“LOZAN’I KÜÇÜMSEMEK İHANETTİR, MANDACILIKTIR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Ocak 2021 - 14:43

“LOZAN’I KÜÇÜMSEMEK İHANETTİR, MANDACILIKTIR”

Son Güncelleme :

24 Temmuz 2019 - 21:50

“LOZAN’I KÜÇÜMSEMEK İHANETTİR, MANDACILIKTIR”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Balıkesir Şubesi, 24 Temmuz 1923’de imzalanan Lozan Antlaşması’nın 96. yılında Atatürk ve İnönü’yü andı. Açıklamada Lozan’ın büyük bir siyasi zafer olduğu vurgulanırken, “Milletimizin dirilişinin kanıtı olarak görülen Lozan Antlaşması’nı tartışmaya açmak ya da küçümsemek ihanettir, işbirlikçi ve mandacı olmaktır” denildi.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz liderliğinde; emperyalizme ve işbirlikçilerine tarihte ilk kez diz çöktüren milletimiz; 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’yla büyük bir siyasi zafer kazanmıştır. Bu nedenle; Lozan Antlaşması; milli onurumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ve tapusudur. Cumhuriyetimizle, dayandığı ilkelerle ve Atatürk Devrimi ile sorunu olanların bir diğer hedefi de Lozan Antlaşması’dır. Kurtuluş Savaşımızı ret edenler ve “keşke Yunan kazansaydı.” diyebilecek kadar milli haysiyetten yoksun olanlar; Atatürk Devrimi’ne, çağdaş kazanımlara saldırmakla yetinmeyip Lozan Antlaşması’na da dil uzatmaktadırlar. Lozan zaferine dudak büken sözde aydınlar, Sevr esaretini alkışlayan işbirlikçiler ve siyasi uzantıları Lozan’ı tartışmaya açmaktadırlar.

Milletimizin dirilişinin kanıtı olarak görülen Lozan Antlaşması’nı tartışmaya açmak ya da küçümsemek ihanettir, işbirlikçi ve mandacı olmaktır. Tarihi gerçekleri çarpıtarak Lozan’nın değerlendirilemeyeceği açıktır.

blank

Gelinen noktada ya Sevr ya da Lozan seçenekleriyle karşı karşıyayız. Sevr; bölünmek, parçalanmak ve esaret olduğuna göre Lozan; bağımsızlık, insanca yaşamak ve milli onurumuza sahip çıkmak demektir. Bu tespit, bir hayal ya da bir senaryo değildir. Emperyalist güçlerin ve yerli işbirlikçilerinin oyunları sürmektedir. Talepleri devam etmektedir. Milletimiz, 96. yıl dönümünde her zamankinden daha fazla Lozan’a ve Lozan’ın mimarları Büyük Atatürk’e ve İsmet İnönü’ye bağlıdır.

Geçmişi, Milli Kongrelere ve Milli Mücadeleye dayanan Atatürkçü Düşünce Derneği; Lozan Antlaşması’nın 96. yıl dönümünde; Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yakın dava arkadaşı, devlet adamı, diplomat İsmet İnönü’yü saygı, minnet ve bağlılıkla anmaktadır.

Yollarından asla ayrılmadan anti emperyalist mücadelemizi sürdüreceğimize büyük milletimizin huzurunda bir kez daha söz veriyoruz” (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank