KEFENLİ HOCA’YA EĞİTİM-SEN TEPKİSİ! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

23 Eylül 2021 - 19:16

KEFENLİ HOCA’YA EĞİTİM-SEN TEPKİSİ!

KEFENLİ HOCA’YA EĞİTİM-SEN TEPKİSİ!
Son Güncelleme :

22 Ekim 2019 - 17:34

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, 15 Temmuz Anadolu Lisesi’nde yaşanan kefenli din dersini “can çekişen eğitimin kefenli itirafı” olarak değerlendirdi. Bulut,  ” Öğrencilerimizin okullarda gördükleri ders Din Kültürü ve Ahlak Bilgisidir, imamlık eğitiminde gerekli olan kefenlemenin  okullarımızda uygulamasının yapılması, hiçbir pedagojik ve insani değerle örtüşmemektedir” dedi. 

15 Temmuz Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Bekir Çete’nin derste öğrencileri kefenleyip, mezarlığa  götürmesi , morg ve gasilhaneyi gösterip, ölümü anlatması ile ilgili tartışmalar sürüyor. Öğretmen Çete hakkında soruşturma açılmasına rağmen, yaptığını sosyal medya hesaplarından savunmaya devam ederken, Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut’tan tepki geldi.Bulut bugün yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek bu konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bulut şunları söyledi:

“MÜFREDAT GERİCİLEŞTİRİLDİ”

“18 yıllık AKP iktidarı döneminde yapboza çevrilen eğitim sisteminin geldiği nokta ortada. Devletin asli görevi olan kamusal eğitim bilimsellikten hızla ulaşmaktadır. Müfredat hızla gericileştirilip, muhafazakârlaştırılarak dindar ve kindar nesiller yetiştirmek için kullanılmaktadır.

Dindar ve kindar nesiller yetiştirmek istenmesinin nedeni sorgulamayan biat eden, araştırmayan kabullenen bireyler yetiştirmek ve kolayca yönetme isteğidir. Her bakan ‘reform’  adı altında değişiklikler yapmış her değişiklikte de sistemsizliğimiz hızla geriye doğru gitmiştir. Dünyada evrim teorisini ders kitaplarından çıkaran 2 ülkeden birisi olmamız hedeflerimize ne hızla yaklaştığımızın ‘onur belgesi’dir. Evrim teorisini ders kitaplarından çıkaranlar ecdadının mezar taşlarını okumak için Osmanlıca dersleri koymaktalar. Dünya eğitimle ileriye gitmeye uğraşırken, bizde son hızla geriye doğru gidiyoruz. Osmanlıcanın halk dili olmadığını bile sorgulamıyorlar”

DİN DERSİ SAYISI ARTTI

“Okullardaki genel bilgi derslerinin saatleri değişirken din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin sayısı artmaktadır. Zorunlu seçmeli derslerle öğrenciler mecbur tutulmakta AİHM kararlarına rağmen hala din dersleri zorunlu okutulmaktadır. Ülkeyi yönetenlerin dile getirdiği gibi tek din kavramı sürekli vurgulanmaktadır. Tek dinden de kastedilen Müslümanlık ve Sünni mezhebidir. Bu tarife uymayanların dinleri, inançları ve hakları yok sayılmaktadır.

Okullarda verilen dini eğitimi yeterli bulmayan bakanlık yetkilileri adı birçok taciz, tecavüz, istismar ve şaibeye karışmış vakıf, dernek ve cemaatlerle protokoller imzalamaktadır. Kamusal eğitim devletin asli görevi olmasına rağmen bu görevini birilerine devretmekte, okullarımızı bu gerici kurumlara açmaktan geri durmamaktadır”

Eğitim Sen olarak Hizmet Vakfı ve Ensar Vakfıyla yapılan protokollerin, yürütmesinin durdurulması kararlarını almamıza rağmen, birçok ilde mahkeme kararları yok sayılarak uygulama devam etmektedir. Mahkemeler eğitimin devletin asli görevi olduğunu, başkalarına devredilemeyeceği kararını vermesine rağmen şimdi de Diyanet ve TÜGVA ile protokoller yapmaktadır. Yarışmalar vb etkinliklerle öğrencilerin bu vakıflarla buluşmasını sağlamaktadır”

“KENDİNE GÖREV BİÇEN ÖĞRETMENLER VAR”

“Bakanlığın mahkeme kararlarını yok sayarak bildiğini okuması devlete kafa tutmaktır. Bakanlığın yaptığından cesaret alan kimi “öğretmenlerde” kendine görevler biçmektedir. Öğrencileri mezarlık ziyaretine, camiye gezmeye götürmektedir. Buna izin veren okul müdürleri, yetkileri olmadığını bilmiyorlar mı? 18 yaşının altındaki kişileri bir yere götürebilmeniz için veli izin belgesinin olması gerektiğini unutmayınız. Bakanlığın mahkeme kararlarını uygulamamaya devam ettiği sürece 15 Temmuz Anadolu Lisesinde yaşanan ne ilktir ne de son olacaktır. Öğretmenin derste öğrencisini kefenlemesi uygulamalı bir eğitim değildir. Çocukların üzerinde ölümün yarattığı tramvayı görmemezlikten gelemeyiz.

Ayrıca ‘sınıftaki bu yanlış uygulamayı öğretmenin sosyal medya hesabından yayınlamasının gerekçesi nedir?’  diye sormak gerekiyor. Öğrencilerimizin okullarda gördükleri ders Din Kültürü ve Ahlak Bilgisidir, İmamlık eğitiminde gerekli olan “kefenlemenin” okullarımızda uygulamasının yapılması, hiçbir pedagojik ve insani değerle örtüşmemektedir. Eğitim Sen Balıkesir Şubesi olarak bu olayı şiddetle kınıyoruz. Takipçisi olacağımızı da kamuoyu önünde ilan ediyoruz” Memet KOŞAR (balikesir24saat) 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.