KAYABAY YENİ DÖNEM İÇİN DE ADAY « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

3 Ağustos 2021 - 07:31

KAYABAY YENİ DÖNEM İÇİN DE ADAY

KAYABAY YENİ DÖNEM İÇİN DE ADAY
Son Güncelleme :

20 Ağustos 2020 - 12:10

Balıkesir Barosu Başkanı Av.Erol Kayabay, 2020-2022 dönemi için aday olduğunu açıkladı. Yıllardır baronun değişik kurullarında, komisyonlarında, TBB Adli Yardım Kurulunda ve en son iki dönemdir de başkan olarak Balıkesir Barosu’na, mesleğe ve meslektaşlarına katkı sunmaya çalıştığını belirten Kayabay, “Sürecin tecrübe ile yürütülmesi gerektiğine ilişkin inanç ve talep doğrultusunda 2020-2022 dönemi Baro Başkanlığı adaylığımı açıklıyorum”dedi.

Av. Kayabay’ın adaylık açıklaması şöyle:

“4 yıllık süreç, ülkemiz ve hukuk sistemimiz açısından gerçekten çok zorlu ve mücadeleler içinde geçti. Mesleğin onuruna yakışır şekilde Balıkesir Barosu olarak hukukun ve adaletin  ihlal edildiği her mecrada arkadaşlarımızla beraber ( Erkan Sakarya, Pervin Mutlu Yalçintaş, Sibel Senol Pekbay, Şerif Topuz, Volkan Gözükara, Mehmet Ali Göncü, Mert Kurt, Sertan Kurtdere, Zeynep Erdiner Tonguç, Aslıhan Erdim, Mehmet Karahan, Topaloğlu Hakan, Utku Doğan Dobruca, Ayfer Bayaslan, Ramazan Yıldırım, Menderes Mete, Tuğba Karagöz, Sultan Demiraslan Saklı Tuncer Çallıoğlu, Müslüm Yulaf, Rahime Aksaray Gaydan, Ilkay Inal Yıldırım, Kemal Tutkopar) dik duruş sergiledik.
Gelinen süreçte ise hepinizin malumu olduğu üzere, hukukun ve adaletin son kalesi, halkın özgür, bağımsız sesi olan baroların da sesini kesme  amacı güden çoklu baro ve seçim sisteminde değişiklikler yapılmış, yapılmaya çalışılmaktadır. Mecliste kabul edilen çoklu baro sistemi ve delege yapısı ile de maalesef siyasi, ideolojik baroların kurulmasına olanak sağlanarak baroların bağımsızlığına bir darbe daha vurulmuştur.
Tüm barolarımızla birlikte meslek örgütümüzü, bizi bir arada tutan baromuzun üzerinde oynanmaya çalışılan bu oyuna dur demek için 19 Haziran’da başlattığımız ‘’Savunma Yürüyor’’ eylemi ile Ankara yürüyüşü ve daha sonrasını anlatmaya gerek görmüyoruz. Yapılmak istenenin savunmaya boyun eğdirmek ve savunmayı geriletmek olduğu aşikardır.
80 Baronun ve 130 bin avukatın itirazlarına rağmen Anayasaya açıkça aykırı yasa mecliste sadece oy sayısı olarak kabul edildi. Ancak hukuk mücadelemiz henüz bitmedi. Tüm yoğunluğu ile devam etmektedir.
Savunma susarsa, hukuk susar. Hukuk susarsa insanlık da susar! Avukatlar var olduğu sürece Savunmayı susturmaya hiçbir makam, hiçbir mevkiinin gücü yetmeyecektir.
Savunmanın var olabilmesi için birinci koşul, bir hukuk düzeninin kurulmuş olmasıdır. Bir toplum ancak hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı bir hukuk sistemi ile var olabilir.
Türkiye’de adalet sistemimizin gün geçtikçe geriye gittiğini, tek elde toplanmaya başlandığını görüyoruz. Demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir toplumda, bireyin ve toplumun en temel güvencesi bağımsız ve tarafsız yargıdır. Maalesef tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitiren hâkimler ve savcıların karşısında, can çekişen hukuk ve adalet sistemimiz, sadece bağımsız yargının savunucusu avukatlarımızın gayretleri ile ayakta durmaya çalışıyor. Savunmaya özgürlük için, bireysel hak ve özgürlükler için mücadelemizi korkusuzca sürdüreceğiz.
Gün gelecek adalet terazisini bozarak adaletsizliği yaratanlara da adalet gerekli olacak!
Değerli meslektaşlarım,
Olağanüstü süreçten geçtiğimiz bir dönemde Balıkesir Barosu Başkanlığı’na çalışma arkadaşlarım ile seçilmiş ve bu süreçte verdiğiniz destek bizleri onurlandırmış, öz güvenimizi arttırmıştır. Yaşadığımız olağanüstü sürecin devam etmesi, belirsizliğin halen varlığını koruması, istikrar ihtiyacı, bu süreçte TBB Başkanının göstermiş olduğu tavır ve Birlik seçiminin erkene çekilerek yerel seçimlerden hemen iki ay sonra yapılmasına ilişkin düzenleme dikkate alındığında sürecin tecrübe ile yürütülmesi gerektiğine ilişkin inanç ve talep doğrultusunda 2020-2022 dönemi Baro Başkanlığı adaylığımı açıklıyorum. Desteklerinize sonsuz teşekkürler Saygı ve sevgilerimle… (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.