“LUNAPARK ALANI İLE İLGİLİ DAVA DEVAM EDİYOR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

30 Temmuz 2021 - 08:12

“LUNAPARK ALANI İLE İLGİLİ DAVA DEVAM EDİYOR”

“LUNAPARK ALANI İLE İLGİLİ DAVA DEVAM EDİYOR”
Son Güncelleme :

13 Ağustos 2020 - 13:26

Lunapark alanı tüm itirazlara karşın ihale edilip, 23 milyon 400 bin liraya satılırken, CHP İl Başkanı Serkan Sarı , Büyükşehir yönetimini bir kez daha eleştirdi. AK Partili Şahin’i  şovmenlik ve kamuoyunu yanıltmakla suçladı. Sarı, “Satış kararının iptali için açtığımız davamız hala sürmektedir” dedi. 

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın açıklaması şöyle:

“Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığının satış kararının iptaline yönelik açmış olduğumuz dava devam ederken, halkımızdan gelen itirazlar ortadayken ısrarlı bir şekilde bu alanın satılmış olmasını doğru bulmuyoruz. Burası kentin değeri, halkın kullanımına kazandırılabilecek, kamusal bir alan olmasına rağmen Belediye Başkanlığının yaklaşık 1 milyarlık bütçesinde, 23 milyonluk bir bedel karşılığında lunapark arazisini satmış olması çok yanlış bir karardır. Temsil ağırlama bütçesinin 27 milyon olduğu bir belediyenin, kentimiz için bu kadar önemli bir arazisini satması kabul edilebilir gibi değil. LALE DEVRİ’ni yaşamaya çalışan Büyükşehir Belediyesinde artık bu gidişe dur denilmesi gerekmekte. Bugüne kadar gördüğümüz yönetim anlayışı belediye mülkiyetlerini satmaktan öteye geçmeyen, tasarruf yerine israf öncelikli bir yönetim anlayışı ile şehrimizin geleceğini karartmaktadır. Son dönemde her basın açıklamamızda ifade ettiğimiz gibi, belediye başkanının göreve geldiği günden bu yana sattığı mülklerin sadece göze çarpanlarını sıralarsak; İtfaiye Alanını (Paşaalanı Mah.) 50 milyona, Fen İşleri deposu (eski köy hizmetleri hizmet binasının olduğu alan ) 30 milyona, Atatürk Devlet Hastanesi’nin (şehir hastanesi) önünde AVM arkasındaki iki parselden birini 28,5 milyona, diğer SSK borçları ve vergi borçlarına karşılık hazineye devretmiş ve satmıştır. Birol Şahin, yapmış olduğu açıklamada yaklaşık 150 Milyonluk satış yapmış olmalarına rağmen, “38 milyonluk kamulaştırma-satın alma gerçekleştirdik” diyerek sanki satılandan çok yeni yerler aldık algısı yaratmaya çalışmıştır.

DEMOKRASİYİ İÇİNE SİNDİREMEYEN BİR YEREL YÖNETİM ANLAYIŞI…

AKP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Birol Şahin’in demokrasiyi içine sindiremediği ortadadır. AKP’nin yönetim anlayışının bir örneği olan Şahin, “Yücel Yılmaz seçildi, o ne isterse olmalı, ne yaparsa doğru.” gibi bir anlayış ile tek adam dayatmasının bir örneğini Balıkesir’de sergilemeye çalışmaktadır. CHP’ye halkımız yerel seçimlerde ana muhalefet partisi görevini vermiştir, kendisi bunun farkında olmadığı için demokrasiden uzak bu tavırlarını üzülerek takip ediyoruz. Yalan yanlış ifadeler, karalama ve tehditlerle dolu yaptığı açıklamalar ile kendisi siyaset yaptığını düşünüyor olabilir. AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz adına yapmış olduğu bu açıklamalar ile kendisinin siyasi tetikçi olma çabaları, Büyükşehir Belediyemizin yönetim anlayışını da ortaya koymaktadır. Vatandaşımızın taleplerini, itirazlarını dile getirmemizi içine sindiremeyen bu yönetim anlayışına karşı biz her zaman halkımızın hakkından yana olacağız ve hatalı gördüğümüz her konuda itirazlarımızı dile getirmeye devam edeceğiz. Doğru yapılan işlerin de destekçisi olacağız.

HALKIN YAŞAM ALANLARININ SATIŞINI İSTEMİYORUZ…

Bizler, belediye mülkiyetlerinin korunmasından yanayız, ama halkımızın taleplerini karşılamak üzere halkımıza hizmet için kullanılamayacak alanların satışının yapılmasında bir sakınca olmadığını düşünüyoruz. Ancak satışına itiraz ettiğimiz Lunapark arazisi, kentimiz için tek yaşam alanı olan Atatürk Parkı’mızın bulunduğu yerde yer almakta, bu alanın mümkün olduğunca genişletilmesi, çocuklarımızın gençlerimizin, halkımızın kullanımına kazandırılması gerekmektedir. Yıllar önce kültür merkezi olarak planlanan, Kültür Bakanlığının yapmaya çalıştığı, daha sonra Balıkesir Belediyesine bu amaç için verilen alanın yıllar önce planladığı gibi kullanılmasını istiyoruz.

İHALE KOMİSYONU ÜYESİ BİROL ŞAHİN İTİRAZ EDEN VATANDAŞI TEHDİT EDİYOR…

İhale komisyonunda yer alan AKP meclis üyesi Birol Şahin’in, son dönemde yapmış olduğumuz açıklamalarımızdan ve itirazımızdan son derece rahatsız olduğu görünüyor. Komisyon üyesi olarak tarafsız olması gereken Birol Şahin’in, telaş içerisinde yaptığı açıklamalar ile kime hizmet ettiği anlamış değiliz. Kendisi ihale komisyonu üyesi olmasına rağmen itirazda bulunan vatandaşları mahkemeye vermek ile tehdit ederek, ihaleye fesat karıştıran esasen kendisi olmuştur. Yapmış olduğu açıklamalar ve tavırlar ile çamur siyasetini kendisinin yaptığına hep birlikte şahit oluyoruz. Bir komisyon üyesinin bu şekilde Büyükşehir Belediyesini temsil eden bir makam adına açıklama yapmasını ve yapılan itirazlara karşı tehditkarvari konuşmasını kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

 YAPILAN PLANLAR KENTE İHANET PLANIDIR…

Şovmen Belediye meclis üyesi Birol Şahin, 2014-2019 yılları arasında benim de Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olduğum dönemde yapılan planlara itiraz ettiğimi ve meclis kürsüsünden, “YAPILAN BU PLANLAR KENTE İHANET PLANIDIR.” diyerek planların ranta, müteahhitlere ve yandaşa hizmet planı olduğunu ifade ettiğimi ve bu konuda ne kadar çok mücadele ettiğimi çok iyi biliyor olmasına rağmen ya yaşı gereği ya da kasıtlı olarak unutmuş olmalı. Benim Balıkesir’e olan sevdamı tüm kamuoyu çok iyi bilmektedir. Şehrim için verdiğim mücadeleye halkımız her zaman şahit olmuştur. Kendisi, rant belediyeciliğinin bir ferdi olduğu için gözü hiçbir zaman kentimizin değerlerinin korunmasında, halkımızın beklentilerinin karşılanmasında olmamıştır.

KAMU ZARARA UĞRATILMIŞTIR…

Fiyatı 2018 yılında mahkeme kararı ile belirlenen bu alanın sadece bugünkü kur farkı ile olan reel değeri yaklaşık 30-35 milyon olmasına rağmen, belediye meclisinde komisyon görüşmelerinde bütün itirazlarımız göz ardı edilmiş ve 23 milyon olarak belirlenmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz adına açıklama yapan Birol Şahin bizlerin fiyatın artmasına engel olduğumuz yönünde imalarda bulunmuş, Belediyenin yapmış olduklarını gizlemeye çalışmıştır. Fakat bu söylediklerimin hepsi meclis tutanaklarında açık ve net bir şekilde yazmaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’dan satış kararının yanlış olduğu bu alanın satış ihalesinin iptal edilmesini talep ediyoruz.

LUNAPARK ARAZİSİ ÖNÜNDE, PLANLAR ONAYLANMADAN VE İŞLENMEDEN KANUNSUZ BİR ŞEKİLDE YOL YAPILMIŞTIR…

Satış öncesinde arazinin önünde bulunan yol, komisyondan kurul onayına gönderilmiş olmasına rağmen sanki planlar onaylanmış ve Altıeylül Belediyesi’nde planlara işlenmiş gibi alelacele onaysız ve plansız bir durumda iken bu yola 5-6 milyon civarında bir para aktarılmıştır. Satın alacak olan yandaş müteahite hazırlık yapılmıştır. Belediyenin hukuk ve kanun tanımaz hizmet anlayışı burada da görülmektedir. Ekte sunacağım meclis kararı ve belediye planlarında bu konu hakkında resmi görevde olan kişilerin nasıl yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunulduğunu birlikte göreceğiz. Bu hukuksuz kararları uygulayanları da buradan uyarmak ihtiyacı duyuyoruz.

DAVA REDDEDİLDİ AÇIKLAMALARI İLE KAMUOYU YANILTILMAYA ÇALIŞILIYOR…

Bu satış kararının iptaline yönelik açmış olduğumuz dava hala devam etmektedir. Dava dosyası içerisinde yürütmeyi durdurma kararı için de bir başvurumuz oldu, mahkeme belediyeye bu yerin satışı ile ilgili bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu ve belediyenin burası ile ilgili bir ihale süreci olmadığını belirtmesi üzerine yürütmeyi durdurmasını gerektirecek bir durum olmadığı için talebimizi kabul edilmedi. Esas dava konusu olan satış kararının iptali için açtığımız davamız hala sürmektedir. “İhale yapmadık” beyanları sonucunda yürütmeyi durdurma talebimiz reddedildikten sonra ihale ilanına çıkarak burayı satmışlardır. Dün yapılan açıklamalarda mahkemenin bizim davamızı reddettiği yönündeki ifadeler kamuoyunu yanıltmaya yönelik yanlış ve yanıltıcı açıklamalardır. Bu açıklamalarından dolayı Birol Şahin ya hukuksal konulardan anlamıyor ya da kasıtlı olarak kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor diye düşünüyoruz. Resmi makamları teşkil eden bu şahısların kamuoyuna açık ve şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi gerekirken sürekli olarak yanıltıcı beyanlarda bulunması çok yanlıştır.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.