MİMARLARDAN ‘ÇOCUK DOSTU BİR DÜNYA’ VURGUSU « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Eylül 2021 - 20:40

MİMARLARDAN ‘ÇOCUK DOSTU BİR DÜNYA’ VURGUSU

MİMARLARDAN ‘ÇOCUK DOSTU BİR DÜNYA’ VURGUSU
Son Güncelleme :

23 Nisan 2021 - 1:11

TMMOB Mimarlar Odası  Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocukların nitelikli, sağlıklı ve donanımlı kentsel çevrelerde yaşaması gerektiğini vurgularken, “Daha nitelikli ve çocuk dostu bir dünya oluşturmalıyız” dedi. 

Betül Dikici, Mimarlar Odası Balıkesir Şube 15.Dönem Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“1920 yılının 23 Nisanında, Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş, “Ulusal egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü doğrultusunda bir yönetim anlayışı benimsenmiştir. Mimarlar Odası olarak, güçlü bir demokratik, çoğulcu parlamenter sisteme olan inancımızla tabandan tavana yönetim anlayışının, her ölçekteki yönetimin tüm kademelerinde hakim olmasının tercih değil vazgeçilemez bir gereklilik olduğunu vurguluyor; Cumhuriyet’in bu önemli anlayışının yanı sıra tüm değerli kazanımlarının korunması ve yaşatılması gerekliliğini de tekrar dile getiriyoruz.

Meclisin kurulmasından tam dokuz yıl sonra, Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiş ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.

Çocukların nitelikli, sağlıklı ve donanımlı kentsel çevrelerde yaşaması, her kesim kadar Mimarlar Odası’nı da yakından ilgilendirmekte, bu sorumluluğun ülkemizin ve kentlerimizin yönetiminde görev alan karar vericiler tarafından yerine getirilmesi gerekliliğini hatırlatmayı görev biliriz.  Cumhuriyet’imizin Kuruluşu ile elde ettiğimiz Ulusal Egemenliğimizin, Temel Hak ve Hürriyetlerimizin Savunucusu Olduğumuzu Vurguluyor;
Gelecek Nesillerimize Daha Yaşanabilir, Adil ve Çocuk Dostu Bir Dünya Bırakmak İçin 23 Nisan’da 23 Maddemizi paylaşıyoruz…..

EV : 1.Dayanıklı….2.Yeterli….3.Güvenli….4.Sağlıklı.

OKUL : 5.Eve yakın…6.Spora ve Sanata elverişli…7.Oyun dolu…8.Sınıf dışına taşan…9.7/24 kullanılabilir.

SOKAK:10.Oynanabilir…11.Trafikten uzak…12.Sanat ve Eğlence dolu.

MAHALLE: 13.Oyun Parklı…14.İçme Suyu Çeşmeli…15.Hayvan Dostu…16.Kütüphaneli.

KENT : 17.Daha yeşil…18.Rahat Toplu Taşıma…19.Yaya dostu…20.Bisiklet Yolu…21.Herkesi kapsayan…22.Bilim ve Kültür Merkezleri ile dolu….23.Yerel Yönetimde çocukları dinleyen.

Mimarlar Odası olarak, Cumhuriyet’in kuruluşuyla elde ettiğimiz milli egemenliğimizin, temel hak ve hürriyetlerimizin savunucusu olduğumuzu, gelecek nesillerimize daha iyi yarınlar bırakabilmek için daha nitelikli ve çocuk dostu bir dünya oluşturmamız gerekliliğini önemle tekrar vurguluyor.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 101.Yılını Kutluyoruz. (balikesir23saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.