“KADININ ADI YOK” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

28 Mart 2021 - 04:08

“KADININ ADI YOK”

“KADININ ADI YOK”
Son Güncelleme :

09 Ocak 2019 - 12:17

Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na kadına yönelik şiddete dair sorduğu sorulara yanıt alamayan CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, “Kadına yönelik şiddete dair verimiz yok. Kadının adı Bakanlık nezdinde de yok” diye açıklama yaptı.

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, “2012, 2013, 2014,2015, 2016, 2017 ve 2018 yılları itibariyle şiddete uğrayan kadınlarla ilgili kamu tarafından yargıya taşınan olay sayısı nedir? Bu olaylarda yaralanan ve hayatını kaybeden kadın sayısı nedir? Yıllara ve illere göre dağılımı nedir?Balıkesir özelinde bu sayı nedir?” sorusunu yöneltti.
Aytekin’in sorusuna yanıt Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü’nden geldi. Yanıtta, ” Şiddet vakaları, dava süreç ve sonuçları illere göre dağılımı konusundaki güncel veriler esas olarak Adalet Bakanlığı UYAP sistemi, İçişleri Bakanlığı POL-NET ve Jandarma Genel Kommutanlığı’nın veri sistemi üzerinde toplanmaktadır. Konuya ilişkin daha ayrıntılı bilgilerin ilgili kurumlardan temin edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir” denildi.
Bu yanıta tepki gösteren Aytekin, “Kadının adı Bakanlık nezdinde de yok. AKP iktidarından bu yana kadınlar şiddet sarmalının içinde kurban ediliyor. Yıllardır en temel hakkı olan yaşam hakkını savunan kadınlar, bir kez daha Bakanlığın bu yanıtı ile karanlığa itilmektedir. Bilgi Edinme Kanunu kapsamında sorduğum şiddet, yaralama ve erkek şiddeti ile hayatını kaybeden kadın sayısı bir kez daha Bakanlık tarafından saklanmıştır. Bunu yıllardır yapıyorlar. Yıllardır hem verileri saklıyorlar hem de kadına yönelik şiddeti iyi hal indirimleri ile aklıyorlar” dedi.
KADINLAR KURUMLAR ARASI
PASLAŞMAYA TESLİM EDİLMEK İSTENİYOR!
Bakanlık yanıtındaki “şiddet vakaları dava süreçleri ve sonuçları, illere göre dağılımları konusundaki veriler esas olarak Adalet Bakanlığı UYAP sistemi, İçişleri Bakanlığı POL-NET ve Jandarma Genel Komutanlığı veri sistemi üzerinde toplanmaktadır” açıklamasına dikkat çeken Aytekin, şöyle devam etti:
“Ancak verilen adreslere bakıldığında da şiddet vakalarına dönük bilgi almak mümkün değildir. Muhalefet partilerinin sorularına yanıt vermeye tenezzül etmemesi ile bilinen Bakan Selçuk, bu kez kadınları yok saymış ve yanlış bilgi vererek bizleri yanıltmıştır.
Sayın Bakan; unuttuğunuz, yok saydığınız kadınlar her gün katlediyor. Sizin ‘şiddeti onlara sorun’ dediğiniz ilgili kurumlar ise bu şiddeti adeta ödüllendiriyor,’ceza’ adı altında katilleri neredeyse suçsuz ilan ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre sadece 2018 yılında 440 kadın katledildi. Katillerin akıbeti ise tarafınızca saklanıyor. Cinsel tacize uğrayan kadınlara bu vahşeti yaratanların akıbeti yine tarafınızca gizlenmektedir. Bilin ki; katledilen, tecavüze, tacize uğrayan; şiddet gören her kadının ve her bir çocuğun vebali bu verileri saklayan sizlerin de boynundadır” (balikesir24saat) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.