MERALAR TEHDİT ALTINDA « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

11 Haziran 2021 - 10:58

MERALAR TEHDİT ALTINDA

MERALAR TEHDİT ALTINDA
Son Güncelleme :

11 Haziran 2021 - 13:32

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Tarım ve hayvancılığın başkenti Balıkesir’de  Ayvalık, Bandırma ve Gönen ilçelerinde mera alanlarının tehdit altında olduğunu belirterek, “Tarım Bakanı’nı Balıkesir meralarını korumaya davet ediyorum” dedi. Edincik’te halka seslenen Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ise meranın taş ocağına çevrilmesine karşı mücadelelerinin süreceğini söyledi. 

Balıkesir’in Ayvalık, Bandırma ve Gönen ilçelerinde meraların Balıkesir İl Mera Komisyonu aldığı kararlarla maden atık sahası, taş ocağı ve özel ağaçlandırmaya tahsis edilmesi endişeleri artırıyor.

KARAAYIT’TA ÇELİŞKİLİ KARAR

Balıkesir İl Mera Komisyonu Ayvalık Karaayıt ve Bulutçeşme mahallelerinin yaklaşık 130 dönümlük merası demir madeninin atığı için kiralanması talebini 9 Nisan’da kabul etmemiş, 21 gün sonra aldığı bir başka kararla aynı merayı maden atığı için kiralanmasına izin vermişti. Bu ise halkın ve Ayvalık Belediyesi ile çevrecilerin büyük tepkisini getirmişti.

EDİNCİK MERASI KALKER OCAĞI TEHDİDİNDE

Bandırma Edincik Mahallesi’nde de 6 bin 320 dönüm mera alanının 100 dönümünü kalker ocağı için talep edildi. 9 Mart 2021 tarihinde Bandırma Mera Teknik ekibi konuyu incelemek üzere görevlendirildi. Edincikliler meralarına sahip çıktılar ve bu tahsisin gerçekleşmemesi için imza kampanyası başlattılar.

ÖZEL AĞAÇLANDIRMA İHALESİ GÖNEN HASANBEY MERASINI KAPSIYOR

Gönen Hasanbey Mahallesi’nin de yaklaşık 400 dönüm merası “özel ağaçlandırma” adı altında tahsis edildi ve bu için ihale açıldı. Özel ağaçlandırmaya tahsis edilecek merada Hasanbeyliler hayvanlarını otlatamayacakları için ihalenin iptal edilmesini talep ediyor.

ARTIK YETER!

Balıkesir kamuoyunda tartışmalara yol açan ve halkın tepkisine neden olan meraların madenlere ve özel ağaçlandırmaya tahsis edilmesini Meclis gündemine taşıyan CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemir’i göreve davet etti. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Ahmet Akın, şunları söyledi:

“Tarım ve hayvancılığın başkenti Balıkesir’in meraları tehdit altında. Ayvalık Karayıt ve Bulutçeşme mahallelerimizin 130 dönüm, Bandırma Edincik mahallemizin 100 dönüm, Gönen Hasanbey mahallemizin de 400 dönüm merası Mera Komisyonu eliyle şirketlere tahsis ediliyor. Ne için? Maden atığı için, taş ocağı için, özel ağaçlandırma için! Sürdürülebilir olmayan, yanlış tarım politikaları, yanlış enerji ve maden politikaları, yanlış çevre politikaları ile ülkemize 19 yıldır zarar verdiniz, vermeye de devam ediyorsunuz. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan insanlarımızın hayvanları maden posası mı yesin, ağaç mı yesin, taş ocağının tozunu mu yutsun? Artık yeter! Rant için gözünüzü diktiğiniz meralardan elinizi çekin! Tarım Bakanını Balıkesir meralarını korumaya davet ediyorum.”

“MERA TAŞ OCAĞI OLMASIN”

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, Edincik Merasında yapılmak istenen taş ocağı ile ilgili Edincik Şehir Lokalinde düzenlenen toplantıya katılarak vatandaşlarla bir araya geldi.
Edincik halkını ve bölgeyi yakından ilgilendiren Edincik Merası ve yapılmak istenen taş ocağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Tosun, “Geçmişte Edincik halkının kendi aralarında topladığı paralar ile alınan Büyükşehir yasasından önce mülkiyeti Edincik Belediyesine ait olan yasanın çıkmasından sonrada Bandırma Belediyesine geçmesi gerekirken Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ardından da tasfiye komisyonunca hazineye devredilen Edincik Merasının 100 dönümlük bölümünde taş ocağı yapılmak isteniyor. Biz Bandırma Belediyesi olarak yapılmak istenen taş ocağına karşıyız. Meranın tekrardan bölgede hayvancılık yapan vatandaşlarımıza verilmesi için elimizden gelen bütün mücadeleyi Edincik halkı ile birlikte vereceğiz. Edincik Merasında Edincik halkının onayı alınmadan yapılacak olan her türlü projenin karşısındayız” dedi.(balikesir24saat.com)

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.