MUCİZE’NİN ADI 29 EKİM … (4) « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 20:31

MUCİZE’NİN ADI 29 EKİM … (4)

MUCİZE’NİN ADI 29 EKİM … (4)
Son Güncelleme :

15 Ekim 2019 - 23:35

“1914-1918 yılları arası olan 1. Dünya Savaşı “Petrol Savaşı”dır. Dünya petrolünün ana kaynakları Osmanlı Devleti sınırları içinde olduğu için 1.Dünya Savaşı’nın asıl ve kök nedeni: o sıralarda yayılmacı, sömürgeci, saldırgan devletler olan İngiltere, Fransa ve Rusya’nın Osmanlı Devleti’ni parçalamak ve paylaşmak amacıdır. 1 Ağustos 1914’te 1. Dünya Savaşı başlar. Osmanlı devletinin çeşitli nedenlerden ötürü bu savaşa katılmamak olanağı yoktur. Osmanlı Devleti 11 Kasım 1914’te; İngiltere, Fransa, Rusya karşıtı ve Almanya, Avusturya yandaşı olarak savaşa katılır.Türk ordusu; 1 Kasım 1914’de saldırı başlatan Rus ordularıyla Kuzey/Doğu Anadolu’da, 6 Kasım 1914’te saldırı başlatan İngiliz ordularıyla Irak’ta savaşmaktadır.
Rus orduları Başkomutanı Nikola Nikolaiviç, 17 Aralık 1914’te Rusya’nın başkenti St. Petersburg’da, Rusya’nın müttefikleri olan İngiltere’nin ve Fransa’nın büyükelçilerine şunları söyler:
“Kafkasya’da Türkler ile yaptığımız savaşlarda çok büyük ve ağır kayıplar verdik. Yeğenim Rus Çarı 2. Nikola akrabamız olan İngiltere Kralı’na bu durumu defalarca bildirdi ve silah yardımı istedi. Ağır savaş koşullarına rağmen Kafkasya’da Türklere karşı yaptığımız saldırılarımızı sürdüreceğiz. Batıda Almanlara ve Avusturyalılara karşı yaptığımız saldırılarımızı silah yokluğundan ötürü durdurmak zorundayız.
İstanbul şehri ve Türk boğazları savaştan önce yaptığımız üçlü anlaşma gereği, savaştan sonra Rusya’nın olmak koşuluyla, Türk boğazlarından geçip bize; top, tüfek, makineli tüfek ve cephane ulaştırmak zorundasınız. Eğer bize silah yetiştirmezseniz Rus orduları Alman ve Avusturya ordularına saldıramaz. Kafkasya’da büyük ve ağır kayıplar vererek Türklere karşı yaptığımız savaş bir felaketle sonuçlanabilir.”
Rusya’nın Alman ve Avusturya ordularına karşı yaptığı saldırıları silah yokluğundan ötürü durdurmak olasılığı, İngiltere ve Fransa’da panik yaratır. İngiltere, Fransa, Rusya 1. Dünya Savaşı’nda öncelikle Almanya ve Avusturya’yı yenmeyi amaçlamışlardı.
Osmanlı Devleti’nin 1913 Balkan Savaşı yenilgisi; İngiltere, Fransa ve Rusya’da; Osmanlı Devleti’nin savaş gücü olmadığı düşüncesini oluşturmuştur. Osmanlı Devleti, 1. Dünya Savaşı’nda Almanya’dan ve Avusturya’dan sonra, kolayca savaş dışı bırakılacak ve sonra paylaşılacak bir ganimettir.
Gerçek böyle olmamıştır. Osmanlı Devleti savaşa katıldıktan sonra Türk orduları tüm cephelerde müthiş bir güçle savaşmaya başlamıştır.
Rusya 2 Ocak 1915’te İngiltere ve Fransa’ya sert bir nota verip;
-Kafkasya’da Rus ordularıyla savaşan Türk ordularının saldırı gücünü azaltacak önlemler almalarını,
-Alman ve Avusturya ordularına karşı yaptıkları saldırıları durduracaklarını, –
-Türk boğazlarından geçip Rusya’ya silah ve cephane ulaştırmalarını, bir kez daha ister.
Rusya’nın bu kesin ve sert tutumu sonucu İngiltere ve Fransa “Çanakkale Boğazı Savaşı”na karar verirler.
“Çanakkale Boğazı Savaşı” dünya tarihini değiştiren bir savaştır. Bu savaşı Türkler değil de İngilizler/Fransızlar kazansaydı ve Çanakkale boğazından geçselerdi “kısaca” ne olurdu.
1.Osmanlı savaş dışı kalırdı.
2.Rusya’ya ulaştırılan silahlar ile Rusya/İngiltere/Fransa; Almanya ve Avusturya’yı yenerdi.
3.1.Dünya Savaşı 1915’te biterdi.
4.İngiltere, Fransa ve Rusya arasındaki anlaşma gereği Rusya; İstanbul’u, Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazından oluşan Türk Boğazlarını topraklarına katardı.
5.Rusya’da komünist devrim olmazdı.
6.Osmanlı Devleti 1915’te İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya arasında paylaşılırdı.”
Metin ERKSAN’ın 18/03/2006 tarihli Cumhuriyetteki yazısından alıntılanmıştır.(devam edecek)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.