LGS, TYT VE AYT’YE GÜNLER KALA « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

30 Temmuz 2021 - 16:32

LGS, TYT VE AYT’YE GÜNLER KALA

LGS, TYT VE AYT’YE GÜNLER KALA
Son Güncelleme :

12 Haziran 2020 - 22:53

Uzun bir zamandır beklenen sınavlar geldi. Bu yıl yaklaşık 1.6 milyon öğrencinin Liselere Geçiş Sınavına (LGS) ve 2 milyon 433 bin 219 öğrencinin Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS)  katılması bekleniyor

Farklı bir yıl şuan normal süreçte olsaydık siz sevgili öğrencilerimizin çoğunu görüp kaygılarınızı paylaşıp, gözünüzün içine bakarak rahatlatabilirdik belki, ama bu yıl bu pek mümkün görünmediğinden bu satırlar ile size ulaşmak istedik.

Birçoğunuz bu zorlu süreçte çok iyi çalıştınız ve artık bitsin diyorsunuz söylemeden edemeyeceğim bitince boşluğa düşeceksiniz, sınava hazırlanmak hayatınızı o kadar dolduruyordu ki… Tabii siz hemen buna bir çare bulursunuz.

Sınav öncesi özellikle de son bir haftayı nasıl geçirmeliyiz.

* Her şeyden önce geç saatlere kadar uyanık kalıp çalışmayı bırakmalıyız,

* Uyku hafızanızın güçlenmesi için en önemli unsur özellikle de gece uykusu bundan dolayı mutlaka gece özellikle 00 ile 03.00 arasını uyku ile geçirmelisiniz ki hafızanız tasnif işlemlerini  yapabilsin

* Sabah asla geç saatte değil sınav gününü düşünün saat kaçta kalkarsınız ona göre uyanın,

* Sınav günü evden çıkmadan neler yaparsınız, ya da neler yapmak sizi rahatlatır (kahvaltı, duş, dua vb) aynısını yapın.

* LGS için örnekleyelim; Saat 09.30 da bir deneme çözmeye başlayın, aynı sınav günü gibi I. Oturum sözel süreniz 75dk, ara saat 11.30 da sayısal II. oturum ve süreniz 80 dk. Bu çok önemli çünkü sizi bilinçli olarak sınav anına odaklayacaktır. Süreçte bunu yapmanız düşünsel olarak sizi o ana hazırladığı gibi duyusal olarak da hazırlayacaktır. Odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.

* Deneme bittikten sonra sonuçlarınız kontrol edin, hedefiniz ile sonucunuz arasındaki durumu değerlendirin, değerlendirmelerinizde not almanız yararlı olacaktır.

* Değerlendirmenizin birinci aşaması sınav sürecinde iyi yaptıklarınız ve yapamadıklarınız olmalı örneğin;

Olumlu Olumsuz
Süreyi iyi kullandım Süreyi doğru kullanamadım
Turlama tekniğini uyguladım, bilmediğim sorular üzerinde çok zaman kaybetmedim Sınav olacağımız zamanı düşünerek heyecanlandım.
Rahattım zaten bir yıldır bu sınava hazırlanıyorum Sınavımın kötü geçeceğini düşünerek daha çok hata yaptım

 

Soruları sınava gireceğiniz anı düşünerek  çözmeniz çok önemli ancak o zaman yarar sağlayabilir.

* Değerlendirmenizin ikinci aşaması sınav içeriği olmalı, yani hangi dersin hangi konusunda zorlandınız. Sizce zorlandığınız konu ile ilgili tekrara mı yoksa test çözmeye mi? İhtiyacınız var. Gerçekten çok iyi şekilde deneme analizi yapmalısınız. Gerçekçi olarak ve kendinizi kandırmadan… (linkte yer alan videoyu izleyerek devam edebilirsiniz)

https://youtu.be/CCWgfSOPY8k

* Başka bir unsur ise beslenme rutin beslenme düzeninizi bozmayın, son bir haftada yapılan beslenme değişikliği yarardan ziyade zarar getirecektir. (Beslenme şekli uzun süreçli çalışmalarda daha önceden planlanması gereken bir süreçtir)

* Egzersiz, artık sokağa çıkmanız serbest; müziğinizi açın, kulaklığınızı takın her gün en az bir saat yürüyün sadece dinlediğiniz müziğe ve sınavınızın güzel geçeceğine odaklanın, harika bir sakinleşme çalışmasıdır. Aynı zamanda iyi bir motivasyon kaynağıdır, lütfen yürüyüşü yalnız ve sadece olumlu durumlara odaklanarak yapınız.

* Heyecan ve kaygının ortak sonucu stres dediğimiz durumdur. Sınav koçluğu çalışmalarımda öğrencinin belli düzeyde heyecan ve kaygı taşımasını tercih ederiz çünkü bu durum kişiyi tetikler harekete geçirir. Kaygı ve heyecanın belli dozun üzerinde olması ise sıkıntılıdır. Kafanızda sınav anının provasını yaparak, şu ana kadar çalıştıklarınızı düşünerek, yukarıda verdiğim günlük deneme rutininde odaklanarak heyecan ve kaygınızı azaltabilirsiniz.

Bu durumda başka bir kontrol sağlayıcı ise, hayatınızda yaşadığınız başka kaygıları ve heyecanları düşünün nasıl başa çıktıysanız benzer yöntemleri kullanabilirsiniz.

* Bu noktada en önemli görev ise velilere düşmekte, çocuğunuzun son hafta rutinlerini sağlamaya, olumlu bildirimler vermeye özen gösterirken elinizden geldiği kadar sınav ile ilgili konuşmamanız pozitif yarar sağlayacaktır. (linkte yer alan videoyu izleyerek devam edebilirsiniz)

https://youtu.be/EP5Yqd1V7fc

* Bu hafta boyunca deneme dışında eksikleriniz var ise nasıl tamamlarıma bakabilirsiniz, fakat hazırlık dönemi gibi sürekli test çözmekten uzak durunuz.

* Öğrencilerin ama öğretmenim diyeceği bir öneri daha var, o da ekran her türlü ekrandan uzak durunuz. İki saat arka arakaya ekran izlemek 24 saatlik hafıza kaydını silebilir. Bu hafta boyunca kitap okunabilir, puzzle yapılabilir, zihin jimnastiği yapılabilir, göz egzersizleri, dikkat egzersizleri, aile ile birlikte oyunlar oynanabilir fakat ekrandan sosyal medyadan olabildiğince uzak olmak çok iyi gelecektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK gençlere güvenini şu sözler ile ifade etmektedir;

“Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

Atamızın bu kadar güvendiği siz gençlere bizlerin güvenmemesi hata olur. Sınava hazırlık sürecinin sonuna doğru lütfen bir de Mustafa Kemal’in zorlukları nasıl alt ettiğini düşünerek özgüvenle sınava girmeniz temennisiyle…

Sizlere gerçekten güvenerek, tüm sevgimle başarılar dilerken yine Atamız’ın bir sözü sizlere ışık olsun;

“Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise ‘başaracağım’ diye başlayarak sonunda ‘başardım’ diyenindir.”

                                                                                                                        Mustafa Kemal ATATÜRK

 

ÖNERİ: https://youtu.be/bDopd6MNWyk müzik önerisi

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.