KADIN CİNAYETLERİ İSYAN ETTİRDİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

5 Haziran 2021 - 18:33

KADIN CİNAYETLERİ İSYAN ETTİRDİ

KADIN CİNAYETLERİ İSYAN ETTİRDİ
Son Güncelleme :

25 Mayıs 2021 - 14:12

Edremit ve Ayvalık’ta son bir haftada iki kadının öldürülmesi CHP’li kadınları isyan ettirdi. Edremit’ten Balıkesir’e gelen ve Ece Amca Okulu önünden Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yürüyen partili kadınlar, kadın cinayetlerinin önlenmesini istedi. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Pınar Yahşi, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının kabul edilemeyeceğini belirtirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın salgın döneminde kadına şiddet olaylarındaki artışın ‘tolere edilebilir’ düzeyde olduğu açıklamasına da tepki gösterdi. Yahşi, ” Bir Bakanın ağzından bu ifadeyi duymak kızgınlığımızı ve kırgınlığımızı bir kat daha artırmıştır. Yaşam hakkı en temel insan hakkıdır. Tek bir kadının eksilmesini bile tolere edemeyiz. Biz artık ölen kız kardeşlerimizin çetelesini tutmak istemiyoruz.” dedi.

CHP Edremit İlçe Kadın Kolları Başkanı Nuran Çiftçioğlu ve partili kadınlar, son bir haftada Ayvalık’ta 3 çocuk annesi Birgül Çınar’ın kocası tarafından, Edremit’te ise yine 3 çocuk annesi Sibel Zilkaya’nın boşandığı eşi tarafından öldürülmesi üzerine dün Edremit’le başlattıkları yürüyüşü Balıkesir’le sürdürdü.
Edremit’ten Balıkesir’e gelen ve Ece Amca İlkokulu önünden Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yürüyen partili kadınlar, cinayetlerin durdurulmasını istedi. Edremit CHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Çiftçioğlu yanında getirdiği Türk Bayrağını İl Kadın Kolları Başkanı Pınar Yahşi’ye teslim ederek, Edremit’te kadın cinayetleri durdurulmazsa bayrağı alarak Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.

“KADINLARI KORUYAN YASALAR UYGULANMIYOR”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Edremit İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan  ve partililerin katıldığı etkinlikte konuşan İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, Edremit ve Ayvalık’ta hayattan koparılan Sibel Zilkaya ve Birgül Çınar’ın acılarını yüreklerinde hissettiklerini söyledi.

Yahşi “Erkek şiddeti her geçen gün daha vahşi yöntemlerle can almaya devam ederken, kadınları koruyan yasalar uygulanmıyor. Eğer alınan tedbir kararı uygulanmış olsaydı, bugün Sibel çocuklarının yanında olacaktı. Kadınları şiddetin her türlüsünden, özellikle de aile içi ve cinsel şiddetten korumak zorunluluğu, koruma konusunda zaman kaybetmenin ağır bedelleri ortadayken, İstanbul sözleşmesinden çekilme kararını kabul edemeyiz” dedi.

“42 MİLYON KADININ HAYATI PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI”

Erkeklerin sahip olduğu bütün toplumsal hakların aynı zamanda kadınların da hakkı olduğunu vurgulayan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Pınar Yahşi sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu rejim, eşit ve özgür yaşamak isteyen, kendi kararlarını veren, karar mekanizmalarında, istihdamda, hayatın her alanında var olma mücadelesi veren, itiraz eden, sorgulayan, kendi ayakları üzerinde duran kadınları tehlike olarak görüyor. Kadınları her türlü araçlarla baskılamaya, sindirmeye çalışıyor. 42 milyon kadının hayatını pamuk ipliğine bağlayan bu sömürü düzenine itiraz ediyoruz.”

BAKAN YANIK’A “TOLERE” TEPKİSİ 

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda yaptığı sunumda, salgın döneminde kadına şiddet olaylarındaki artışın ‘tolere edilebilir’ düzeyde olduğunu söyledi. Bir Bakanın ağzından bu ifadeyi duymak kızgınlığımızı ve kırgınlığımızı bir kat daha artırmıştır. Yaşam hakkı en temel insan hakkıdır. Tek bir kadının eksilmesini bile tolere edemeyiz. Biz artık ölen kız kardeşlerimizin çetelesini tutmak istemiyoruz.”

MÜCADELEYE DEVAM

“Kadına ve cumhuriyet değerlerine savaş açan bu erkek egemen yapı, kapitalizm ve siyasal islam üçlüsü kadınların sorunlarını git gide derinleştiriyor. Bu sistemin uygulayıcısı AKP iktidarının kadının bedenine, emeğine, kimliğine yaptığı saldırılarına karşı, cinsiyet eşitliğinden, emekten, laiklikten yana tavrımızla kadın örgütlenmesini büyütmeye devam edeceğiz. Sessizce aramızdan ayrılan kız kardeşlerimizin duyuramadığı seslerini yükselterek çığlık olmaya, kadın cinayetlerini engelleyecek bütün adımlar atılana, İstanbul Sözleşmesi uygulanana kadar mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz” (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.