KİM BUNLAR? « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Haziran 2021 - 17:08

KİM BUNLAR?

KİM BUNLAR?
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2020 - 22:17

Evde kalıp çekmece dolap karıştırdıkça anılar depreşti. Anıları paylaştım bir süre.

Ancak yaşam sadece anılarla değil, tüm gerçekleriyle devam ediyor.

Evde kalmak güzeldi de, her ev evde kalmaya uygun muydu?

Ev içinde kapalı kapılar ardında, sağlık çalışanlarının görev yerlerinde, gözden uzak kuytu köşelerde yaşanan farklı dramlar… Şiddet, kavga, istismar, açlık…

Bazı evlerde ciddi sorunlar vardı.

İnsanlar kime, nereye, nasıl başvuracaklarını, nasıl takip edip cevap alacaklarını bilemedi.

Bu süreçte KEDV Balıkesir Koordinatörü Fulya Tekin önerisiyle kurulan WhatsApp ağıyla yeni bir beraberlik sağlandı.

Eğitime katılan dernek ve kooperatifler birlikte  yaşamın içinde, toplumda destek olmaya devam etti.

Merkez ve ilçelerdeki dernekler neler yapabilirizi birlikte düşünüyorlar artık.

Şu anda bazen online eğitim ile el sanatlarından örnekler, bazen bilgilendirme toplantıları ile birlikteyiz.

Bu grup aslında KEDV vakfının,  bir proje eğitimin pandemi sürecinde oluşan şekli;

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı KEDV isimli bir vakıf.

Ben Ocak İzi Derneğini temsilen gittiğim bir eğitim çalışmasında tanıştım.

KEDV Toplum Temelli Yerel Kuruluşların Katılım ve Savunuculuk Kapasitelerini Güçlendirme Projesi yürütüyordu.

Bu proje için Balıkesir Eskişehir Gaziantep İstanbul ve İzmir illeri seçilmiş. 24 ay süreli bir proje bu.

Avrupa Birliği finansal desteği ile yürütülen bu projenin ortakları arasında Oxfam, Novib, Kalkınma Analitiği Araştırma ve Eğitim Derneği ile Karesi Belediyesi var.

Projenin amacı; Türkiye’de kadınların yaşadıkları alanlarda sivil topluma katılımlarını arttırarak, verilen kararlara etki güçlerini arttırmaktır.

KEDV bu proje kapsamında Balıkesir’de 25-26-27 Ekim tarihlerinde bir eğitim çalışması gerçekleştirmişti.

Eğitimlere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kadın kuruluşları, dernekler ve kooperatiflerin yanı sıra yerel yönetim temsilcilerinden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü, Karesi Belediyesi Plan Proje Dairesi, Balıkesir Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Balıkesir  Büyükşehir Belediyesi Strateji Dairesi Müdürlüğü temsilcileri de katılım sağladı.

Eğitim; kadınların iletişim, savunuculuk ve liderlik becerilerini geliştirmeyi, birlikte hareket etmek konusunda teşvik etmeyi amaçlıyordu, bence amacına ulaştı.

Eğitim çalışmasının ardından katılımcılar kendi aralarında ve yerel yönetim ile ağ geliştirme olanağı buldu.

Oluşan birlik vurgusuyla, bazı kadın kuruluşlarının daha önce iletişim dahi kuramadığı yerel yönetimlerle ortak projeler konusunda mentörlük desteği alarak işbirliği, ürün satışı ve bazı proje ortaklıkları gerçekleşti

Yerel yönetimlerle iletişim ilişkilerini güçlendirdiler.

Dernekler birlikte çalışma projeleri yaparken birden sıra dışı bir durumda bulduk kendimizi.

Yapılacak çok şey vardı.

Örneğin Sil Baştan Derneği Anka Kadın ve Sanat Derneği işbirliği ile Bandırma bölgesinde Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarına yönelik eğitimler verecekti. Bu eğitimlere yerel yönetim destek olacak ve etkinliğe tüm ilçelerdeki kadın kuruluşları ve katılmak isteyen herkes davetli olacaktı.

Yine Zeytin Kadın Kooperatifi temsilcisi, tespit ettiği hibe destek programını bölgesindeki diğer kooperatiflerle paylaşarak birlikte hareket etme gereğini vurgulamıştı.

Başka planlamalar yapılıyordu ki her şey yarım kaldı.

Çoğu dernek maske dikti ve dikmeye devam ediyor.

Sil Baştan Derneği  evlerde yapılan atıştırmalıkları hastanelere sağlık görevlilerine ulaştırdı.

Bu hizmet devam ediyor.

Özel eğitim, özel ilgi alması gerekli bireylerimiz var.

İşte bu çeşitlilik için sizlere destek olmaya ve sizden destek almaya ihtiyacı olan derneklerimiz var.

KEDV etkinlikleri sonrasında oluşturulan ağlar ile bir çok kadın kuruluşu işbirliği içinde dayanışmacı somut adımlar atmayı başardı. Pandemi sonrası birlikte çok daha güzel işlere imza atacaklarına inandığım bu dernekleri paylaşmak istiyorum. Yanlarında göreceğiniz iletişim bilgilerine 7/24 ulaşabilirsiniz.

Özellikle Sil Baştan Derneği Başkanı Ayşegül Küçükafacan‘ın sözünü aktarayım:

-Bu telefon asla kapanmaz ve şarjının bitmesine asla izin vermem. Bana ulaşmak isteyenlerin ne durumda olduğunu ve zamanın onlar için ne kadar değerli olduğunu biliyorum.

Sil Baştan Kadına Yönelik Şiddet Ve Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği: Dernek yerel oluşum olarak Balıkesir’de kadına şiddet ve istismar konularında etkin bir rol izliyor. Pandemi sürecinde, acil telefon hatlarıyla vakalarla gerekli iletişimi uzaktan sağlayıp destek oluyorlar.

 https://www.facebook.com/silbastandernek tel:05496491010-12

Anka Kadın Ve Sanat Derneği: Dernek, Bandırma bölgesinde faaliyet gösteriyor. Özellikle keçe sanatlarına dair paylaşım ve üretimleri öne çıkıyor. Pandemi süresinde, online el sanatlarına dair paylaşımlara destek vererek kadın kuruluşları arasında motivasyonu arttırmak adına önemli rol oynadı.

https://instagram.com/ankakadinvesanatdernegi?igshid=v170t3mirgv0 Emel KURT Tel:05060224167

Balıkesir Alzheimer Hastalarını Destekleme Derneği: Dernek, pandemi sürecinde hasta ve hasta yakınlarını dijital iletişim yollarıyla destekliyor, yönlendirmesi gereken birimlerle sürekli irtibat halinde olarak tabiri caizse “köprü” vazifesi görüyor. http://bayd.biz

Bereketli Eller Kooperatifi; Erdek bölgesinde faaliyet sürdüren kooperatif, özellikle mor soğan üretiminde önemli rol oynuyor. Kooperatif sistematik olarak bir çok kişiye iş imkanı sağlıyor. Belediyeden kiralanan stantları kendi bölgelerindeki kadınlara hibe ederek kadın bireylerin ekonomisine destek oluyorlar.

https://www.facebook.com/bereketliellerkooperatifi.kooperatifi

Erdek Engelli Ve Engelli Aileleri Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Dernek, pandemi sürecinde hasta ve hasta yakınlarını dijital iletişim yollarıyla destekliyor, yönlendirmesi gereken birimlerle sürekli irtibat halinde olarak tabiri caizse “köprü” vazifesi görüyor. https://www.facebook.com/engelder.erdek

Sındırgı Akpınar Yaşam Merkezi Merkez beş yüze yakın kursiyeri ve el sanatları üzerine çeşitli kurslar açarak meslek edindirme konusunda iş imkanı ve kadınların motivasyonuna önemli katkıda bulunuyor. Pandemi sürecinde Sındırgı’da maske dikimi konusunda destek oluyorlar. https://www.facebook.com/sindirgibelediyesiakpinaryasammerkezi

Zeytin Kadın,Çevre, Kültür Ve İşletme Kooperatifi Kooperatif, Burhaniye bölgesinde faaliyet sürdürüyor. İl bazında kooperatifler arasında iletişimi kuvvetlendirebilecek faaliyetlerde, birlikte hareket etmek ve kooperatiflerin başvurabileceği hibe destek programlarını her fırsatta paylaşarak, dayanışmacı adımlar attı.

https://www.facebook.com/search/top/?q=Zeytin

Gönen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Gönen bölgesinde ‘Nakış Kafe’ isimli bir butik kahve işletiyorlar. Öğrencilere destek amaçlı yemek yapan dernek pandemi süresince farklı bir yardımlaşma örneği gösterdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin yardım programına 500 kg fasulye desteği sağladı.

Birer kilogramlık poşetlere hazırlanan fasulye 500 aileye ulaşmış olacak. Kooperatif iletişim : 0507 105 71 01

Edremit Kadın Eli Kooperatifi Edremit ve Altınoluk bölgesinde faaliyet gösteren kooperatif, gıda alanında üretim yapıyor. Ve Edremit’de Cafe Mor  isminde butik kafe işletiyorlar. https://www.instagram.com/edremitcafemor/?hl=tr  Telf: 0533 344 91 21

https://www.facebook.com/Edremit-kadıneli-koop-520097181849184/

Nar Kadın Kooperatifi Edremit bölgesinde faaliyet gösteren kooperatif, unlu mamuller,tarhana,mantı makarna gibi gıda üretimi ve satışını yapıyor.

İnstagram sayfasi nar.kadin  TEL.0 266 372 16 73

Susurluk Karapürçek Kadınları Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Dernek üyeleri salça, makarna, tarhana, mantı vb. gıda ürünleri üretiyor. Pandemi süresinde Belediyenin yardım faaliyetlerine ve maske üretimine destek oluyorlar.   Dernek iletişim 0539 744 70 55

OBİDEV/ OBİDER Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği olarak çalışmalarına başlayan kurum, ihtiyaçlara daha kaliteli ve geniş kapsamlı destek olma adına bir de vakıf kurdu. Gönüllülerden oluşan bir üretim atölyesi

OBİDÜKKAN ile her tür el işi siparişleri tasarım ve üretimini sürdürmekte. Vakfın Otizmli bireylere olduğu kadar özel ilgiye gereksinim duyan çocukları da kapsayan bir okulları var. Teke tek, ve grup eğitimleri yanı sıra danışmanlık hizmeti de veren bu okulun eğitimlerini yerinde görüp rahatlıkla çocuğunuzu emanet edebilirsiniz. OBİDÜKKAN Tel 245 10 19  https://www.facebook.com/obider2017

Ve benim kurucu başkan  olduğum derneğimle ilgili bilgi vereyim bu vesileyle;

Ocak İzi Derneği  Yöresel yemeklerin derlendiği bir kitabı Balıkesir’e kazandırma amacıyla kuruldu.

Ev ve aileyi konu alan ve unutulmaya yüz tutmuş gelenekleri günümüzde yaşatmak, geleceğe taşımak adına çalışmalar yapan bir dernek. Balıkesir İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü ile Geleneksel Keçe İşlemeciliği, Balıkesir Pullusu, İpek Koza İşlemeciliği, Kabak İşlemeciliği, Kitre Bebek, El Yapımı Bebek kursları düzenlenerek yurt içi ve dışı sergilerde kültürümüzü tanıttık. Son Kurs Olan Tığ İşi Keseler ve El Nakışları,  pandemi önlemleri nedeniyle yarım kaldı.

Yurt dışı projelerde de yer alarak ocağımızı tüttürdük;

-“Green Job To Colour Your Life – Fight Against Unemployment-İşsizlikle mücadelede yeşil iş”

Balıkesir Valiliği ile BOSGED, KESDER ortaklığında hazırlanan AB Projesine ev sahipliği yaptı.

‘Girişimciliğinizi Sorularla Keşfedin – Through Questioning Explore Your Entrepreneurship’ Faaliyetlere Burhaniye BOSGEB adına katılan iki hafif ve orta düzeyde mentalretardasyon engeli olan gençlerin, engelleri aşmanın ve topluma karşılıklı dahil olmanın ne kadar muhteşem bir duygu olduğunu tüm katılımcılara göstermesi projenin en büyük kazanımlarından biri oldu..

Avrupa Birliği Erasmus + Programı “Farmer Teaching and Training Laboratories FARMER 4.0-Çiftçi eğitim ve öğretim laboratuvarları  projeleri devam ediyor.

Ocak İzi Derneği ile unutulmaya yüz tutan değerlerimizi paylaşabilir günümüzde yaşamasına yardımcı olabilirsiniz.  https://www.facebook.com/ocakizidernegi/

***

Her nerede yaşıyor olursanız olun tek başınıza aşamadığınız bir sorunda yukarıda iletişim adresleri verilen derneklere ulaşabilirsiniz.

En azından yönlendirilmeniz ve takipçileriniz olarak yanınızda olacak arkadaşlarımız var.

Kimse sahipsiz değildir. Yaşam hakkı her canlı için kutsaldır.

Yalnız ve çaresiz kalmayın. Çaresizseniz, çare sizsiniz sözünü unutmayın.

Yeter ki doğru adreste doğru insanlara ulaşmak için çaba gösterin.

Eğer yaşamı güzel şanslılardan iseniz,  siz yardım ve desteğinizi esirgemeyin.

Bu kurumlar ve dernekler  gönlü ve eli bol, şanslı, bilgili yardımseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyor.

KEDV projesinde olmadıkları için bu listede adı olmayan pek çok yardım kurumu, dernek de var.

İlgililerden edineceğiniz bilgiye göre katkı sağlayabilirsiniz.

Özellikle kadın ve çocuklar için yardımlaşma çok daha önemli.

Sessizlerin sesi olun.

Bu yazıyı okuduysanız mümkün olduğunca paylaşıma açmanızı diliyorum.

Ola ki bir çaresize çare olmaya yardımcı olursunuz.

Sağlıcakla kalın…

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.