MİMARLARDAN ÇAĞRI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Haziran 2021 - 15:38

MİMARLARDAN ÇAĞRI

MİMARLARDAN ÇAĞRI
Son Güncelleme :

31 Ekim 2020 - 13:27

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, İzmir depremi sonrası  bir kez daha mesleki eğitim, uygulama ve planlama alanında çağdaş bilimsel ölçütlerin ve mesleki denetimin öneminin ortaya çıktığını belirtirken, “Afetlerin sonrasında değil öncesinde yapılacak bilimsel araştırmalarla, uzmanlarla işbirliğiyle, halkımızın can ve mal güvenliğinin, sağlıklı yaşam koşullarının, ekonomik güvenliğinin ve sürdürülebilir yaşam koşullarının sağlanmasının ülkemizin öncelikli gündem maddesi olabilmesi için bir kez daha yetkililere, yönetimlere çağrı yapmak istiyoruz.” dedi.

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici’nin açıklaması şöyle:

“30 Ekim 2020 günü saat 14.52’de İzmir, Seferihisar’ın 17 km. açığında meydana gelen, Ege bölgesinin tamamında ve çevre kentlerde hissedilen 6.9 şiddetindeki depremde, çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere göre, özellikle Bayraklı ve yakınlarında çok sayıda yıkılan bina olduğunu, depremin Seferihisar’da tsunami etkisi yarattığını ve meydana gelen hasarları bir kez daha üzülerek izlemekteyiz.

Öncelikle depremden zarar gören bütün yurttaşlarımıza ve bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımızı saygıyla anıyor, ailelerine ve toplumumuza başsağlığı diliyoruz. Bu depremin en az kayıpla atlatılmış olmasını umut ediyor, enkaz altında kalan vatandaşlarımıza acilen ulaşılmasını, yaralarının sarılmasını diliyoruz.

Deprem kuşağındaki ülkemiz bugün bir kez daha sarsıldı. Meydana gelmiş olan orta şiddetteki deprem İzmir, Seferihisar, Kuşadası, Bayraklı ve çevresinde büyük paniğe, kayıplara ve yıkımlara neden oldu. Birçok bina yıkıldı, ciddi hasarlar gördü, sular altında kaldı. Enkaz alanına ulaşmakta ve müdahalede yaşanan sorunları canlı olarak büyük üzüntüyle izliyoruz. Oysa bu şiddetteki bir depremde, sağlıklı ve denetimli planlama ve mesleki uygulama koşullarında yıkılan binalar, can kayıpları, yaralılar ve büyük hasarlar olmamalıydı.

Yaşadığımız afet dolayısıyla, bir kez daha mesleki eğitim, uygulama ve planlama alanında çağdaş bilimsel ölçütlerin ve mesleki denetimin önemini vurgulamak istiyoruz.

Afetlerin sonrasında değil öncesinde yapılacak bilimsel araştırmalarla, uzmanlarla işbirliğiyle, halkımızın can ve mal güvenliğinin, sağlıklı yaşam koşullarının, ekonomik güvenliğinin ve sürdürülebilir yaşam koşullarının sağlanmasının ülkemizin öncelikli gündem maddesi olabilmesi için bir kez daha yetkililere, yönetimlere çağrı yapmak istiyoruz.”

(balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.