KARESİ CHP’DEN “BORÇ YİĞİDİN KAMÇISIDIR” MANTIĞINA TEPKİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

24 Ocak 2021 - 14:48

KARESİ CHP’DEN “BORÇ YİĞİDİN KAMÇISIDIR” MANTIĞINA TEPKİ

Son Güncelleme :

10 Temmuz 2019 - 22:17

KARESİ CHP’DEN “BORÇ YİĞİDİN KAMÇISIDIR” MANTIĞINA TEPKİ

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, “Karesi Belediyesindeki borçlanma mantığı borç yiğidin kamçısıdır felsefesidir. Ancak gelinen koşullarda yiğit kuru soğana muhtaç olmuş ve kamçıyı kaldıramayacak durumdadır. Borcu borçla kapatmak mantığı bizleri daha da felakete sürükleyecektir. Bu handikapların aşılması noktasında tasarrufu elden bırakmadan gelir getirici modellerin kurgulanması gerekiyor” dedi.

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın bugün belediye meclisi üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenlerken, Karesi Belediyesi’nin mali durumu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.
5 YILDA 75 MİLYONLUK AÇIK
Karesi Belediyesi’nin Balıkesir’in Büyükşehir kapsamına alınması ile 2014 yılında kurulduğunu anımsatan Yalçın,” 5 yılın sonunda toplam 324 milyon 631 bin 353 TL gelire karşın 400 milyon 300 bin 895 TL gider gerçekleşmiş ve bunun sonucunda Karesi Belediyesi 5 yılın sonunda 75 milyon 669 bin 543 TL açık vermiştir. Bu zarara İller Bankası ile Kamu ve Özel Bankalardan dönem içerisinde alınan toplam 72 milyon 493 bin 369 TL tutarında kullanılan kredinin faizleri ile toplam geri ödemesi olan 108 milyon 678 bin 384 TL ilave edildiği zaman Karesi Belediyesinin hizmet üretme noktasında çıkmaza girdiği açıktır” dedi.
“FAİZ YÜKÜ VARKEN 20 MİLYON T. DAHA BORÇLANILDI”
Karesi Belediyesi’nin mevcut zararına ilave olarak toplamda 36 milyon 185 bin 15 TL faiz yük ile sadece kredi, faiz ve araç kiralamaları için aylık 1 milyon 851 bin 706 TL, yıllık 22 milyon 220 bin 476 TL geri yükü altında olduğunu belirten Yalçın, şunları söyledi:
” Bunlara karşılık 4 Şubat 2019 meclis kararı ile 11 Mart 2019 tarihinde yani yerel yönetimler seçimlerinden 20 gün önce Ziraat Bankası’ndan 6 milyon TL kredi kullanılmıştır. Bu para seçim çalışmaları için mi harcanmıştır? Bu kadar kısa sürede bu kredilerin etkisi geçmiş olmalı ki 4 Temmuz 2019 tarihli Meclise Belediye Başkanı Sayın Dinçer Orkan belediyede bulunan sıkıntılar, kredilerde oluşan acil ödemeler ve hizmet alımları için 20 milyon TL kredi borçlanma yetkisini oy çokluğu ile almıştır. Borcu borç ile kapatılacağını açıkça beyan etmişlerdir. Karesi Belediyesindeki borçlanma mantığı borç yiğidin kamçısıdır felsefesidir. Ancak gelinen koşullarda yiğit kuru soğana muhtaç olmuş ve kamçıyı kaldıramayacak durumdadır”

blank

“TASARRUF ELDE BIRAKILMAMALI”
Yalçın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“2018 yılı faaliyet rapor verilerine göre belediyeye ait 40 araç bulunmakta olup çoğunluğu iş makinasıdır. Ancak şu anda 5’sı kiralık, 96 adet araç belediye bünyesinde bulunmaktadır. Gerekli iş makineleri haricinde bulunan kiralık araçların özellikle binek olanlar dikkat çekicidir. Bu konuda belediye ilk olarak kendi kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalı gerekli ve tasarrufu elden bırakmaması gerekmektedir. 2019 yılında Belediyemizin bütçesi 149 milyon 505 bin TL olarak öngörülmüştür. 2019 yılında ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar göz önüne alındığında 2018 yılında gerçekleşen 86 milyon 20 bin 971 TL gelirin elde edilmesinin de zor olduğunu, ekonomik sıkıntılar nedeni ile Vergi Gelirlerinin düşeceğini, İller Bankasından gelen paraların banka kredi ödemeleri nedeni ile gerileyeceği açıktır. Belediyemizde faaliyet gösteren 19 müdürlüğün azami tasarrufa giderek harcamalarını büyük bir titizlikle yapmasını bekliyoruz.
Temsil, Tören, Kırtasiye ve Faiz giderlerinin düşürülmesini, Belediyenin Mal ve Hizmet Alımlarında tüm esnafa eşit davranılarak kırtasiye, sigorta ve yemek alımlarının adaletli dağıtılmasını bekliyoruz. Mal ve Hizmet Alımlarında doğrudan temin yerine ihale usulü ile şeffaflığı sağlanmasını bekliyor ve harcanacak her kuruşta kamu yararını gözeterek, kırsal ve merkezde yaşayan halkımıza hizmet amacıyla kullanılmasını ve sosyal belediyeciliğin hayata geçirilmesini bekliyoruz.
Belirtilen mali veriler açık bir şekilde ortadadır. Yönetilemeyen bir mali durum mevcuttur. Gelinen noktada borcu borçla kapatmak mantığı bizleri daha da felakete sürükleyecektir. Bu handikapların aşılması noktasında gelir getirici modellerin kurgulanması gerekmektedir” Coşkun YAMAN(balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
blank