MİMARLARDAN KISITLAMA, BASKI VE MÜDAHALELERE TEPKİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

21 Eylül 2021 - 22:56

MİMARLARDAN KISITLAMA, BASKI VE MÜDAHALELERE TEPKİ

MİMARLARDAN KISITLAMA, BASKI VE MÜDAHALELERE TEPKİ
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2020 - 18:13

TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu, Şube Yönetim Kurulları ile meslek kuruluşlarına müdahaleler ile ülke ve meslek alanında gündemde yer alan konuları değerlendirmek üzere telekonferans yöntemiyle bir araya geldi. Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici,toplantı sonrası yaptığı açıklamada  “Toplumsal yaşamın her alanında getirilen kısıtlama, baskı ve müdahaleleri reddediyor; temel insan hak ve özgürlüklerinin tanınmasını, kullanılmasını ve yararlanılmasını engelleyen hiçbir düzenlemenin kabul edilemeyeceğini vurguluyoruz”  dedi. 

TMMOB Mimarlar Odası’nın toplantıda yapılan değerlendirmeler ışığında; demokrasi ve hukuk ilkelerinin etkinliğinin sağlanması amacıyla kamuoyuna yayımladığı bildiride şu görüşlere yer verildi:

“Ülkemizde uzun süredir uygulanmakta olan ve yaşamın her alanında yürürlüğe koyulan baskıcı ve otoriter uygulamalar; yaşanmakta olan salgın ve kriz koşulları bir fırsata dönüştürülerek, kamusal ve toplumsal alanlarda oluşturulan siyasi hegemonya aracılığıyla ilerletmektedir. Tüm kamusal ve toplumsal alanlar yeniden yapılandırılmakta, toplumsal ve sosyo-kültürel yapıya antidemokratik düzenlemeler getirilmektedir.

İktidarın, uygulamalarını sorgulayan, eleştiren; ülkede ve dünyada yaşanan gerçekleri kamuoyu ile paylaşan yayın organlarını; Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kanalı ile sansürleme, susturma ve karartma girişimleri; basın özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına ve ifade özgürlüğüne yapılan müdahaledir.

Son olarak iktidarın açıklamalarının ardından; haber ve bilgi paylaşımının yanı sıra düşünce ve görüşlerin aktarılabildiği sosyal medya platformlarının sansürlenerek kısıtlanması ve engellenmesi için düzenleme yapılması gündeme getirilmiştir.

Hukukun yok sayıldığı, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığın ortadan kaldırıldığı, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, demokrasinin temeli olan meslek örgütleri ile yerinden yönetim kurumlarının özerk, demokratik ve örgütlü yapılarının zayıflatılarak görevlerini kamu ve toplum yararına yerine getirmelerinin engellendiği bu dönemde; toplumsal muhalefete getirilen sansür ve yasaklar arasına sosyal medya platformları da eklenmek istenmektedir.

Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinde ve Anayasada, herkesin düşünce ve görüşlerini özgürce açıklama ve yayma hakkına sahip olduğu belirtilerek; ifade ve haber alma özgürlükleri güvence altına alınmıştır. Bu güvence; hürriyet, bilgi edinme, yayma, eleştirme ve yorumlama hakkının yanı sıra resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber almak ve vermek serbestliğini de kapsar.

Devlet ifade ve haber alma özgürlüğünü korumak ve sağlamak için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür. Siyasal, ekonomik, mali ve teknik düzenlemeler yoluyla; halkın haber alması, düşünce ve görüşlere ulaşması ve bunların özgürce yayımlanması zorlaştırılamaz, kamuoyunun serbestçe oluşması engellenemez.

Mimarlar Odası olarak; toplumsal yaşamın her alanında getirilen kısıtlama, baskı ve müdahaleleri reddediyor; temel insan hak ve özgürlüklerinin tanınmasını, kullanılmasını ve yararlanılmasını engelleyen hiçbir düzenlemenin kabul edilemeyeceğini vurguluyoruz.”   http://balikesir24saat.com

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.