İDEOLOJİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

3 Ağustos 2021 - 07:56

İDEOLOJİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN

İDEOLOJİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN
Son Güncelleme :

17 Ağustos 2020 - 20:46

Hiçbir zaman şunun bunun adamı olmadım. Kiminle olursam kazanırım, kiminle olursam kaybederim demedim. Kim samimi olarak halktan yanaysa, kim liyakati esas alıyorsa ondan yana oldum. Sonuna kadar da böyle olacağım…

Yıl 1986 Ocak ayının 26’ncı günü

Yer: Balıkesir SHP il örgütü toplantı salonu.

Konuşmacı : SHP MYK üyesi İsmail Cem.

“Bize soruyorlar, ‘Sizin alternatifiniz ne? Sayın Başbakan (Turgut Özal) soruyor, basın soruyor, solun SHP’nin alternatifi ne?

Cevap veriyorum:

Paranın egemenliğine, paraya tapılmasına, paranın ahlakına, paranın düzenine, paranın siyasetine, saltanatına, tek kelimeyle, paranın iktidarına son vermek, işte bizim alternatifimiz…”

Şöyle devam ediyor:

“…Biz paranın en yüce değer ilan edildiği bir toplum modelini kabul etmiyoruz. Bizim kitabımıza göre en yüce değer emektir, ahlaktır, akıldır…”

Şöyle bitiriyor:

“Hiçbir sınıf ve zümreyi düşman görmeyeceğimizi, onların akılcı ve iyi niyetli muhatapları olacağımızı belirtiyoruz…” (İ.Cem Engeller ve Çözümler İş Bankası Yayınları)

Bunları yapan İsveç Sosyal Demokrasi Partisi 44 yıl aralıksız iktidarda kaldı. İşçi- işveren karşılaşmasında bir kere olsun işverenden yana olmadı. Devlet emekçilerin tarafında olduğu için de emekçiler hakkını alabildi. Ayrıca işverenler de iflas etmedi. Hatta uluslararası iş yapan şirketler desteklendi.

Gerekçe şuydu: İşverenler paralarıyla, avukatlarıyla, işveren örgütleriyle kendi çıkarlarını en güçlü şekilde savunur. Biz devlet olarak işverene göre daha zayıf, daha güçsüz olan işçilerin, dar gelirlilerin, yoksulların yanında olmalıyız. Ancak o zaman emekçiler hakkını alabilir… Ancak o zaman sosyal adaleti sağlayabiliriz…

Sosyal demokratlar bir şey daha yaptı. Yönetici kadrolarını partinin en alt organlarında yetiştirdiler ve sosyal demokrasiyi anlatacak düzeyde öğrenmemiş hiç kimseyi ne yönetici, ne de milletvekili yaptılar…

Liyakati hiç çiğnemediler…

Emek ağırlıklı olduğunu iddia eden bir parti kendi parti emekçilerinin yerine dışarıdan birilerini yönetici yapar, milletvekili seçtirirse, hak yer, bir süre sonra da parti için çalışacak kadro bulamaz…

Kılıçdaroğlu doğru bir şekilde; “Bütün dünyanın demokratları birleşiniz” demişti.

Ben de  hiçbir şey üretmeden yıllardır değişmeyen kadrolara karşı diyorum ki;

“Partinin bütün emekçileri birleşin…”

Bir kişinin peşinden değil, ideolojinizin peşinden gidin…

Kaybedebilirsiniz ama mahcup olmazsınız!

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.