GÜNDEMDE ERDEK BELEDİYESİ VAR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

9 Haziran 2021 - 09:28

GÜNDEMDE ERDEK BELEDİYESİ VAR

GÜNDEMDE ERDEK BELEDİYESİ VAR
Son Güncelleme :

30 Mayıs 2020 - 23:26

Geçtiğimiz günlerde bir yerel gazetede “VİCDAN-SIZLAR” başlıklı  manşetle Erdek belediyesinin memurlara 16, işçilere 20 aydır maaş ödeyemediği , bunun da vicdanları sızlattığı öne sürüldü. Bir çok gazete ve televizyonda da buna benzer haberler yapıldı. Bir haber sitesinde ise “Büyükşehir Belediyesi’nin Erdek Belediyesine 20 milyon liraya yakın borcu var. Ama medya CHP’li belediyeyi işçi maaşı ödemiyor diye CHP’ye vuruyor. Halbuki Büyükşehir borcunu ödese Erdek de işçilere ödeyecek” iddiası gündeme getirildi.
Bugüne dek CHP’ye yönelik eleştirileri ve suçlamalarıyla dikkat çeken Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AK Partili  üyesi ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Birol Şahin bu haberlerin ardından “şaşırtıcı”  bir açıklama yaptı. Şahin, “Bu iddiaların konuşulup yazılmasının sebebi Erdek Belediyesi’nden 20 ay maaş alacaklısı olan işçi ve memurlarımızı provoke etmek ve Yücel Yılmaz başkanımızın ilçe belediyeleri ile ‘ parti ayırımı gözetmeksizin’  ortaya koyduğu ‘hizmet odaklı’ uyum ve işbirliğini bozmaktır” dedi.

AK Partili Mehmet Birol Şahin, “Kutuplaşma ve kavgadan beslenenler Yücel Yılmaz’ın 20 ilçe ile geliştirdiği uyumu bozamayacak” başlıklı  açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
” Bilindiği gibi Erdek Belediyesi’nin 20 aya yaklaşan personel maaş borcu, kurumlara, bankalara ve piyasaya yıllık bütçesinin 4 katını geçen borcu bulunmaktadır… Bu borç yükü uzun yıllardan beri devam etmekte Erdek Belediyesi bir yandan borcunu ödemek için çabalarken diğer yandan da hizmet üretmeye çalışmaktadır..
Özellikle işçi ve memuruna borcu sık sık gazetelerde, Erdekli hemşehrilerimiz ve Erdek Belediyesi’nin işçi ve memurları arasında sürekli yazılıp konuşulmaktadır..
Son olarak geçtiğimiz günlerde bu kere de ‘Erdek Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi’nden 20 Milyon alacaklı olduğu, Büyükşehir ödeme yapmadığı için Erdek Belediyesi’nin işçi ve memurlarına olan maaş borcunu ödeyemediği’ yazılmış ve konuşulmaya başlanmıştır… Bu iddianın doğrusunun başta Erdek Belediyesi’nden maaş alacakları olan işçi ve memurlarımızın ve Erdek’linin bilmesi gerekir”

“ERDEK BELEDİYESİ’NİN ALACAĞI 1.6 MİLYON TL”

“Bütün ilçe belediyelerinin olduğu gibi BASKİ, Erdek Belediyesi adına Erdeklilerden ‘Su faturaları’ ile Erdek Belediye Meclisi’nde belirlenen ‘Katı atık ücreti’  ve ÇTV tahsil edip ilçe Belediyesine aktarmaktadır. Ayrıca BASKİ tamir ve çalışmaları sırasında bozulan yol, kaldırım tamirini ilçe  belediyesi yaparak bunun bedelini BASKİ’den almaktadır..
İlçe belediyeleri ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin ya da gereği görevi olan konularda yaptıkları harcamaları Büyükşehir’den tahsil etmektedir…
Bu kapsamlarda aşağıda ayrıntılı dökümü verilen konularda Erdek Belediyesi’nin alacağı toplam 1.608.962TL.dir.
Ayrıca Erdek Belediyesi’nin kendi bildirdiklerine göre Büyükşehir Belediyesi’ne 400.000tl. ÇTV borcu vardır..
Erdek Belediyesi mahsuplaşma evrakını imzalandığı için ödeme yapılamamaktadır..
Kaldı ki Erdek Belediyesi’nin İcra Haczi ve Banka temliki sebebiyle bu paralar Belediyeye ödenememekte icra ve bankalara gitmektedir.. Büyükşehir’de şu anda Erdek Belediyesi’nin 10.730.000 TL. icraya aktarılması gereken borcu vardır…
Bu haciz ve temlikler yüzünden Erdek Belediyesi’ne zaten para ödeyebilmek mümkün değildir..
İddia edildiği gibi 20 milyon gibi bir rakam söz konusu değildir..”

“BELEDİYELERDE SİYASET DEĞİL HİZMET ÜRETİLMELİ”

“Bu iddiaların konuşulup yazılmasının sebebi Erdek Belediyesi’nden 20 ay maaş alacaklısı olan işçi ve memurlarımızı provoke etmek ve Yücel Yılmaz başkanımızın ilçe belediyeleri ile ‘ parti ayırımı gözetmeksizin’  ortaya koyduğu ‘hizmet odaklı’ uyum ve işbirliğini bozmaktır..
Belediyeler siyaset değil hizmet konuşulması, üretilmesi gereken yerlerdir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz göreve geldiği ilk günden itibaren hangi partiden olursa olsun 20 ilçe belediyesi ile eşit ve adaletli bir biçimde uyum ve işbirliğini tesis etmiş ve hizmet odaklı gündemi ile her ilçenin ihtiyacını, yıllardır çözülemeyen sorunları ortadan kaldırılması için topyekûn bir hizmet hamlesi başlatmıştır..
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı da göreve başladıktan sonra bu hizmet odaklı uyum ve işbirliğinin 20 halkasında birisi olmuştur..
Zaten Erdekli hemşehrilerimiz de bu yeni dönemin güzel atmosferini hissetmeye başlamışlardır…
Ancak bu iş işbirliği ve uyumdan rahatsız olan, kavgadan, polemikten beslenen hastalıklı çevreler hemen devreye girerek fitne ve yalan üreterek bozgunculuk yapmaya başlamışlardır.. Sayın Hüseyin Sarı son derece tecrübeli bir Belediye Başkanıdır.. Yücel Yılmaz Başkanımız da tecrübesiyle, vizyonuyla, çalışkanlığı ile 20 ilçeyi de çözülmemiş sorunu kalmayan turizmden tarıma ticaretten sanayiye Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri ve ili yapma kararlılığındadır..
İki Belediye Başkanımızın uyumunu bozmak Erdek’e hizmeti önlemekte başka işe yaramayacaktır..
Bizler ve iki Belediye Başkanımız bu fitne odaklarının bu çabasından etkilenmeden uyum ve işbirliğine, hizmetlere devam edecekler, eski tarz kavga ve kutuplaşma siyasetine prim vermeyeceklerdir..” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.