“KADIN BELEDİYE BAŞKANI GÖRMEK İSTİYORUZ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

5 Nisan 2021 - 13:04

“KADIN BELEDİYE BAŞKANI GÖRMEK İSTİYORUZ”

“KADIN BELEDİYE BAŞKANI GÖRMEK İSTİYORUZ”
Son Güncelleme :

06 Mart 2021 - 23:41

CHP Karesi Belediye Meclis üyesi Sevinç Baykan Özden, Balıkesir’in tarihinde çok partili dönemden itibaren kadın belediye başkanı olmadığını , belediye meclislerinde kadınların yeterli sayıda temsil edilmediğini belirtirken, “Kadın belediye başkanı görmek istiyoruz” dedi.

Belediye Meclisi toplantısında CHP Grubu adına söz alan Sevinç Baykan Özden, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Kadın Aile ve Engelli Grubu Başkan Yardımcısı da olan CHP’li Özden, “Kadın kimliği bütün diğer kimliklerin ortak keseni niteliğindedir. Tüm siyasi partilerde, tüm mesleklerde, tüm etnik ve dini gruplarda kadınlar vardır. Dolayısıyla tüm siyasi partilerin ve toplumsal kesimlerin kadınların sorunlarına ve taleplerine duyarlılıkla yaklaşması gerektiğini düşünüyoruz. Kadın cinayetlerinin önlenmesi, kadınların karar mekanizmalarına katılımı, eşit işe eşit ücret gibi kadın kimliğine ilişkin sorunlarla ve talepler konusunda tüm siyasi partilerin ortaklaşabileceğini ve ortaklaşması gerektiğini düşünüyoruz. Bu diyalog ve işbirliği sadece farklı partilerdeki kadınlarla da sınırlı kalmamalıdır. ” dedi.

“KARESİ BELEDİYE MECLİSİ’NDE SADECE 4 KADIN VAR”

Kadınların karar mekanizmalarına katılımı konusunda da ciddi sorunlar yaşandığını vurgulayan Özden sözlerini şöyle sürdürdü:
“Balıkesir’in tarihinde çok partili dönemden itibaren kadın belediye başkanı olmaması hepimizi rahatsız eden bir tablodur. Karesi Belediye meclisimizde sadece 4 kadın meclis üyesiyiz. Kadın meclis üyesi olarak bir kadın arkadaşımız Büyükşehir Meclisine gidebilmektedir. 93 kişilik Büyükşehir Belediye Meclisinde de toplam 8  kadın meclis üye sayısına sahibiz. Kadınlara yönelik siyaset okulları düzenlenmesi, kotalar ile kadınların karar mekanizmalarına katılımının desteklenmesi gerekmektedir. Bu kotalar da uygulanırken kadınlar seçilemeyeceği garanti olan sıralara yazılmamalıdır. Bu da kontenjanlar belirlenirken dikkate alınması gereken en önemli konudur. Hepimiz biliyoruz ki, siyasette kadınlar bırakın nüfusa oranlarını yaptıkları katkılar ve verdikleri emekler ile dahi orantılı bir şekilde yer bulamamaktadır. Bunun da artık değişmesi gerekmektedir. Kürsülerimizde daha çok kadın görmeliyiz. Kürsülerden hitap ettiğimiz salonlarda da daha çok kadın görmeliyiz. Benzer şekilde belediyemizde kadın çalışan ve yönetici sayısını artırmamız gerekmektedir. Bunun belediyemizi daha ileriye taşıyacağına inanıyorum. Kadın eli değen her yer güzelleşir, medenileşir. Kadını bir ortamdan çekerseniz o ortam erkekler için dahi katlanılması zor bir hale dönüşebilmektedir”

“KADIN EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜNE ULAŞMALI”

“Kadınların temel sorunlarından birisi, ekonomik olanaklardan adil bir şekilde faydalanamamalarıdır” diyen Sevinç Baykan Özden bu konuda da şunları söyledi:
“Hala birçok yerde kadına mirastan pay verilmediğini, verilmek zorunda kalındığında da en çorak yerlerin verildiğini biliyoruz. Hatta Muğla’da biliyorsunuz bu durum turizmin patlaması ile trajikomik bir tabloya dönüşmüştür; zamanında kızlara verilen denize yakın çorak araziler turizm bölgesine dönüşüp değerlenince onlara yaptıkları haksızlığı unutup erkek akrabaları değerlenen arazileri almak için mahkemelere koşmuştur. Eğitimden mahrum bırakılan kız çocukları da benzer şekilde ekonomik anlamda bir güce ulaşmakta zorluk çekmektedir. Ekonomik özgürlüğü olmayan kadının kendini kadın cinayetlerinden, aile içi şiddetten koruma olanağı da pek mümkün olmamaktadır. Kadınlara yönelik meslek edindirme çalışmalarını yoğunlaştırmamız gerekiyor. Kadınların kooperatifleşmesini teşvik edecek politikalar geliştirmeliyiz. Kurulan kooperatifleri de belediyemizin tüm imkânları ile desteklemeliyiz. Belediyemizin stratejik hedefleri arasında kadınların sorunlarının çözümüne ve taleplerine ilişkin adımlara her zaman geniş şekilde yer vermeliyiz. Hep birlikte konuyu ele alarak eşitlikçi ve örnek çalışmalarımızla ülke genelinde belediyemizi öne çıkarabiliriz. Kadınların birçok talebi aslında ilgili mekanizmalara seslerini duyuramadıklarından havada kalmaktadır.”

“DEĞİŞİMLER KARESİ İLÇESİNDEN BAŞLASIN”

“Kadınların sorunlarını ve taleplerini siyasi çekişme malzemesi yapmamalıyız. Kadın hakları, evrensel insan haklarının dolayısıyla da anayasamızın güvencesi altındadır. Ayrıca ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler ve üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşlar nedeni ile de bu alanda samimiyetle çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Kadın hakları alanında yıllarca sürdürülen mücadeleler ve büyük emekler sonucu belli bir noktaya gelinmiş durumdadır. Bugün farklı rejimlerle yönetilen dünyadaki ülkelerden hiç kimse artık kadının seçme ve seçilme hakkını tartışma konusu yapamamaktadır. Bu noktadan geri dönüş olmayacağını kabul etmemiz gerekiyor. Hiç kimse kendi eşi, kızı, kız kardeşi veya kendisi için kabul etmeyeceği ayrımcı uygulamaları başka bir kadın için kabul etmemeli; her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması için kadın-erkek elbirliği ile çalışılmalıdır. Karesi ilçemizden başlayarak büyük değişim ve dönüşümleri başarabileceğimize inanıyoruz. Bu süreci hızlandırmak bizim elimizde; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü de bunun için önemli bir fırsat. Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin ve kadına yapılan her türlü ayrımcılığın bir an önce bitmesini istiyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün; bu sorunların çözümünde birlikte çalışmamıza vesile olmasını diliyor, Kadın aile ve engelli grubu adına saygılarımı sunuyorum”  Coşkun YAMAN  (balikesir24saat.com)

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.