“GÜVENLİ BİNA HERKESİN HAKKI” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Haziran 2021 - 14:30

“GÜVENLİ BİNA HERKESİN HAKKI”

“GÜVENLİ BİNA HERKESİN HAKKI”
Son Güncelleme :

04 Kasım 2020 - 17:43

TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında basın toplantısı yaptı. Sağlıklı,  güvenlikli yapılarda yaşam hakkının en temel insan haklarından birisi olduğunu vurgulayan TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri  Kemal Yenigün, “Bu nedenle deprem ve benzeri afetlerin yol açacağı zarar ve  hasarları en aza indirmek devletin asli görevlerinden birisidir. Deprem ve benzeri afetlere hazırlık, bir devlet politikasının kararlı bir şekilde uygulanacak devlet politikasını zorunlu kılmaktadır.” dedi. 

Basın toplantısına; TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Başkanı Gürkan Özcan,  Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, Makine Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi  Bilal Barsbey, Ziraat Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Başkanı İbrahim Akbıyık,  TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Jeoloji Mühendisi Kemal Yenigün katıldı.

TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Jeoloji Mühendisi Kemal Yenigün’ün yaptığı  açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu olarak, öncelikle İzmir halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Depreme hazırlıklı olmamız gerekirken, her deprem sonrasında büyük acılarla büyük maddi kayıplarla karşı karşıya geliyoruz. Deneyimlerimizden, yaşadıklarımızdan, hepimizin içerisinde bulunduğu yapıların depreme güvenlikli olup olmadığını bilmiyoruz çünkü depreme karşı hazırlıklı olmak sağlıklı güvenlikli yapılarda yaşamak ve bireysel olanaklarımızla alacağımız önlemlerle sınırlı değildir. Depremin yol açtığı hasarı zararı en aza indirgemenin yolu bilimsel teknik gerekliliklerin tüm kriterlerini harfiyen yerine getirmekle mümkündür. Deprem bir doğa olayı. Bir doğa olayını engelleyemeyiz ama gerekli önlemleri alırsak vereceği zararı vereceği hasarları yaratacağı rant kayıplarını en aza indirgeyebiliriz.”

“Deprem ve benzeri afetlerin açacağı zararları en aza indirgemenin bir tek yolu vardır. Yer seçiminden başlayarak, içinde yaşadığımız binaların hasarların inşa ve denetim süreçlerinde kamusal denetimin mutlaka sağlanılması deprem öncesi deprem esnası ve sonrası yapılacakların planlanması ve bu planların gereklerinin harfiyen yerine getirilmesidir. Sağlıklı güvenlikli yapılarda yaşam hakkı en temel insan haklarından birisidir. Bu nedenle deprem ve benzeri afetlerin yol açacağı zararları hasarları en aza indirmek devletin asli görevlerinden birisidir. Deprem ve benzer afetleri en aza indirmek için biraz önce saydığımız halkanın bir bütün olarak gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekir. Deprem öncesi deprem esnası ve sonrası yapılacaklardan herhangi birisinde bir aksaklık olması bu tür acı sonuçların yaşanmasının temel nedenidir. Deprem ve benzeri afetlere hazırlık, bir devlet politikasının kararlı bir şekilde uygulanacak devlet politikasını zorunlu kılmaktadır.” (balikesir24saat.com)

.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.