KAZDAĞLARI’NIN ŞİFALI BİTKİLERİ KİTAP OLDU « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

28 Temmuz 2021 - 21:42

KAZDAĞLARI’NIN ŞİFALI BİTKİLERİ KİTAP OLDU

KAZDAĞLARI’NIN ŞİFALI BİTKİLERİ KİTAP OLDU
Son Güncelleme :

16 Haziran 2021 - 0:52

Kazdağları’nda yetişen şifalı Bitkiler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla kitaplaştırıldı. Prof. Dr. Fatih Satıl, Prof. Dr. Gülendam Tümen ve Prof. Dr. Selami Selvi tarafından yazılan ve 262 şifalı bitkinin detaylı olarak ele alındığı kitabın lansamanı Burhaniye’de yapıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitim ve Aromatik Bitkiler Merkezi (BAÇEM)’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Mürsel Sabancı, Hüseyin Deniz, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Serkan Akça katıldı.

“TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ BİRLİĞİ KURULACAK”

Balıkesir’de Kazdağları’ndan Madra Dağı’na, Kapıdağı’na kadar birçok endemik bitki türünün yetişmekte olduğunu belirten Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akça “Biz de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak son 3 yıldır bu bitki türlerinden bazılarını hem deneme parsellerinde hem de koleksiyon bahçelerinde yetiştirmekteyiz. Bu işin ciddiyetini kavramak içinde Başkanımız Yücel Yılmaz’ın talimatıyla, Türkiye’de bir ilk olacak ‘Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Birliği’ni kurma aşamasındayız. Buradaki amacımız değerli bitkilerimizin, çiftçilerimiz tarafından üretmesinin sağlanarak sürdürülebilir hale getirilmesi. Sahada Ar-Ge çalışmalarımızı yapıyor, koleksiyon bahçelerimizde sergiliyoruz. Hocalarımız Gülendam Hanım ve Fatih Bey de bizden desteklerini esirgemiyorlar. Hep birlikte bu değerli bitkilerimizi yetiştirerek yaygınlaştırıp değerini herkese anlatacağız.” diye konuştu.

“KAZDAĞLARI’NA SAHİP OLMAK BİR AYRICALIK”

Yıllardır çalışarak bu bilgileri toplayıp ve derlediklerini söyleyen Prof. Dr. Gülendam Tümen ise şöyle konuştu: “ Kitabın hikâyesi çok eskilere dayanıyor. Kazdağları’nı ilk kez 1986 yılında gördüm ve ‘cennet burası olmalı’ dedim. O kadar güzel ki. Kazdağları’nı bu kadar değerli yapan barındırdığı endemik türler. Kazdağları’nda 32 lokal endemik bitki türü bulunuyor, yani dünyada sadece burada yetişiyor başka hiçbir yerde yok. Böyle dağlar, Türkiye’de çok nadir. Uludağ, Ilgaz ve Kazdağları. Biz, bu bitki türlerini kayıt altına aldık. Bu lokal endemikler, 100 yıl önce Kazdağları’na gelen yabancı botanikçiler tarafından teşhis edilmiş. Flora of Turkey’de yayınlanmış ama ikincisi yoktu, ikinci toplamayı bizim ekip yaptı ve bunu kitap haline getirdik. Ondan sonra Kazdağları iletişime açıldı; yollar yapıldı, seyir tepesi yapıldı. Kazdağları’na sahip olmak bir ayrıcalık. İnşallah kitaptan da okuyup faydalanırsınız.”

“BALIKESİR CENNET, KAYNAK DEĞERLERİ FAZLA”

Kazdağları’nda şifa arama geleneğinin, milattan önceki yüzyıllardan günümüze kadar geldiğini ve burada çok fazla medeniyet kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Fatih Satıl “Tüm bu medeniyetlerin bitki kullanım kültürleri birikerek damla damla Kazdağları ve Edremit Körfezi’nin zengin bitki kullanım kültürünü ortaya çıkarmış. Bu sebeplerden dolayı Gülendam hocamla birlikte bu çalışmayı yapmaya karar verdik 2000’li yıllarda. Türkiye Bilimler Akademisi ve TÜBİTAK bizlere destek verdi. Kazdağları’nda seçmiş olduğumuz 15 köyde halkın bitki kullanım kültürünün envanterini çıkardık. Ama bu bir envanterdi. Bunu halka mal etmemiz gerekiyordu, toplumun anlayacağı bir şekilde. Kitap hazır ama bunu piyasaya sürecek, halka anlatabilecek bizim gücümüz yok. Bu noktada sağ olsun Mürsel Sabancı Başkanım imdadımıza yetişti ve Yücel Yılmaz Başkanımıza konuyu arz ettiler. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin arkamızda olduğunu ve gereken her şeyi yapabileceklerini söylediler. Bu bizim için çok önemliydi. Bilim insanları yapıyor çalışmayı, ama raflarda kalıyor, biz bunları halka ulaştırmak istiyoruz ama bütçemiz el vermiyor, kaynak bulamıyoruz. Belediyemiz bu noktada desteğini sağladı ve bu güzel eser ortaya çıktı. Umarım devamında başka eserlerimiz de gelecek. Şu an Yağcıbedir halılarına renk veren boya bitkileri üzerinde çalışıyoruz. Kapıdağ’ın bitkileri üzerine bir çalışmamız var bitmek üzere. Balıkesir cennet, kaynak değerleri fazla. Bunları ön plana çıkararak eko turizme kazandırmamız lazım. Kazdağları’nda nereye elimizi atsak marka değer kimliğini barındıran bitkilerle dolu.” dedi.

Slayt eşliğinde katılımcılara bilgilerin verildiği toplantı yazarlar tarafından imzalanan kitapların dağıtımıyla son buldu.(balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.