KADINLAR VAZGEÇMİYOR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

29 Temmuz 2021 - 02:22

KADINLAR VAZGEÇMİYOR

KADINLAR VAZGEÇMİYOR
Son Güncelleme :

19 Nisan 2021 - 21:43

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali için için yaptıkları mücadeleyi yargıya taşıdı.  Ayvalık, Burhaniye , Edremit ve Küçükkuyu’dan kadınlar Av. Filiz Sonsuz ve Av. Nedret Akova’ya ortak vekalet verip, Burhaniye Adliyesinde dava açtı. Yapılan açıklamada  “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz, Danıştayı hukukun gereğini yapmaya ve söz konusu kararnameyi ivedilikle iptal etmeye davet ediyoruz.” denildi. 

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması’nın yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Bilindiği gibi,  20 Mart 2021 tarihinde gece yarısı yayınlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin; İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden çekildiği ilan ve iddia edilmiştir.

Söz konusu tasarrufun;  kadınların on yılları aşan mücadelesi ile elde ettiği bir kazanım olan; toplumsal cinsiyet eşitliğinin tesisi için üye devletlere ciddi sorumluluk yükleyen önemli bir hukuki kazanıma yönelmiş ciddi bir müdahale, yok sayma olduğu açıktır. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimize, vazgeçmeyeceğimize ilişkin çeşitli eylem ve etkinliklerimizi devam ettiriyoruz.

Söz konusu kararname usul açısından da hukuksuz hatta yok hükmünde bir kararnamedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin öncülüğünde, tam bir toplumsal mutabakatla,TBMM’ce oy birliği ile onaylanan bu sözleşmenin, bir gece yarısı tek kişinin iradesi ile feshedilmesi fonksiyon gaspıdır. Bu hukuksuz tasarrufun kabul edilmesi, temel haklara ilişkin tüm uluslararası sözleşmeleri tartışmalı ve hukuki güvenceden yoksun hale getirir ki bunun sonucu tam anlamıyla otoriter ve sadece şekli bir cumhuriyet rejiminin kabulüdür. Kadınlar ne eşit ve özgür yaşam haklarından, ne de diğer demokratik haklarından vazgeçer.

Bu nedenle bir çok alanda devam eden mücadelemizi hukuki alanda da veriyoruz ve söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin iptali için Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Edremit, Küçükkuyu’dan  kadınlar olarak toplu davamızı açıyoruz. Bu süreçten sonra Danıştay’ı hukukun gereğini yapmaya ve söz konusu kararnameyi ivedilikle iptal etmeye davet ediyoruz.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek kadın cinayetleri ile etkin mücadele edilmediği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmadığı, kadın ve kız çocuklarının özgürlük ve  güvenlik hakkının korunamadığı bu koşullarda kadınları ve çocukları daha da korumasız bırakmak demektir.

Bu durum Devletin AİHM’de AİHS m. 5 kapsamında mahkumiyetini getirecektir.

İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz!” (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.