MUTASYONLU VİRÜSE DİKKAT « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

6 Haziran 2021 - 08:58

MUTASYONLU VİRÜSE DİKKAT

MUTASYONLU VİRÜSE DİKKAT
Son Güncelleme :

08 Mart 2021 - 22:31

Vali Şıldak, Bandırma’nın da dahil olduğu 6 ilçede yüksek vaka artışları ve mutasyonlu virüs yayılımı görüldüğünü açıklarken, ” Mutasyonlu virüs daha hızlı yayılıyor. Daha çok kişiye bulaşıyor. İyileşme süresi daha fazla vakit alıyor. El birliğiyle bu genişlemeyi durduralım” dedi. 

Vali Hasan Şıldak, Balıkesir’in özellikle kuzey bandında yaşanan vaka yoğunluğunu değerlendirmek ve yapılan denetimlere katılmak üzere Bandırma ilçesini ziyaret etti

Bandırma İlçesinde gerçekleştirdiği programa, salgınla mücadelede yürütülen çalışmaları, alınan tedbirleri değerlendirmek üzere geniş kapsamlı toplantılar ile başlayan Şıldak; İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutan Vekili J. Yrb. Ufuk Aruk, İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Serkan Kadir Keskin’in da katılımıyla Bandırma, Gönen, Erdek, Manyas, Marmara ve Susurluk ilçe kaymakamlarının, belediye başkanlarının, sağlık ve güvenlik birimlerinin yöneticileri ve meslek odalarının temsilcileriyle hastalığın yayılımının kontrol altına alınması için yürütülen çalışmaları değerlendirdi.

Toplantıların ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Şıldak, geçtiğimiz pazartesi gününden bu yana “yeni kontrollü normalleşme” sürecini yaşadıklarını anımsatırken, “Ülkemizde geçtiğimiz pazartesi gününden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan kabine toplantısından sonra açıklanmış olan yeni kontrollü normalleşme sürecini hep birlikte yaşıyoruz. 2 Mart tarihinden itibaren de yeni bir dönem olarak ‘dinamik denetim modeli’ uygulamaya geçirildi. Bu dönemde ilimiz nasıl bir durum sergilemektedir, hastalığın seyri nasıl gitmektedir, bu konuda biz de yakından bir takip gerçekleştiriyoruz. Burada kaymakamımız, sağlık ve güvenlik birimlerimiz uygulamaları en iyi şekilde ortaya koymaya çalışıyorlar. Biz de bütün Balıkesir genelinde tedbirlerimizi planlıyoruz. Ben iki hafta önce de buradaydım. Hem bir asayiş, güvenlik hem de pandemi değerlendirme toplantısı yapmıştık” dedi.

“6 İLÇEDE YÜKSEK VAKA”

Vali Şıldak, Bandırma’nın da dahil olduğu 6 ilçede yüksek vaka artışları ve mutasyonlu virüs yayılımı görüldüğünü bir kez daha  vurguladı. Şıldak  şu açıklamayı yaptı:

“Bandırma tabii en büyük ilçemiz olması ve kuzey ilçelerimizin merkezi konumunda bir nitelik taşıması, güçlü sanayi yapısı ve bir liman şehri olması hasebiyle virüsle mücadele konusunda baştan beri dikkatle izlediğimiz bir noktada bulunuyor. Son 3 haftadır ilimizde genel bir vaka sayısı yükselişi ile karşı karşıyayız. Ancak bu bölgemiz Bandırma merkezli kuzey ilçelerimiz, Güney Marmara olarak adlandırdığımız 6 ilçemiz çok daha yüksek bir vaka artışı ile karşı karşıya kaldı. Bunun bazı sebepleri var. Hem burada bir mutasyonlu virüs yayılımı söz konusu hem de bazı sanayi tesislerimizde, toplu çalışma yapılan birimlerde, sanayi kuruluşlarında çıkan vaka sayısının mutasyon etkisi ile çok daha hızlı yayılması suretiyle hızlı bir genişleme oldu. Başka ilçelerimize de hastalık taşındı. Bir de tabii Balıkesir’de önceki süreçte vaka sayılarının kontrollü olarak yükselmesi, pik yaşamamızın önlenmiş olması, sürdürdüğümüz etkili mücadele sayesinde aşı çalışmalarına kadar pandemi sürecinin başarıyla yürütülmüş olması neticesinde halkımızdaki bağışıklık düzeyinin alt seviyelerde kalmış olması yeni bir yükselişi tetikledi.

Bütün bunlar bir araya gelince Bandırma başta olmak üzere Gönen, Susurluk, Erdek ve Manyas ilçelerimizde son iki haftada kayda değer bir artış olduğunu görüyoruz ve bu artış halen devam ediyor. Bununla ilgili dinamik denetim modeli kapsamında bütün denetimlerimizi, alan çalışmalarımızı arttırmış durumdayız. En başta sanayi tesislerimiz olmak üzere bütün işletmeler, iş yerleri, ticari müesseseler, cadde ve sokaklar, meydanlar, yeme içme tesisleri tam bir denetim  ve kontrol altında tutuluyor. Vatandaşlarımıza çağrılarımızı çok sık olarak yapıyoruz. Güvenlik birimlerimiz, polis, jandarma ve zabıtamız, esnaf odalarımızın, ticaret odalarımızın oluşturduğu denetim ekipleri, Sanayi Teknoloji Müdürlüğü bünyesinde kurduğumuz sanayi tesislerimizin kontrolüne ilişkin ekiplerimiz marifetiyle bu ilçelerimizde çok yoğun denetim gerçekleştiriyoruz”

“65 YAŞ ÜSTÜNDE HALA AŞI OLMAYANLAR VAR”  

Vali Şıldak, 65 yaş üstü vatandaşlardan halen aşılanmayanlar olduğunu belirtirken, aşı çağrısında bulundu. Şıldak bu konuda da şunları söyledi:

“Halen bazı vatandaşlarımızın randevu almadığını ve aşı olmadığını görüyoruz. Bu yaş grubundaki bütün vatandaşlarımız bir an önce istirham ediyoruz aşılansınlar. Aşı randevularını kolaylıkla alabilirler. Aşılamalarını yapıyoruz. Aşı stoğumuz mevcut. Her başvuranın aşısı planlı şekilde yapılacak. Bandırma’da ve çevre ilçelerde yaşayan vatandaşlarımız çok daha dikkatli olsunlar. Bu tedbirleri, bu yapılan denetim ve planlamaları dikkate alarak, uyarılara kulak vererek en titiz şekilde bu kontrollü dönemi geçirmemiz lazım. ”

“Mutasyonlu virüs daha hızlı yayılıyor. Daha çok kişiye bulaşıyor. İyileşme süresi daha fazla vakit alıyor. Bütün bunları göz önüne alarak Bandırma ve civar ilçelere yayılmış olan bu genişlemeyi el birliğiyle durduralım”

“AMACIMIZ CEZA UYGULAMAK DEĞİL”

Sıklaşan denetimlere de dikkat çeken Şıldak, ” Denetimlerde amacımız ceza uygulamak, esnafımızı daha da sıkıntıya sokmak değil. Gerek sokaktaki, caddelerdeki vatandaşlarımız, gerekse iş yerlerindeki esnafımızdan son kez rica ediyoruz. Biraz daha duyarlı olup sabretmeye devam etmek gerekiyor. İlimiz son gruplandırmaya göre kırmızı grupta. Ne zaman ki kırmızıdan turuncuya, maviye doğru bir hareket yaparsak iş yerlerimiz, okullarımız tam olarak açılabilecek. Aksi takdirde bu şekilde kontrollü bir hayata devam etmek zorunda kalacağız. Biz bunu istemiyoruz. Bütün odalarımız, meslek kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz birlikte hareket ederek vatandaşlarımızın bir an önce rahatlamasını istiyoruz. Sağlık Müdürlüğümüz, Emniyet Müdürlüğümüz, Jandarma Komutanlığımız ve kaymakamlıklarımızın büyük çabası var. Bu süreci bütün personelimiz sahada Balıkesir genelinde  4 bin personelle, Bandırma ilçemizde de 500 personelle kaymakamımızın koordinasyonunda denetim yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız şudur. Dikkat edelim, mutasyonlu virüs bizi yormasın. İnsanımızın canına mal olmasın, hastanelerimize kimse başvurmak zorunda kalmasın, en sağlıklı şekilde bu süreci atlatalım. Hastanemizde herhangi bir yatak sorunumuz, hizmet yetersizliği söz konusu değildir. Ama biz hiçbir vatandaşımızın bu hastalığa yakalanmasını, hele hele hastaneye, acil servise başvurmasını istemeyiz” dedi.

SANAYİ TESİSLERİNDEKİ VAKA ÇIKIŞLARI

Vali Şıldak bazı sanayi tesislerinde yüksek sayıda vaka çıkışları yaşandığını anımsatırken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı sanayi tesislerimizde, kuruluşlarda yüksek sayıda ve aniden gelişen vaka çıkışları yaşanıyor. Bundan sonraki süreçte sanayi tesislerimizdeki bu çıkışlara daha etkili şekilde anında müdahale edeceğiz. Buralarda her türlü tedbiri alacağız. Gerekirse buralarda departman kapatma, üretimin gözden geçirilmesi ve her türlü tedbiri Hıfzıssıhha Kurullarımız vasıtasıyla almayı planlıyoruz. Sanayi kuruluşlarımıza, bütün işletmelerimize bir kez daha çağrı yapıyorum. Tedbirlerimizi, orada uygulanması gereken kurallarımızı en hassas şekilde gözden geçirip planlayalım, insanlarımızın sağlığını tehlikeye atmayalım”

Vali Şıldak temaslarının ardından ilçe merkezinde yapılan iş yeri denetimlerine katılarak vatandaşlara ve esnafa uyarılarda bulundu. Tedbirlere uyulmasını bir kez daha isteyen  Şıldak, ilçede bulunan bazı sanayi kuruluşlarında da denetimlerde bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.