler bu zamma büyük tepki gösterip, Necatibey Eğitim Fakültesi’nden Alihikmetpaşa Meydanı’na yürüyerek, zammın geri alınmasını istemişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’la görüşen, meclis toplantılarını izleyen öğrenciler indirim istemişti. (balikesir24saat) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.